Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajniki radiowo - telewizyjne

Alan 26 Paź 2002 12:41 10292 30
  • #1 26 Paź 2002 12:41
    Alan
    Poziom 27  

Witam ,

czy spotkaliscie sie z nieprawidlowa praca nadajnikow
    radiowo-telewizyjnych ?.
    Np. odstrajanie , zla modulacja , moc , przesterowanie , niewysterowanie ,
    jakosc retransmidji - szczegolnie porownujac do niemieckich nadajnikow radiowo - telewizyjnych wypadamy tragicznie !!! .

0 29
  • #2 26 Paź 2002 16:44
    radiofm
    Poziom 11  

raczej u nas nadajniki radiowe lub TV pracują dobrze - mamy nad sobą bat-URTiP - przemodulowanie - za duża dewiacja wiąże sie z brakiem umiejętności ustawienia procesora dźwięku lub brak takowego (!!!) - odchyłki freq - to też raczej sie nie zdarza.. dopuszczalna 1 khz... wszystkie nadajniki mają PLLa więc to pracuje OK. Za duza moc wyjściowa - to też w sumie tak na prawde nie ma większego znaczenia.. jeśli stacje sie nawzajem nie zakłócają - a jeśli tak to URTiP szybko reaguje... wierz mi.. .
    Nie jest jeszcze tak źle.

0
  • #3 26 Paź 2002 17:46
    Alan
    Poziom 27  

radiofm napisał:
    raczej u nas nadajniki radiowe lub TV pracują dobrze - mamy nad sobą bat-URTiP - przemodulowanie - za duża dewiacja wiąże sie z brakiem umiejętności ustawienia procesora dźwięku lub brak takowego (!!!) - odchyłki freq - to też raczej sie nie zdarza.. dopuszczalna 1 khz... wszystkie nadajniki mają PLLa więc to pracuje OK. Za duza moc wyjściowa - to też w sumie tak na prawde nie ma większego znaczenia.. jeśli stacje sie nawzajem nie zakłócają - a jeśli tak to URTiP szybko reaguje... wierz mi.. .
    Nie jest jeszcze tak źle.

Bardzo dziekuje za szybka odp. , albowiem zalezy mi nz czasie ,
    skupmy sie nad totalna !!!
    roznica w jakosci dzwieku emitowana przez nadajniki polskie i niemieckie dla porownania.
    Czy to jest tylko wina za duzej dewiacji lub brakiem procesora dzwieku ?

0
  • #4 26 Paź 2002 20:32
    radiofm
    Poziom 11  

różnica ta może wynikac z:
    1. zbyt dużej dewiacji - powoduje ona przemodulowanie odb radiowych
    2. zbyt małej (ale to raczej sie nie zdaża - na ucho słychać ze radio gra ciszej - może to być też efekt silnej kompresji ale najcześciej nie.
    3. złego ustawienia procesora dżwieku - lub jego braku. procesor ma za zadanie takie ukształtowanie sygnału (dźwięku) aby nie przemodulowywał on nadajnika radiowego - tłumi piki sygnału (peak limiter) , ogranicza wzmocnienie, gdzie trzeba podbije - w innych miejscach obetnie.uogólniam oczywiście bo jest to bardzo skomplikowane. takie maszynki są bardzo drogie i nie wszystkie stacje radiowe na to stać - i być moze z tego wynika ta różnica w jakości sygnału. Jesli cie ten temat interesuje to: www.orban.com ; www.omniaaudio.com - to strony czołowych producentów procesorów dźwieku. Co biedniejsze stacje zamiast typowego proc. dźwieku stosuje kompresory, limitery (np DBX, Behringer), ale nie zawsze daje to dobrye efekt co słychać zresztą. dodatkowo powinno sie stosować voice procesory - czyli procesory mikrofonowe które potrafią zrobić cuda z głosem DJa - polecam www.symetrixaudio.com ..... uff temat to długi jak rzeka...

