Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ: Bateria słoneczna+aku+diody

22 Lis 2008 23:35 9934 7
  • Poziom 9  
    Witam !
    Nie mam na działce prądu i wykombinowałem następujący zestaw :

Bateria słoneczna(oryginalnie przeznaczona do doładowywania aku. samochodowych):

Dane techniczne:
    --- Napięcie znamionowe: 12V
    --- Moc: 1.5W
    --- Prąd wyjściowy: 125mA

Regulator ładowania :

Specifications:
    Rated voltage: 12V
    Over-charge shutdown: 12.900V
    Load voltage shutdown:10.400V
    Max solar panel current: 12A, 150W

Akumulator żelowy :

Napięcie znamionowe: 12V
    Pojemność: 14Ah
    Tryb czuwania: 13,6-13,8V
    Praca cykliczna: 14,5-14,9V
    Maksymalny prąd inicjacji: poniżej 4,2A

Oraz zestaw diód led :

napięcie zasilania: 12V DC stabilizowane

pobór prądu: 400mA na 1mb (60 diód led)

Ja chciałbym zasilić 5 metrów czyli ok 300 ledów przez około 3-4h dziennie. Czyli dziennie ciagnęły by 400mA x 5m = 2A x 4h = 8Ah czyli wychodzi ze bede mial 6 Am zapasu. Chcialem sie dowiedzieć czy ta bateria słoneczna zdoła podładować ten akumulator aby codziennie mógł odpalić 5m na te 4h. Czy można ładować aku. żelowy baterią słoneczną?

Z góry dziękuje za odpowiedź.
    Pozdrawiam
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 36  
    Mówiąc (pisząc) krótko NIE. Nie wnikając w szczegóły - wystarczy proste obliczenie: musisz uzupełnić 8Ah, prąd baterii słonecznej to 0,125A, czyli aby uzyskać (zakładam sprawność 100%) owe 8Ah akumulator musi być ładowany przez 64 godziny.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 9  
    No właśnie coś mało mi sie wydawało te 125mA.
    Mam jeszcze coś innego :

ta bateria słoneczna idealnie nadaje się do ładowania wszelkiego rodzaju akumulatorów 12V. Umożliwia wygenerowanie mocy do 5W przy prądzie do 350mA

A co co chodzi z tymi 5W ? Na co to ma wpływ i do czego jest mi potrzebne przyładowaniu akumulatora ?
    Damian
  • Poziom 36  
    Nawet tą drugą baterią słoneczną nie naładujesz akumulatora (dokładnie nie uzupełnisz w odpowiednim czasie). Znów wystarczy proste obliczenie: przy prądzie 0,35A czas ładowania to około 23 godziny. Moc baterii to nic innego jak iloczyn wartości napięcia i natężenia prądu.
  • Poziom 9  
    Rozumiem co to jest Watt. Powiedz mi po co podawana jest moc przy podawaniu specyfikacji panelu słonecznego ? Niektórzy w opisie nie podaja pradu wyjsciowego a tylko moc.

Pogrzebałem na allegro i wiekszość paneli w przystępnej cenie ( do 150zł)ma prad wyjsciowy ok 0,3 amp . Jeden widziałem 12W i 12V o pradzie wyjsciowym 750mA ale był sporych wymiarów.
  • Poziom 36  
    Moc można sobie przeliczyć na wydajność prądową a podają ją z bardzo prostej przyczyny - obecnie przy cenie energii sporo ludzi kombinuje ze zastępczymi źródłami energii elektrycznej i łatwo dzięki temu mogą obliczyć ilość potrzebnych paneli dla otrzymania wymaganej mocy.
    Baterie słoneczne można łączyć równolegle i szeregowo. W Twoim przypadku aby zwiększyć wydajność prądową w grę wchodzi łączenie równoległe. Tylko, że aby uzyskać taki sam czas ładowania jak rozładowania (czyli 4 godziny) musisz dysponować prądem o wartości 2A. Są pojedyncze takie panele ale ich cena jest zaporowa dla przeciętnego użytkownika. Samo łączenie równoległe też nie jest takie proste.
  • Poziom 42  
    Nie sądzę, żeby ten regulator ładowania radził sobie z tak małymi bateriami słonecznymi. Podejrzewam, że na własne potrzeby zeżre więcej niż 5W.
  • Poziom 9  
    Znalazłem w internecie taki regulator :
    Parametry techniczne:

Napięcie pracy: 12 i 24 volty (automatyczna detekcja)
    Wydajność prądowa baterii słonecznych: 10 amper
    Wydajność prądowa odbiorników energii: 10 amper
    Maksymalne obciążenie: 170 wat dla baterii słonecznych i odbiorników
    Punkt ładowania: 14.4 volty
    Punkt odcięcia odbiorników przy rozładowanym akumulatorze: 11.1 volta
    Punkt ponownego podłączenia odbiorników po naładowaniu akumulatorów: 13.1 volta
    Pobór prądu: maksymalnie 6 mA
    Obudowa: IP22
    Wskazania stanu pracy: 4 diody LED
    Złącza: przygotowane dla przewodów do 2.5 mm2
    Tak wiec w tym przypadku nie ma mowy o nadmiernym poborze pradu przez regulator max 6mA