Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz do tensometru z przetwornikiem A/D

23 Nov 2008 12:48 4785 7
  • Level 11  
    Proszę o weryfikacje schematu wzmacniacza pomiarowego do mostka tensometrycznego z przetwornikiem A/D. Jest to w większości moje opracowanie, mające współpracować z czterema tensometrami z wagi łazienkowej. Urządzenie ma służyć jako hamownia amatorskich silników rakietowych, tak więc ostatecznym celem jest otrzymanie krzywej rozkładu siły w czasie, w formie danych cyfrowych w komputerze. Ogólne założenia: siła max 150kg, zapis nie mniej jak 100 wartości na sekundę.
    a tu link do schematu (klik, klik)
    Chętnie wysłuchał bym ewentualnych uwag, zanim zacznę robić to w realu. Łatwiej wszak poprawić schemat, niż płytkę drukowaną.

==============================================================
    Dzięki za wsparcie
    Zaryzykowałem jednak wykonanie płytki. Egzemplarz jest testowy, pewnie jeszcze co nieco się zmieni. Tak to już jest, jak się coś samemu w dużej mierze projektuje. Ku mojej radości - działa. Ku mojemu utrapieniu - nie tak jakbym chciał. Problem polega na dużej ilości zakłóceń. Przeliczyłem wzmocnienia i okazało się, ze ma prawo. Jak na to wzmocnienie szumy są żadne, za to zakłócenia głównie chyba z przydźwięku - spore. Na szczęście nie są to zakłócenia szumowe, chyba, ze należy to traktować jako szum niskoczęstotliwościowy. Dla wyjaśnienia: przy zasilaniu tensometrów napięciem 6,38V i zakresie czułości do 20kg wzmocnienie wzmacniacza pomiarowego wynosi (bagatelka!) 2320 V/V. Jak na takie wzmocnienie to uważam, ze AD620 pracuje rewelacyjnie. Dla przykładu: wykres z testowania "hamowni". Naciskałem nogą na wagę;

Widać na prostych odcinkach charakterystyczne ząbki zakłóceń. A i oto same zakłócenia w większej skali. Jak widać regularność przebiegu bardziej wskazuje za przydźwięk, niż na szumy;

Pytanie więc, jakie macie propozycje na poprawę tego stanu. Poza ekranowaniem, rzecz jasna, to będę robił. Generalnie problemem jest fakt, ze przydźwięku nie powinno być, gdyż wzmacniacz różnicowy nie powinien wzmacniać sygnału wspólnego. Chyba że to efekt różnicy faz powstałych w plątaninie kabli. Za teoria przydźwięku przemawia też fakt, ze poziom tych zakłóceń wzrasta przy zbliżaniu ręki do przewodów tensometrów. A jak pochwycę...to już sieczka!
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Computer ControlsComputer Controls
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Posty scalono.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 13  
    ekranować kable sygnałowe ?

może koncentryk ?
  • Level 27  
    Nie masz żadnej filtracji stąd Twoje kłopoty! Zasilania nie blokowane dla składowych w.cz. Brak wstępnej obróbki sygnału analogowego przed wejściem na przetwornik. Za dużo pisania, żeby tłumaczyć jak to robić :).

Polecam starą ale nadal aktualną książkę " Układy analogowe w systemach cyfrowych" autor Patrick H. Garrett wydawnictwo WNT 1981.
    Tam wszystko znajdziesz :)!
  • Level 1  
  • Level 11  
    Wielkie dzięki za odpowiedzi.
    Parę słów o układzie: zasilam z baterii, więc uważam poziom zakłóceń od strony zasilacza za raczej niski. Układ zasilacza LM317 jest niestety konieczny. Chodzi o to, by zasilać mostek, wzmacniacz z AD620 oraz LM358 z wyższego napięcia. Jest to konieczne celem dostosowania napięć. Przetwornik TLC wymaga napięcia wejściowego na poziomie max Uz + 0,3V. Biorąc pod uwagę fakt, że LM358 daje na wyjściu napięcia max Uz - około 1,5V, musiałem zróżnicować napięcia zasilania. Dodatkowo minimalizuje to zakłócenia, gdyż zasilanie części cyfrowej i analogowej jest na różnych stabilizatorach. Masy cyfrowa i analogowa są rozdzielone. Planuję wstawienie tensometrów w jedną ekranowaną obudowę i pociągnąć aż do baterii jeszcze jedną masę - masę ekranującą. Dla próby przylutuję jeszcze na wejściach z mostka tensometrycznego oraz na zasilaniach scalaków kondensatory blokujące rzędu 0,1mikroF. Przyznam, ze wobec niskiego pasma wzmacniacza AD przy tak dużych wzmocnieniach nie za bardzo przejmowałem się możliwością zakłóceń od częstotliwości radiowych, gdyż uważałem, ze i tak nie da rady tego wzmocnić. Ale może jednak to przeszkadza? Popróbuję, jak coś mi się uda poprawić, dam znać.
  • Level 14  
    Dobra robota :)
    Jestem ciekaw kolejnych postępów.

Ile poprawiło to ekranowanie? Jakiego rzędu są teraz zakłócenia?
  • Level 11  
    Najwięcej pomogło podpięcie metalowych kształtek tensometrów do masy. Poziom zakłóceń spadł do jakiś 30% tego co wcześniej.

Opis gotowej hamowni znajduje się w dziale "DIY konstrukcje " pod tYM LINKIEM
pcbway logo