Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuje podłączyć żyrandol na 3 żarówki

22 Lis 2008 22:23 14595 7
 • Poziom 1  
  Witam wszystkich. Mam o to taki problem:

  chciałbym podłączyć żyrandol na 3 żarówki do włącznika z dwoma przyciskami w taki sposób żebym mógł zapalać jedną, dwie lub trzy żarówki. Z sufitu wychodzą mi 3 przewody czarny, niebieski i żółto-zielony. W zakupionym żyrandolu mam takie 3 kolory przewodów: brązowy, niebieski, żółto zielony.

  Do tego całego ambarasu mam plastikową kostkę z 6 śrubkami po 3 z każdej ze stron.

  Jak podłączyłem kabel niebieski z sufitu z niebieskim z żyrandola za pomocą kostki podobnie jak pozostałe kable to świecą mi się 3 żarówki naraz- to po włączeniu dwóch przycisków,jak jeden z wyłącznika przełącze =obojętnie który to światło gaśnie-wszystkie 3 żarówki.

  W związku z tym moje pytanie jak mam ułożyć kolory w kostce żeby działało to w taki sposób jaki opisałem powyżej.

  Przeczytałem kilka for internetowych i nie bardzo wiem jak to ugryźć.
 • Poziom 11  
  no niestety nie da się tego zrobić kupiłeś taką lampę która ma taki a nie inny układ połączeń w środku, żeby nieco utrudnić to jest kilka problemów mianowicie:
  -prawdopodobnie lampa ma uziemienie na żółto-zielony przewodzie jezeli jest metalowa to podajesz faze na jej obudowę wiec nie radze dotykać
  -w kostce w suficie możesz mieć 2 fazy i zero (z 1 oraz 2 klawisza) albo faze zero i uziemienie :!:
 • Poziom 36  
  Jeśli wyłącznik z dwoma przyciskami działał już z instalacją z tego typu żyrandolem to masz dość ciekawy przypadek.
  Sprawdź, który z przewodów w puszcze wyłącznika na ścianie jest przewodem fazowym i gdzie jest podłączony do wyłącznika z dwoma przyciskami (używam Twojego nazewnictwa).
 • Poziom 36  
  Witam, włącz oba klawisze i sprawdź neonówką na ilu przewodach masz fazę na kostce z instalacji, sprawdź miernikiem czy żaden przewód w żyrandolu nie jest podłączony do jego obudowy, później pomyślimy co dalej.
 • Poziom 23  
  Na kolorach nie możesz polegać w 100%. Musisz to zrobić doświadczalnie. Najpierw połącz dwa kabelki z włącznika. Obojętnie które, trzci wolny.Później zobacz które kabelki w lampce od wszystkich trzech żarówek są ze sobą połączone w jeden.To będzie wspólny przewód od trzech lamp. Ten wspólny przewód połącz z jednym z wystających z sufitu, drugi wystający z sufitu połącz z obojętnie którym z lampki, tak aby zapaliła się jedna lampka.Zostanie ci jeden wolny z sufitu.Zostaną ci dwa wolne w lampce. Te dwa wolne z lampki musisz teraz połączyć ze sobą w jeden i dołączyć do tego wolnego z sufitu. Nadal powinna świecić się tylko jedna lampka ta , która świeciła do tej pory.Teraz zmień połączenie kabelków we włączniku. Jeden z nich połącz z tym, który był do tej pory wolny. Powinny zaświecić się dwie lamy a ta , która do tej pory się pal;iła powinna zgsnąć. Jeżeli tak jest, to ten jeden kabelek we włączniku , którego nie zmieniałeś (bo jeden odłączyłeś, żeby przyłączyć ten drugi wolny) będzie wspólny we włączniku. Każdy włącznik ma swoją sróbkę a trzecia śróbka jest trochę z boku. To jest to miejsce, gdzie masz podłączyć tem wspólny we włączniku. Jeżeli działa to OK. Jeżeli nie to musisz nadal pokombinować . Uważaj tylko PRĄD ZABIJA !!
  Jeżeli coś pomylisz to w najgorszym razie żarówki będą świeciły o połowę ciemniej. Znaczy to, że jepołączyłeś szeregowo a tak być nie może.
  Powodzenia
 • Poziom 26  
  Kol. arecki 1979 temat podłączenia był poruszany 9 listopada 2008 na tym forum, zerknij są schematy i wszystko wyłożone jak kawa na ławę.Pozdro
 • Poziom 26  
  do kol arecki1979 ; zanim cokolwiek zaczniesz podłączać zaopatrz sie w miernik ( taki z marketu za 15zł) sprawdź nim czy żółtozielony podpięty jest do obudowy , nastepnie czy przewód czarny idzie na stopkę w każdej oprawce a niebieski na gwint w każdej oprawce . Jesli tak, to jak pisze kol subal666 jej budowa wyklucza podłączenia do przełącznika. jeśli żyrandol jest rozbieralny to mozna to przerobic ale wazne jest czypoprzednio miales zamontowany przełacznik czy włacznik
 • Poziom 1  
  Witam,ja rozwiązałam sama problem z podłączeniem żyrandola aby mi świecił 2 na 1,rozebrałam stary zyrandol z końca lat 70-tych i wg przykładu skręciłam kabelki podłączyłam do kostki przy suficie i działa :) Potrzebuje podłączyć żyrandol na 3 żarówki

  Moderowany przez Łukasz-O:

  Bardzo się cieszymy, że koleżanka taka zdolna ale nie sądzisz Ewo, iż autor przez ponad 7 lat uporał się z tym problemem? Pytanie retoryczne.
  3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.