0
  • #5 26 Paź 2002 22:35
    Alan
    Poziom 27  

różnica ta może wynikac z:
    1. zbyt dużej dewiacji - powoduje ona przemodulowanie odb radiowych
    2. zbyt małej (ale to raczej sie nie zdaża - na ucho słychać ze radio gra ciszej - może to być też efekt silnej kompresji ale najcześciej nie.
    3. złego ustawienia procesora dżwieku - lub jego braku. procesor ma za zadanie takie ukształtowanie sygnału (dźwięku) aby nie przemodulowywał on nadajnika radiowego - tłumi

... a czy orientujesz sie ktora stacja w PL stosuje procesory dzwieku z prawdziwego zdarzenia ?

Pozatym mysle , ze pierwsze dwa punkty sa do zrobienia ,dlaczego sie nie stosuje ???

0
  • #6 26 Paź 2002 22:52
    mgim
    Poziom 29  

radiofm napisał:
    .............. pracują dobrze - mamy nad sobą bat-URTiP - .... - odchyłki freq - to też raczej sie nie zdarza.. dopuszczalna 1 khz.....

Mam nadzieję,że nie mówisz tego poważnie.Z racji niedawnych pomiarów jako zlecenie zewnętrzne realizowane w całej Polsce mogę Ci podać co nieco parametrów będów różnych stacji z różnych nadajników.

0
  • #7 27 Paź 2002 07:01
    DWAserwis
    Poziom 29  

oj jest tych błędów, ho ho!!!
    PIR a potem PAR miał kiedyś duże uprawnienia i solidnie ścigał a teraz to mamy podobną samowolkę jak sąsiedzi z UNI :)
    A ja mierzyłem jak na zdięciu

0
  • #8 27 Paź 2002 13:03
    radiofm
    Poziom 11  

no nie przesadzajmy.. tragedii też nie ma. URTIP jeżdzi na kontrole jeśli jest coś nie tak daje tydzień czasu, potem robi rekontrole ... a wtedy zazwyczaj jest juz dobrze.. jedyny "błąd" to chyba przekraczanie mocy wyj. ale to robi każdy.. no chyba że go na to po prostu nie stać. Oglądałem ostatnio na takim sprytnym urządzeniu (AZTEC) parametry sygnału wielkoplskich stacji radiowych.. poważnie nie ma tragedi.. choć jeśli kogoś to bardziej interesuje i ma możliwość robienia takich pomiarów to polecem dewiacje radia RMI FM w Poznaniu - 75 KHz - praktycznie prosta kreska - w/g mnie nominacja do nagrody za najlepsza dewiacje (o ile takie bedą przyznawane kiedyś :P) . ale szczerze tego sie nie da słuchac...... tak silna kompresja że radio sie dławi.. bas buczy... wiesz wszystko należy wypośrodkować..

0
  • #9 27 Paź 2002 13:15
    mgim
    Poziom 29  

Są dwie rozgłośnie (ogólnokrajowe) które na żadnym nadajniku nie zachowują praktycznie żadnych parametrów."Są nie do ruszenia" i co z tych pomiarów i wniosków......Życie płynie dalej.Wkurza się człowiek,że tyle pracy w to włożył i co-i NIC !."Święte krowy".

0
  • #10 27 Paź 2002 13:25
    radiofm
    Poziom 11  

ogólnokrajowe to juz zupełny klimat... a jedna z nich to ma koncesje od samego Pana Bo** więc....

0
  • #11 27 Paź 2002 13:58
    mgim
    Poziom 29  

Ale ja tego nie powiedziałem .........

0
  • #12 27 Paź 2002 14:41
    radiofm
    Poziom 11  

Co rozumiecie od pojęciem błędów - mówie tu o stacjach radiowych - przekroczenie dewiacji, odchyłki częstotliwości, przekroczone moce.. fakt faktem że w niektórych prywatnych stacjach radiowych nadajniki dogorywają a zakup nowego to duuuży wydatek.. ratowanie zaś tego co jest nie zawsze przynosi porządane efekty - czasami wręcz odwrotny skutek.. ale ilu ludzi tak naprawde wie jak sie za to zabrać???
    p.s. jeśli siedzicie troszke w tym temacie to może macie jakichś faworytów wśród producentów sprzętu - ja powiem jedno - dla mnie istnieje tylko RVR reszta to mniej lub bardziej udane kopie

