Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie co do magnetofonu szpulowego. Pomocy!!

Silent 18 Mar 2004 19:08 1856 5
 • #1
  Silent
  Level 2  
  Na lekcji Automatyki mielismy o rejestracji. Mam przygotowac odpowiedz na nastepujace pytanie.Co jest zastosowane w starych magnetofonach szpulowych, ze przy przewijaniu tasmy na malą i duzą szpule i na odwrot jest taka sama predkosc przewijania??
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  sułek
  Level 14  
  Przy prewijaniu masz zmienną prędkość. Przy ODTWARZANIU V jest stała, za sprawą sprzęgła ciernego na talerzu zwijającym..
 • #3
  bobo
  Level 29  
  Nieprawda, o predkosci przesuwu nie decyduje sprzeglo. Decyduje, predkość - ilosc obrotów kola zamachowego/min oraz srednica osi kola zamachowego stykajaca sie z tasma i rolka dociskowa.
  Pozdrowka
 • #4
  korelian
  Level 19  
  Były magnetofony MELODIA które miały 2 rodzaje prędkości
  Przy szybszym przewijaniu jakość nagranych dźwięków była lepsza ale szybciej ubywało taśmy. To na marginesie. Kolega BOBO ma rację.
 • #5
  toadi
  Level 36  
  Tak racja decyduja ta oska zwna rownierz kapstanem .
  A co do preskosci byly 3 stosowane szeroko 4,76 cm/s 9,5cm/s i 19,05cm/s- najczescije te dwie ostatnie umozliwialy uzyskanie lepszej jakosci dzwieku.
  Do napedu machanizmu byly stosowane stosunkowo duzej mocy silniki pradu zmiennego i najczesciej nie byla mozliwa regulacja ich obrotów czesto byly to silniki synchroniczne .
 • #6
  oldking
  Level 32  
  Witam

  A prędkość 38 cm (mag studyjne i np. KONCERT - domowy), a silniki stosowano asynchroniczne lub prądu stałego ze stabilizatorami obrotów i to bardzo różnymi).
  "Silent" - nie było takich magnetofonów zawsze prędkość przy PRZEWIJANIU była zmienna zależna od ilości taśmy (srednicy aktualnej) na szpuli nawijającej. Były stosowane sprzęgła ale tylko w celu ochrony taśmy przed nadmiernym naciągiem (zerawniem).