Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz Axton Impact C500X4 wyłącza sie-jakie rezystory?

22 Lis 2008 21:00 2917 7
  • Poziom 28  
    Witam! Posiadam wzmacniasz Axton Impact C500X4. Generalnie wzmacniacz wyłączał się przy większej głośności. Wzmcniacz wyłączał się już przy podpięciu kabla z sygnałem pod kanał 1 i 2 i przekroczeniu np. głośności z radia powyżej 50 w skali do 60 (przy odłączonych głośnikach też działo się to samo). Parę dni temu zjarały się tam tranzystory przetwornicy IRFZ44 oraz dwa rezystory - R11 i R12. Wyglądało to mniej więcej tak od strony spodniej płytki:

Wymieniłem tranzystory na nowe, takie same czyli IRFZ44. Rezystory były spalone (paski nie dały się odczytać), ale po zmierzeniu miernikiem trzymały wartość ok. 22Ohm. Wyczytałem na innym forum, że rzekomo mają mieć 27Ohm. Chwilowo zamiast nich wsadziłem w miejsce każdego inne, ale połączone równolegle o wypadkowej wartości takiej samej czyli 22Ohm (nie miałem pod ręką akurat 22Ohm). Wymieniłem też scalak UC3525AN sterujący przetwornicą, gdyż te rezystory były połączone bezpośrednio z nim, a skoro poszedł duży prąd przez nie, to i pewnie scalak był kaput.

Sprawa jest taka, że po wymianie wzmacniacz działa, ale nadal się wyłącza(też przy odłączonych głośnikach). Zauważyłem, że już przed wymianą było tam coś robione i np. rezysotor R326 jest złożony z dwóch połączonych szeregowo. UC3525AN też chyba był kiedyś wymieniany, patrząc po lutach. Tak to wygląda (wymienione tranzystory są od spodu płytki, musiałbym rozmontować wzmacniacz) jak na obrazku poniżej. Zaznaczyłem elementy, których wartości potrzebuję (bądź kolory pasków):

Pytanie moje brzmi:

- czy ktoś może ma taki wzmacniacz i jest w stanie podać mi paski, lub zdjęcie/wartości rezystorów R11 i R12?
    - jaka jest wartość rezystora oznaczonego na obrazku napisem "jaka wartość"? był ukruszony, ale z pasków wynikało: brąz, brąz, czerwień, czyli 1,1kOhm. Nie wiem jednak, czy ten czerwony to czasem nie pomarańczowy.
    - jaka jest wartość rezystora R326? (lub kolory pasków?

Czy może rezystory R11 i R12 powinny mieć 27Ohm zamiast 22? Czy może to wpływać na wyłączanie się wzmacniacza?

Co do połączeń to przejrzałem wszystkie luty itp. Wszystko się wydaje w porządku. Wzmak nie ma żadnych zabezpieczeń termicznych itp. Nic się mocno nie grzeje. Na pewno jest to problem przetwornicy (skoro poszły tranzystory kluczujące). Nie wydaje mi się, żeby był to problem końca mocy. Z resztą ludzie mają identyczne problemy z tym wzmacniaczem. Generalnie u innych po wymianie tych spalonych elementów działa jak należy, u mnie nie :(

Co to jest "WZMAK"?
    Proszę poprawić nazewnictwo.
    Regulamin p.10.9
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 28  
    A R11 i R12 wiesz może?
  • Poziom 2  
    :cry:
    No. My resistors is dead & I need this velue

Poz
    JaMi
  • Poziom 28  
    No moje rezystory były też "dead" właśnie, tak, że nie dało się nic odczytać. Prośba do kogoś kto dysponuje tym wzmacniaczem - może jakieś zdjęcia? Po kolorach pasków się dojdzie jakie to rezystory.

A ten rezystor, który jest oznaczony "jaka wartość"? Znajduje się na zdjęciu nad scalakiem UC3525. Mógłbyś podać jego wartość lub paski?
  • Poziom 28  
    Potrzebuję wartości rezystora R702, tuż obok UC3525AN.
  • Poziom 1  
    Umnie:
    R 11 i R 12 - 27 ohm
    R 702 - 1 Kohm
    R 326 - 1,5 Kohm
    scalak sterujący przetwornicą SG3525A
    szukam natomiast wartości RG - czy jest to 17 ohm ?
  • Poziom 28  
    Nie mam już tego wzmacniacza, ale wiem, że zadziałał po wymianie, ale nadal występował problem z wyłączaniem się powyżej pewnego poziomu głośności. Olałem to i wzmacniacz jeździ w samochodzie brata. Póki co gra, nic się nie pali. Nie pamiętam teraz niestety jakie są te wartości. Za 3 tyg. będę miał dostęp do tego wzmacniacza, więc dopiero wtedy mogę pomóc :)