0
  • #13 27 Paź 2002 15:10
    stan
    Poziom 23  

Ponieważ siedzę zawodowo w temacie mogę zapewnić że parametry techniczne nadajników są przeważnie w normie.Problemem może być moc wyjściowa która z reguły jest niższa niż dopuszczalna !(po prostu lampy się starzeją - a 90% nadajników dużej mocy oczywiście ma końcówki lampowe).Ale nie ma to znaczenia praktycznego dla zasięgu. Gorzej sprawa wygląda z kompresją modulacji szczególnie w ZET i RMF. Obydwie stacje stosują cyfrowe kompresory ORBAN (kompresują sygnał cyfrowy który potem dopiero jest zamieniany na analog) i jest to na takim poziomie jak pisze"radiofm" 75 kHz czyli max i nie do słuchania. Ale daje to efekt "głośniejszej stacji". Jedyną ogólnopolską stacją która nie stosuje jakiejkolwiek kompresji jest chyba tylko II PR, no i może Radio Maryja. No ale te stacje nadają normalną muzykę a nie "hałas zwany muzyką" jak to mawia mój znajomy. Czego się nie robi dla komercji?!!!

0
  • #14 27 Paź 2002 15:51
    DWAserwis
    Poziom 29  

co do nadajników małej mocy to Rohde&Schwarz wykonanie , automatyka, zabezpieczenia, automatyczne dublowanie obwodów, itp, itp. Nadajnik śp. TV ECHO w stopniu wyjściowym 26 tranzystorów a po kilkuset piorunach zostało 8szt i dalej moc wyjściowa 200Wat, tylko wentylatory głośniej huczały.

0
  • #15 27 Paź 2002 20:38
    radiofm
    Poziom 11  

.. no R&S niczego sobie.. co do niemieckich sprzętów to mam u siebie w r. Telefunkena 100 watowego. Fajny taki. Niestety ceny tej klasy urządzeń są wysoko, wysoko poza zasięgiem mozliwosci... dlatego tyle "włochów" w Polsce jest hehe tam co miasto to nadajniki produkują :), szkoda ze nasz Zarat upadający chyba czy Warel nie podjął sie walki - chociaż widziałem gdzieś na obiekcie PA 1 KW Warela - wyświetlacz LCD no no Polak potrafi :) - oczywiscie w pełni na tranzystorach a nie jak ta szafa "ściana ognia" na Q1P... fajnie że są na tym forum ludzie poruszajacy takie tematy..

0
  • #16 27 Paź 2002 21:43
    DWAserwis
    Poziom 29  

Rudo & czarny :) to też niezła szafa była (2m wzrostu), mojej roboty nadajnik 50W był w dwóch częściach wymiaru desktopa, a w środku conieco wykożystałem produkty Zaratu, pomimo że przeszedł badania PIRoskie to potem ciągle ścigali jak częstotliwość nośnej wizji 527,25MHz odjechała o 250Hz i żeczywiście odjazd tak niewielki i pomimo małej mocy nadajnika to w Kudowie gdzie odbierają sygnał ze Śnieżnych Kotłów pojawiała się mora na obrazie, dlatego tak ważne jest zachowanie parametrów nadajników, i taki problem jest z koncesją i przydziałem częstotliwości, A Wrocławski Instytut łączności ma co liczyć od początku lat 80-tych najpierw na Odrach - Mera Elwro a teraz na solidnych serwerach, gdzie i jakie częstotliwości. Propagacja, charakterystyka promieniowania, ułorzenie terenu, wszelkie duże obiekty, kominy , itp. musi być uwzględnione w obliczeniach i wszelkie nadajniki za granicą RP

0
  • #17 28 Paź 2002 08:24
    Alan
    Poziom 27  

Skupmy sie raczej na poprawie jakosci nadawania tak aby przewyzszyc niemcow :D , przynajmniej w radiowce.
    A co powiecie o maszcie dlugofalowym Wawa I , ktory zniszczono
    czy bylo to celowe dzialanie ??? mial ok.650 m , przypomne okres ok.1989 roku.

