Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samochodzik zdalnie sterowany

El_Chupacabra 04 Apr 2010 23:39 26229 72
Wago
    Madrik
    moderator of Robotics
    To typowa zabawka nieproporcjonalna. Serwo jest bardzo primitywne i jest to po prostu silnik z zamienianymi kierunkami i blokowany w skrajnych położeniach mechanicznie, a regulacja prędkości to po prostu dwa poziomy napięcia podawane na silnik, zwykle przekaźnikami. Jazda do tyłu to zwykła zmiana kierunku.

Nie wiem jaki projekt szykujesz, ale przydatność takiej zabawki do czegokolwiek innego niż tania i krótkotrwała rozrywka, jest raczej zerowa.
    Nie bez powodu modele zdalnie sterowane kosztują ile kosztują, a zabawki można kupić w markecie za 30zł.
  • Wago
  • Wago
    dcm_Marecheq
    Level 11  
    Model działa mniej więcej tak, jak napisał Madrik. Właśnie o to mi chodziło żeby dało się nim sterować przy pomocy przekaźników. Jak go rozkręcę to napiszę coś więcej. Akumulator ma trzy kable (czerwony, czarny i niebieski). Domyślam się że umożliwia to stopniowanie prędkości lub zasilanie odbiornika niższym napięciem niż silnika. Nie jest to rozwiązanie zbyt eleganckie bo poszczególne ogniwa akumulatora będą się nierównomiernie rozładowywać.
    lord_blaha
    Level 33  
    dcm_Marecheq wrote:
    Akumulator ma trzy kable (czerwony, czarny i niebieski). Domyślam się że umożliwia to stopniowanie prędkości lub zasilanie odbiornika niższym napięciem niż silnika. Nie jest to rozwiązanie zbyt eleganckie bo poszczególne ogniwa akumulatora będą się nierównomiernie rozładowywać.

Jest to raczej kabel wykorzystywany do pomiaru napięcia pakietu...
    dcm_Marecheq
    Level 11  
    Jest tak jak przypuszczałem czyli niebieski kabel podłączony do sześciu ogniw daje napięcie 7,2V i zasila pierwszy bieg do przodu, wsteczny oraz silnik skręcający koła. Kiedy odłączam niebieski kabel nie działa skręt kół i pierwszy bieg. Słychać pyknięcie przekaźnika ale samochód nie jedzie. Dopiero kiedy wybiorę drugi bieg słychać drugi przekaźnik i samochód jedzie do przodu.
    Czerwony kabel podłączony do wszystkich ośmiu ogniw zasila napięciem 9,6V drugi bieg do przodu i odbiornik bo kiedy go odłączam samochód nie reaguje.
    Na płytce odbiornika są trzy przekaźniki (jedynka, dwójka, wsteczny), dwa gniazda białych świateł, jedno gniazdo kierunkowskazów, gniazdo silnika skręcającego koła i gniazdo dostarczające informacji o aktualnym położeniu kół.
    Za skręt kół odpowiada prymitywny serwomechanizm, którego ramię może znajdować się tylko w trzech pozycjach. W środku znajduje się silniczek i przekładnia, ale zamiast potencjometru jest płytka drukowana z dwoma pierścieniami, po których przesuwają się sprężynujące blaszki przymocowane do osi zamykając i otwierając odpowiednie obwody (pierścienie są podzielone na wycinki, do których przylutowane są cztery kable prowadzące do odbiornika). To trochę komplikuje sprawy bo myślałem że będzie tylko silnik, którego pracą mógłbym sterować po prostu dwoma przekaźnikami. Działanie tego mechanizmu pozostawia wiele do życzenia - promień skrętu jest dosyć spory. Możliwe że jednak zastosuję serwomechanizm.
    Mikrob
    Level 17  
    Za skręt odpowiada serwomechanizm (w najgorszym wypadku jakiś elektromagnesik ), samochód napewno nie ma regulatora prędkości . Dwie prędkości do przodu to pewno oznacza : prędkość normalna , taka jaka jest również do tyłu oraz pozycja turbo do przodu i skręt tak jak pisze prosto , pełne w lewo i prawo bez możliwości stopniowania . Takie modele można kupić za 30 zł w górę w hipermarketach ( często nawet z dobrych firm jak np.Nikko ) . Najlepiej robić zakupy po świętach , Dniu Dziecka i tp.wtedy promocję są największe .
    W modelu takim często wystarczy podnieść trochę zasilanie silników i moc stopni końcowych żeby mieć solidny model , a jężeli ktoś chce to może wymienić aparature na trochę bardziej profesjonalną .
    dcm_Marecheq
    Level 11  
    Pojazd już prawie gotowy. Pozostało mi już tylko dopisanie kodu przesyłającego obraz z kamery i dodanie możliwości płynnej zmiany prędkości. Przesyłanie obrazu mam zamiar zrobić przy pomocy gstreamer-a. Natomiast nie wiem jaki regulator obrotów powinienem zastosować. Akumulator ma 7,2 Volt (6 ogniw), a silnik to Graupner Speed 400. Zaproponujcie coś, regulator nie musi być dwukierunkowy bo zmianę kierunku jazdy zrobiłem już za pomocą przekaźników.
    Madrik
    moderator of Robotics
    Facet na d... kierunkowy nadajnik radiowy. Czujnik na wózku wyszukuje ten sygnał i trzyma się w założonej odległości od niego. Gdy facet się odwraca, wiązka sygnału wychodzi z zasięgu czujnika i wózek zgodnie z programem staje.

Jest to po protsu odmiana popularnych robotów typu "Lineseeker" czy "światłolub".
    Tyle, że tu rolę obiektu śledzonego przejmuje tor radiowy.
    koagulant
    Level 11  
    dzięki, to co powinienem kupić aby zabrać się za to
    alexos
    Level 2  
    Witam, jestem nowym użytkownikiem kompletnie zielonym, wiem jak połączył silnik z bateryjką i naprawić odkurzacz, ale to wszystko a potrzebuję zbudować model silnikowy, niekoniecznie samochodzik, cokolwiek co przestawiałoby elektronikę, wplątałem się w to i chcę wyjść z twarzą, na forum jest pewnie taki temat, ale nie znalazłem dokładnie tego co mnie interesuje, a mianowicie jak szybko, domowym sposobem i niewielkim kosztem można zbudować model pojazdu silnikowego, z góry dziękuje
    Madrik
    moderator of Robotics
    Kupić zabawkę za 30-50zł i wypruć z niej flaki, tzn. elektronikę i napęd.
    Nie zbudujesz domowym sposobem, taniej i pewniej sterowanego modelu.

Chyba, że interesują cię rozwiązania a'la Adam Słodowy.
    Silnik, bateria, między nimi jakiś wyłącznik czasowy. Model będzie jeździł przez ustawiony czas i stawał.
    alexos
    Level 2  
    tzn. ukrywał nic nie będę, potrzebuje to do szkoły, to co napisałem może być dobre, tylko jeśli możesz, napisałbyś instrukcję jak to zrobić ? co kupić i jak poskładać żeby działało. co zastosować, robiłem już coś takiego, tyko napędem był wirnik, teraz chciałem zrobić napęd bezpośrednio na koła .więc jeśli mógłbyś, opisałbyś co potrzeba ?

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

to co napisałeś * przepraszam.