Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny unitra mieszanie impedancji i mocy.

22 Lis 2008 14:04 1145 5
 • Poziom 9  
  Witam!
  Pisze na tym forum dopiero 2 raz.
  Jestem kompletnym laikiem w sprawach elektroniki itp i mam pytanie.
  Mianowicie mam wzmacniacz unitra fonica 1100 40W o impedancji wyjściowej 4 ohm, do tego trójdrożne kolumny stereo A-40 40W 4ohm. Ostatnio spliłem prawy głosnik wysokotonowy GDWK 9/40 4 ohm. Niestety cewek tego typu nie da sie juz dokupić. Dostępne są tylko cewki 80W 8ohm. Z tego co wiem wyższe parametry impedancji i mocy nie wpłyną negatywnie na wzmacniacz. No właśnie ale czy jeśli załoze taką cewke w zestawieniu z pozostałymi 4 ohm i 40w nie powstaną jakieś komplikacje i jak to wpłynie na jakość dzwięku danego głosnika? Kolejnym pytaniem jest to czy jeśli zmienie prawy głosnik na 80W/8ohm to lewy tez musze zmieniać ?

  Odpowiadajcie prosze łopatologicznie bo jestem dupa nie elektronik.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 37  
  Łopatologicznie: nie zamieniaj głośników na 8 Ω. Zwrotnica jest zaprojektowana i wykonana na 4 Ω, więc tak musi zostać. Po prostu głośnik ulegnie szybkiemu uszkodzeniu.
 • Poziom 35  
  Głośnik wysokotonowy nie ma wielkiego wypływu na wypadkową impedancji zestawu tak więc możesz spokojnie to wymienić oporność zmieni się ale w minimalnym stopniu może o 0.3ohma a w górę to nie zaszkodzi wzmacniaczowi. Jedyne co już zostało poruszone to częstotliwość podziału zwrotnicy no ale jeżeli jak mówisz nie ma innych cewek niż 8r to taką trzeba dać bo kupno nowych głośników mija się z celem.
 • Poziom 9  
  Ok dzięki. Kupiłem cewke, dzisiaj zmontuje i zobacze jak to zagra.
 • Poziom 39  
  Micharlito napisał:
  Jedyne co już zostało poruszone to częstotliwość podziału zwrotnicy no ale jeżeli jak mówisz nie ma innych cewek niż 8r to taką trzeba dać bo kupno nowych głośników mija się z celem.

  Jeżeli już dajesz takie rady, to powinieneś zaznaczyć, że częstotliwość podziału będzie dwukrotnie niższa. Jeżeli więc wysokotonowy był cięty na 3500Hz, to po zmianie jego impedancji z 4Ω na 8Ω częstotliwość cięcia wyniesie 1750Hz, a tak nisko ten wysokotonowy nie zagra. Wraz ze zmianą impedancji głośnika należy zmienić elementy zwrotnicy decysujące o częstotliwości podziału dla głośnika wysokotonowego.
 • Poziom 9  
  sie nie znam, złożyłem, gra. Różnica miecy cewką 4 a 8 jest ledwo słyszalna i jestem tym mile zaskoczony.