0
  • #18 28 Paź 2002 17:40
    radiofm
    Poziom 11  

Skupianie sie na poprawie jakości sygnału radiowego zależy w/g mnie od zamożności właścicieli stacji radiowych. Nie ma cudów - na sprzęcie marnej jakości nie da sie uzyskać zadowalających wyników. Podstawa to dobry mikrofon, procesor dzwięku i nadajnik radiowy a właściwie jego część odpowiedzialna za przetworzenie sygnału m.cz na w.cz. Oczywiście stosująć takie urządzenia jak Orban czy Omnia można popsuć dzwiek - wszystko zależy od człowieka który sie tym w danej stacji zajmuje (jeśli ktoś jest głuchy to zawsze pozostaja presety fabryczne :P )
    Co do starego masztu Warszawy 1 to nie sądze ze było to celowe działanie - żałuje jednego że nie widziałem tego na własne oczy- imponująca konstrukacja. To co jest teraz nawet nie dorasta mu do .. pierwszego odciągu - chciałem napisać do pięt :)
    Ciekawy jestem wejścia cyfrowej radiofonii DAB - o ile dożyje kiedyś tego...

0
  • #19 29 Paź 2002 03:29
    DWAserwis
    Poziom 29  

radiofm napisał:
    Skupianie sie na poprawie jakości sygnału radiowego zależy w/g mnie od zamożności właścicieli stacji radiowych. Nie ma cudów - na sprzęcie marnej jakości nie da sie uzyskać zadowalających wyników. Podstawa to dobry mikrofon, procesor dzwięku i nadajnik radiowy a właściwie jego część odpowiedzialna za przetworzenie sygnału m.cz na w.cz. ...

A dla mnie to raczej od klienta który hebluje w studio emisyjnym, kręconcym tym co niepotrzeba , bo odsłuch ma na nędznych kolumienkach i podkręca bas i sopran na max żeby lepiej brzmiało :lol: a u innych przez to buczy, harczy itp.
    jakoś kiedyś wystarczył zwykły pastuch przed koderem stereo i parametry były idealne i dobrze ustawiony nadajnik - ale do tego potrzebny jest fachowiec , a nie naprzykład jakiś młody didżej bez praktyki. który powinien pilnować poziomu sygnału
    Pastuch - korektor dynamiki, a w środku sześc wzmacniaczy operacyjnych i trzy lub sześć potencjometry.
    procesor dzwięku - a po jakiego diabła dodatkowe zniekształcenia przestery, itp ,którego żaden zatrudniony młokos niepotrafi ustawic bo nie jest elektronikiem lub niebył na zajęciach kiedy wykładano o parametrach sygnału radiowego, po co poprawiać kompozytorów i wykonawców muzyki, do studio nagrań - tak, do emisji najwyżej potencjometry do ustawienia poziomu sygnału na wskażnik(wychyłowy) i nic więcej i zero regulacji barwy - żeby komuś nieodbiło podkręcać, jak to się zdaża w RMF.. i wielu stacjom prywatnym.
    Alan - gdyby ciebie wpóścili do emisji to czy dałbyś se radę z ustawieniami wszystkiego - podejżewam że nie , pomimo że jakieś skromne doświadczenie masz, a w tych stacjach najczęściej są totalnie zieloni ludzie, tak zwani znajomi znajomego.
    Alan. napisał:
    A co powiecie o maszcie dlugofalowym Wawa I , ktory zniszczono czy bylo to celowe dzialanie ??? mial ok.650 m , przypomne okres ok.1989 roku.

miał on swoje lata i wymagał częstej konserwacji , ale niebyło na to chętnych i czasu, niemożna go było wyłączyć bo służył jako częstotliwośc wzorcowa dla wielu placówek naukowyh i nietylko :wink: na prawie całą naszą półkulę, a wjazd na górę masztu zajmowało ponad godzinę a gdzie odrdzewianie i malowanie kratownicy, robienie tego przy działającym nadajniku - niemożliwe, jeśli duża świetlówka 40W trzymana w ręku w odległości 800 metrów świeciła pełnym światłem. a najfajniejsza była porcelanowa piłka na której stał cały maszt :)

