Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika krokowego

tomasztech 23 Lis 2008 12:13 2875 4
  • #1 23 Lis 2008 12:13
    tomasztech
    Poziom 11  

Witam
    Poszukuje sterownika silnika krokowego. Nie jest to zwykły sterownik silnika krokowego zależy mi na tym, by silnik obracał się jak najwolniej się da. Będzie on sterował ustawianiem ostrości w sprzęcie optycznym. Sterownik ten ma sterować silnikiem w prawo i w lewo. Szczytem była by płynna regulacja prędkości krokowej ale nie jest to konieczne. Wystarczy stała prędkość obrotowa. Nie mam jeszcze silnika więc nie mamy chyba ograniczeń z tym związanych. A i bardzo proszę o nie wklejania tekstów pod tytułem (A w google szukałeś lub http://ag.bocznica.org/) zaczym zadałem to pytania przeszukałem chyba całe forum elektroda.pl i znalazłem owszem kilka ciekawych konstrukcji, ale na przykład zasilanie było nieodpowiednie. A tam gdzie będę tego używał mam do dyspozycji akumulator +12V i wariacje tego napięcia. Można było by zastosować przetwornice samochodową z 12V na 230V ale to dodatkowe kilogramy do noszenia, a naprawdę jest ich sporo, sam teleskop z osprzętem to 25kg a gdzie tu reszta. A czasem trzeba iść ze sprzętem ze 3 km. Bo nie daje się bliżej podjechać samochodem :(

0 4
  • #2 24 Lis 2008 15:32
    arkady_pl
    Poziom 24  

Silnikiem krokowym możesz sterować krok po kroku. On nie musi wcale się obracać. Możesz robić 1 krok np. na 20 lat - chyba powoli ? :)

Ważne jest to aby przełożenie było duże aby jeden krok nie powodował przeskoku z przed punktem ostrości za punkt ostrości. Reszta to pestka - mnóstwo tego w sieci - google Twoim przyjacielem.

Dodano po 4 [minuty]:

Po pierwsze zdobądź silnik krokowy. Po drugie, do niego dorobisz sterownik. W skrajnym przypadku można to robić na przyciskach - bo jest to podawanie napięć na kolejne cewki(sekwencja jest stała).

Skrajnie prosty układ to taki, gdzie masz generator fali prostokątnej(NE555), do tego licznik(UCY7490) i dekoder(UCY7442), na którego wyjściach (zależnie od silnika) podłączysz kilka bramek a na ich wyjściach tranzystorki a do nich cewki silniczka.
    Banał.

Najpierw kup silnik i pokaż co masz.
    Nie będziemy gdybac przy pustej szklance.

0
  • #4 24 Lis 2008 22:20
    tomasztech
    Poziom 11  

Mam taki silnik czy mogę prosić o jakiś schemacik sterownika.

0
  • #5 24 Lis 2008 23:23
    arkady_pl
    Poziom 24  

lukashb napisał:
    Są prostsze rozwiązania, 4047 + 4017 + N-Mosfet i masz.

Są prostsze rozwiązania, AT8051 + tranzystorki (to tak gwoli wyścigu z ograniczaniem ilości gratów)

Dodano po 3 [minuty]:

tomasztech napisał:
    Mam taki silnik czy mogę prosić o jakiś schemacik sterownika.

o... silnik od drukarki :)
    Schemat..... no tak, schemat! A chwila, trzeba narysowaćc a po robocie mi się oczy kleją.

0