Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzone wejście na CPU Fan, system nie rusza

22 Lis 2008 18:25 3231 9
  • Poziom 16  
    Witam, dostałem ostatnio od znajomego płytę główną Asus P4P800-E.
    Po podłączeniu wszystkiego i odpaleniu systemu okazało się, że wiatrak na procesorze się nie kręci. Żeby nie spalić procka szybko wyłączyłem kompa i podłączyłem wiatrak w inne miejsce na płycie głównej. Wszystko się teraz kręci jak należy ale komputer twierdzi co innego.Po zbootowaniu, teście pamięci, napędów itp. komp wita mnie komunikatem:

Chasis intruded !
    CPU Fan Error!
    Fatal Error... System Halted.

Niestety ta płyta główna ma to do siebie, że jak użytkownik chce wejść do BIOSu to zanim to nastąpi system musi sprawdzić wszystkie podzespoły więc nieważne czy wcisnę w trakcie bootowania 'Del' czy nie wszystko kończy się powyższym komunikatem.

Próbowałem podłączać inne wiatraki pod wejście na CPU Fan ale żaden się nie kręcił z czego wnioskuję, że wejście jest uszkodzone. Da się coś z tym zrobić?

BIOS jest w wersji 1004.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Sprobuj uruchomic komputer trzymajac wcisniety klawisz "Ins i wtedy wejsc do biosu.
  • Spec od komputerów
    Sprawdź miernikiem czy brakuje na CpuFan + zasilania czy -. Najprawdopodobniej brak będzie + . Mozna ten przewód z wentylatora wyciągnąć z wtyku i podać "obce" zasilanie.
  • Poziom 16  
    szaleniec napisał:
    Sprobuj uruchomic komputer trzymajac wcisniety klawisz "Ins i wtedy wejsc do biosu.

Jedyną zmianą jest dodatkowa linijka w komunikatach o błędach:

<INS> Pressed

A bios jak nie chciał wejść wcześniej tak nadal nie chce...

Dodano po 4 [minuty]:

tronic1 napisał:
    Sprawdź miernikiem czy brakuje na CpuFan + zasilania czy -. Najprawdopodobniej brak będzie + . Mozna ten przewód z wentylatora wyciągnąć z wtyku i podać "obce" zasilanie.

Na środkowym (jeśli się nie mylę zasilającym) pinie jest +3,5V, na regulującym obroty jest +5,2, ziemia bez zmian. Już zaraz sprawdzam, czy coś da przełączenie kabelka pod +12 z zasilacza.
  • Spec od komputerów
    Chasis intruded ! <- poszukaj w instrukcji do plyty gdzie znajduje sie stosowna zworka wylaczajaca sprawdzanie otworzenia obudowy i ustaw ja poprawnie wtedy powinienes bez problemu dostac sie do biosu.

Co do wentylatora to w okolicach gniazda CPU Fan poszukaj spalonego tranzystora smd.
  • Poziom 16  
    Po doprowadzeniu do wiatraka z procesora napięcia bezpośrednio z zasilacza i pozostawienia uziemienia i regulacji obrotów z gniazda CPU Fan sytuacja się zmieniła tak, że zniknął komunikat "CPU Fan Error" ale Fatal Error pozostał i nadal BIOS jest dla mnie nieosiągalny.

Dodano po 6 [minuty]:

Kolobos napisał:
    Chasis intruded ! <- poszukaj w instrukcji do plyty gdzie znajduje sie stosowna zworka wylaczajaca sprawdzanie otworzenia obudowy i ustaw ja poprawnie wtedy powinienes bez problemu dostac sie do biosu.

Co do wentylatora to w okolicach gniazda CPU Fan poszukaj spalonego tranzystora smd.

Pomimo mojej nikłej wiedzy na temat elektroniki tranzystor znalazłem ;) Ok. 1,5cm od miejsca na podłączenie wiatraczka jest coś co bez dwóch zdań jest uszkodzone - ma ok. 2mm dziurę (zapewne po lutownicy lub dość mocnym uderzeniu) więc zapewne to jest przyczyną złego działania komputera...

Dodano po 37 [minuty]:

Znalazłem na płycie głównej "Chassis intrusion connector" i i po nałożeniu zworki już Fatal Error się nie pojawia.
    Musiałem jeszcze odłączyć od CPU Fan regulację obrotów, bo jednak za wolno się kręciło i grzał się (jak na mój gust) trochę mocniej niż powinien.

W BIOSie udało mi się już ustawić wszystko tak, żeby mimo tego błędu bootował. Teraz pytanie - co można zrobić z tym uszkodzonym elementem? Czy po prostu zostawić tak, jak jest i zignorować?
  • Spec od komputerów
    Najlepiej wymienić tranzystor. Jeżeli masz na płycie identyczne gniazda FAN to poszukaj w ich okolicy takiego tranzystora, będziesz mógł odczytać symbol.
  • Poziom 16  
    W pobliżu innych gniazd na wiatraczki na płycie głównej nie widzę podobnych tranzystorów, a ze względu na dziurę wielkości połowy elementu odczytanie symbolu nie jest możliwe.
  • Spec od komputerów
    Z jakiego napięcia zasilasz wentylator ?
  • Poziom 16  
    tronic1 napisał:
    Z jakiego napięcia zasilasz wentylator ?

+12V z wtyczki molex.