0
  • #21 29 Paź 2002 08:11
    Telo
    Poziom 39  

To nie jest przypadkiem Jagodnik albo Święty Krzyż, kiedyś pracowałem e w firmie gdzie montowaliśmy i produkowaliśmy urządzenia do Monitoringu stacji przekażnikowych nadawczo-odbiorczych.Urządzenia te kontrolowały parametry nadajników radiowo -telewizyjnych , kontroli dostępowej i system kamer całość była po światłowodzie przesyłana do głównego centrum, montowaliśmy głównie dla stacji bezobsługowych, a moze to Mikstat.

0
  • #22 29 Paź 2002 08:30
    DWAserwis
    Poziom 29  

Ani to ani to, :) a na świętym Krzyzu to stoi poniemiecka wieża betonowa z fajnym tarasem widokowym i wewnątrz jest mały hotel i wkoło schody ,wejść na jego to niezła zadyszka a on tylko w 1/4 wysokości wieży koło czaszy radiolini, a drugi jest w połowie wierzy ale tam zwykli śmiertelnicy niemają dostępu, a widok i przeciągi niezłe.

0
  • #23 29 Paź 2002 09:50
    Alan
    Poziom 27  

Moze Szczecin - Kolowo lub Solec Kujawski , ten wyzej z radioliniami .

Slyszalem ,ze pracownicy maja obnizone cisnienie i kiedys dostawali mleko !.

0
  • #24 29 Paź 2002 10:04
    Alan
    Poziom 27  

Alan - gdyby ciebie wpóścili do emisji to czy dałbyś se radę z ustawieniami wszystkiego - podejżewam że nie , pomimo że jakieś skromne doświadczenie masz, a w tych stacjach najczęściej są totalnie zieloni ludzie, tak zwani znajomi znajomego.
    Dwaserwis - jezeli bym uczynil krok - 10 razy zastanowiajac sie za i przeciw.
    Wiem natomiast ze za wzor na razie :D :wink: , wybralbym stacje niemiecka.
    Oni nadaja znacznie szersza baze stereo , fajnie sie tego slucha.
    Chyba to nie jest duzy koszt - wprowadzic to np. w muzycznym radio - Dwaserwis !.
    Pozatym chyba kazdy parametr maja lepszy - niestety.
    Wystarczy nawet w aucie posluchac niemca.
    Pozdr.
    PS.
    Slyszalem , ze nadajnik muzycznego radia jest niedaleko? Snieznych Kotlow ?.

0
  • #25 29 Paź 2002 10:23
    radiofm
    Poziom 11  

niektórzy ludzie mają różne pojęcie o radiu - ja pracuje w baaardzo muzycznym radiu i zajmuje sie techniką właśnie - słyszałem - wiem jak brzmi stacja która ma zykły kompresor typu DBX1066 a jak stacja mająca OMNIE 4.5 czy Orbana 8200 - wszystko zależy od tego w jakich słuchaczy celuje dana stacja - jesli jest to II program polskiego radia - no to jasnym jest ze komprsja tudzież poszerzanie bazy streo czy ubarwianie dźwięku jest niewskazane ale jeśli słuchacze to ludzie w wieku 16-18 lat.... sami wieicie i rozumiecie co tych ludzi kręci.. a NIESTETY trzeba robić to pod słuchaczy, oczywiście nie można przesadzać z komprsją czy ubarwianiem bo wtedy słychac tylko i wyłącznie charczenie a nie muzyke - tylko czy obecna muzyka jest muzyką czy charczeniem?????? sami sobie na to odpowiedzcie

0
  • #26 29 Paź 2002 10:29
    mgim
    Poziom 29  

dwaserwis napisał:
    a to chyba drugi co do wielkości maszt, ciekawe czy wiecie gdzie to stoi w polsce:

Olsztyn-Pieczewo 405 m.

