Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC16C54 + programator

skynet_2 22 Lis 2008 18:09 3884 8
  • #1 22 Lis 2008 18:09
    skynet_2
    Poziom 26  

potrzebuje skopiować pamięć[program] µC PIC16C54, dodam iż do tej pory nie robiłem nic na µC Microchip'a.
    Poczytałem trochę i wydaje mi się że można by go zastąpić 16F54.
    Prosiłbym bym o skrócone onfo dotyczące programatorów PIC i na którym z nich można to zaprogramować.
    Dodatkowo w tym temacie Link kolega elektryk pisze że być może ten pic nie ma ICSP[programowanie szeregowe], znalazłem gdzieś w necie programator chyba równoległy do pic'ów Link ale czy to zadziala nie mam pojęcia.

edit: literówki

0 8
  • #2 22 Lis 2008 22:51
    kulmar
    Poziom 25  

skynet_2 napisał:
    potrzebuje się skopiować pamięć[program] µC PIC16C54, dodam iż do tej pory nie robiłem nic na µC Microchip'a.
    Poczytałem trochę i wydaje mi się że można by go zastąpić 16F54.
    Prosiłbym bym o skrócone onfo dotyczące programatorów PIC i na którym z nich można to zaprogramować.
    Dodatkowo w tym temacie Link kolega elektryk pisze że być może ten pic nie ma ICSP[programowanie szeregowe], znalazłem gdzieś w necie programator chyba równoległy do pic'ów Link ale czy to zadziala nie mam pojęcia.

Czy masz pewność, że program w 16C54 nie jest zabezpieczony przed odczytem ? Bo w takim wypadku nie masz co przenosić na 16F54.

Pozdrawiam
    Mariusz

0
  • #3 23 Lis 2008 08:11
    skynet_2
    Poziom 26  

Dzięki za odpowiedź
    Możliwość odczytu nie została zablokowana.

0
  • #5 25 Lis 2008 18:47
    elektryk
    Poziom 42  

skynet_2 napisał:
    Dzięki za odpowiedź
    Możliwość odczytu nie została zablokowana.
    A skąd wiesz że nie jest zablokowany skoro go jeszcze nie odczytałeś? Ja bym na Twoim miejscu dawno poszukał jakiegoś znajomka z "dobrym" programatorem np firmy ELNEC, który ma te układy w liście obsługiwanych elementów. Nawet jak zapłacisz za "usługę" 20zł to masz już to dawno z głowy i można skasować klienta za 200zł. Co do układu 16F55 to nie wiem czy będzie kompatybilny pin-w-pin, w pewnym momencie microchip zamieszał trochę z rozmiarami obudów i pinologią, być może będziesz musiał dodatkowo zrobić "pająka". Swego czasu widziałem chyba 16C55 na allegro, ktoś wyprzedawał po 3zł.

0
  • #6 25 Lis 2008 19:55
    skynet_2
    Poziom 26  

Parallel TAIT programmer[Link] jest obsługiwany przez icproga, więc może go zbuduje na szybko chociaż ilość części[drobnica] przeraża hmm...
    znajomka z równoległym zabytkowym programatorem niestety nie mam.
    kopia może mieć piny w innych miejscach, głównie chodzi o zrobienie kopii układu w którym siedzi ten PIC, układ pełni rolę elektronicznego klucza, pamięć była już kiedyś kopiowana stąd wiem że odczyt jest możliwy.

Zastanawia mnie tylko wewnętrzny eprom/rom, czy można go odczytać, również myślałem nad podpięciem się pod porty podczas pracy i wykorzystanie jakikolwiek µC który go zemuluje[zapisze zmiany stanów do pamięci a póżniej np. prześle rs'em].

sprawa odczytania tego pica nie jest jakoś mega ważna, chodzi poprostu o ułatwienie sobie życia.

0
  • #7 25 Lis 2008 20:06
    elektryk
    Poziom 42  

skynet_2 napisał:
    znajomka z równoległym zabytkowym programatorem niestety nie mam.
    to nie są zabytki tylko bardzo uniwersalne programatory do zastosowań profesjonalnych i przemysłowych.

skynet_2 napisał:
    Zastanawia mnie tylko wewnętrzny eprom/rom, czy można go odczytać, również myślałem nad podpięciem się pod porty podczas pracy i wykorzystanie jakikolwiek µC który go zemuluje[zapisze zmiany stanów do pamięci a póżniej np. prześle rs'em].
    Nie rozumiem, przecież wewnętrzny ROM/EPROM zawiera program.

Co do emulacji to wszystko zależy od stopnia skomplikowania układu, do 100% emulacji możesz tylko dojść testując wszystkie możliwe kombinacje stanów. Na przykład dla zamka szyfrowego to dla każdej kombinacji nie pasującej masz gigantycznych rozmiarów grafy przejść które na końcu sprowadzają się do prostej decyzji NIE. Ale musisz takie grafy opisujące zachowanie jakoś umieścić w swoim procesorze. Jeśli masz już gotowy program to szybciej byłoby go zmodyfikować a nawet napisać od nowa niż analizować co robi stary i w ten sposób krok po kroku opisywać abstrakcyjnie co on ma robić.

0
  • #8 25 Lis 2008 20:23
    skynet_2
    Poziom 26  

elektryk napisał:
    Nie rozumiem, przecież wewnętrzny ROM/EPROM zawiera program.

mój błąd coś mi się pop******** bo myślałem o eepromie atmegi[w atmedze mamy flash[czyli program] + eeprom[pamięć stała dodatkowa] a tutaj tylko eprom[czyli program]]

zobacze jak się komunikuje z urządzeniem jak to tylko kilka zmian stanów to zemuluje, ale jak jakieś transmisje w KB/MB to sobie odpuszcze.

0
  • #9 17 Mar 2011 22:46
    skynet_2
    Poziom 26  

Użyłem tego programatora po pewnych modyfikacjach[uproszczeniach], program udało się skopiować.

PIC16C54 + programator

0