0
  • #27 29 Paź 2002 10:55
    Alan
    Poziom 27  

radiofm napisał:
    niektórzy ludzie mają różne pojęcie o radiu - ja pracuje w baaardzo muzycznym radiu i zajmuje sie techniką właśnie - słyszałem - wiem jak brzmi stacja która ma zykły kompresor typu DBX1066 a jak stacja mająca OMNIE 4.5 czy Orbana 8200 - wszystko zależy od tego w jakich słuchaczy celuje dana stacja - jesli jest to II program polskiego radia - no to jasnym jest ze komprsja tudzież poszerzanie bazy streo czy ubarwianie dźwięku jest niewskazane ale jeśli słuchacze to ludzie w wieku 16-18 lat.... sami wieicie i rozumiecie co tych ludzi kręci.. a NIESTETY trzeba robić to pod słuchaczy, oczywiście nie można przesadzać z komprsją czy ubarwianiem bo wtedy słychac tylko i wyłącznie charczenie a nie muzyke - tylko czy obecna muzyka jest muzyką czy charczeniem?????? sami sobie na to odpowiedzcie

Co do filozofii muzyki ... ,nie teraz i tutaj - prosze.
    Upieram sie jednak co do niemcow , oni wszystkicyh sluchaczy traktuja z najwyzsza "jakoscia " 15 latka i 80 latka.
    Oczywiscie nikt nie chce sluchac charczenia i polecam wszystkim niemieckie stacje za wzor. A z pewnoscia delikatne poszerzenie bazy stereo poprawi "walory danej stacji".
    Zgadzam sie co do kompresji , niestety niektore polskie stacje slychac jak przez" telefon" :( :cry: :? .
    Co jest niedopuszczalne ale fakt.

0
  • #28 28 Lis 2002 04:14
    DWAserwis
    Poziom 29  

jeśli chodzi o germanów to od prawieków słyneli z porządków i przestrzegania przepisów i norm choć i oni próbują zajść na psy, i conieco knocą, ale do naszych stacji sporo im jeszcze brakuje :wink:

0
  • #29 29 Lis 2002 19:06
    Alan
    Poziom 27  

dwaserwis napisał:
    jeśli chodzi o germanów to od prawieków słyneli z porządków i przestrzegania przepisów i norm choć i oni próbują zajść na psy, i conieco knocą, ale do naszych stacji sporo im jeszcze brakuje :wink:

Hej ,
    Skoro knoca to potwierz swoje argumenty.
    Myslalem o NICAMIE (TV), co sadzicie aby na maxa. emitowac rozszerzenie bazy stereo na maxa ???.

0
  • #30 24 Cze 2003 11:53
    Sławek B.
    Poziom 12  

Ej ludzie, ludzie - na szczęście w radioodbiorniku jest takie fajne pokrętło, za pomocą którego można zmienić stację na taką, której brzmienie po prostu nam się podoba, faktem jest jednak, iż telefoniczne brzmienie nie jest ciekawą perspektywą. Obecnie spora część stacji radiowych używa zaawansowanych , bardzo podkręcanych procesorów, ponieważ mieszkam na Śląsku - mam podsłuch także na kolesi zza południowej granicy, jak wyjeżdżam na wybrzeże szczecińskie - słyszę kolesi zza zachodniej granicy, tylko tych ze wschodu jeszcze nie słyszałem ;)
    I powiedzieć mogę jedno - wszystko to jeden kit - czy Polska, czy Niemcy, czy Czesi, praktycznie każda stacja ustawia sprzęt tak, jak im się podoba i na ile ich stać - z tego co zauważyłem. Po co więc się kłócić...
    Tak po prostu jest, osobiście - nie mam nic przeciwko, aby nie było przesterowania (a takowegoż jeszcze nie słyszałem)
    Odnośnie bazy stereo - wydaje mi się, iż jest wystarczająco szeroka, czasem może nawet za bardzo...
    Wiadomo - są procesory lepsze i gorsze, ludzie bardziej i mniej wykwalifikowani, ale po co się sprzeczać???

0