Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop PC EdW10/2005 jak rozszerzyć zakres Uwe

23 Lis 2008 13:32 1737 5
 • Poziom 16  
  Witam, mam zamiar zmontować oscyloskop do PC zgodnie ze schematem http://www.cyfronika.com.pl/kityavt3/avt2767pdf.pdf

  Prezentowany układ (z buforem) umożliwia podanie na wejście napięcia do 24V AC. Chciałbym rozszerzyć ten zakres co najmniej dwukrotnie. W jaki sposób to zrobić? Czy wystarczy wymienić potencjometry ze 100k na 200k?

  Poza tym w opisie podane jest że "wzmacniacz pracuje w układzie wtórnika emiterowego". Czy w związku z tym sygnał z nóżki "1" nie powinien być podany na nóżkę "2" zamiast na "3"? Analogicznie z nóżki "7" na "6" zamiast na "5"?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 16  
  krystian08 napisał:


  Prezentowany układ (z buforem) umożliwia podanie na wejście napięcia do 24V AC. Chciałbym rozszerzyć ten zakres co najmniej dwukrotnie. W jaki sposób to zrobić? Czy wystarczy wymienić potencjometry ze 100k na 200k?  zakres pomiarowy można zwiększyć przez dodanie do wejścia dzielnika napięcia (zależnego od napięć jakie chce sie mierzyć),ale z drugiej strony same potencjometry(w tym przypatku 100k)działają w pewnym sensie jako taki dzielnik napięcia,więc stosując potencjometr o wartości 200k mógłbyś zwiększyć zakres pomiarowy ale:gdy suwak potencjometru byłby w ''pozycji na wejściu'' to spaliłbyś bufor i karte dźwiękową a nawet byś mógł uszkodzić komputer.Proponuje więc, do tych potencjometrów podłączyć dodatkowo dzielniki napięć i ''korygować'' ew. tymi potencjometrami ''siłe''sygnału.;)
 • Poziom 38  
  Do tradycji należy już że układy AVT mają błędy, również w przypadku tego kitu układ jest do KITU i nie będzie działał. Musisz zmienić połączenia. Suwaki potencjometrów połącz odpowiednio do nóżek 3 i 5 a wyjście VOUT1(1) z nóżką 2, natomiast wyjście VOUT2(7) z nóżką 6 (Figure 1: Voltage Follower). Dopiero wtedy układ będzie pracował poprawnie.

  Jeśli chodzi o napięcie wejściowe to kolejna bzdura ponieważ powinni napisać że maksymalne napięcie międzyszczytowe nie powinno przekraczać 24V. W nocie katalogowej TL082 wyrażnie na ten temat pisze producent "VICM Common-mode input voltage range - TYP [V] +15 -12". Chodzi tu o to że chwilowe maksymalne napięcie dodatnie lub ujemne mierzone w stosunku do GND na wejściu TL082 nie może być większe niż podane w nocie 12 do 15V. Jeśli ktoś poda napięcie skuteczne o wartości 12 V to w rzeczywistości na wejściu napięcie maksymalne będzie wyższe, nie mówiąc już co sie stanie jeśli napiecie skuteczne będzie wynosiło 24V. Praktycznie rzecz biorąc możesz podać 48V pod warunkiem że potencjometr ustawisz tak aby na wejściu TL082 nie przekroczyć 12V w szycie jednej połówki okresu przebiegu. TL082 w tym układzie ma wzmocnienie "1" więc napięcie wyjściowe będzie się równać napięciu wejściowemu. Napięcie zasilania z portu to ±10V więc maksymalne niezniekształcone napięcie wyjściowe TL082 będzie ~±7,5V. Takiego napięcia nie możesz podać na wejście liniowe karty dźwiękowej ponieważ można uszkodzić jej wejście, więc podając wyższe napięcie niż ±1V na wejścia IN1 lub IN2 potencjometrem musisz wyregulować napięcie tak aby na wejściu liniowym nie przekroczyć ±1V. Przed podaniem napięcia na IN1 lub IN2 suwaki potencjometrów muszą być ustawione na minimum czyli w lewym skrajnym położeniu (zwarte z GND) i kręcąc w prawo zwiększasz poziom do momentu aż w programie "Osciloskope" uzyskasz czytelny przebieg. Nie bez znaczenia są ustawienia suwaków "Gain" w programie zanim zaczniesz regulować potencjometrami czytelny przebieg zawsze ustawiaj Y1 i Y2 na maksimum, wtedy nie musisz się obawiać że uszkodzisz kartę dźwiękową. Nie mniej zawsze trzeba uważać jeśli na wejśca IN1 i IN2 podajesz napięcie wyższe niż ±1V przy którym napięcie międzyszytowe będzie wyższe od 2V.
 • Poziom 10  
  Jak Wam sprawdza się ten układzik? Czy mozna zastosować w nim jakieś proste zabezpieczenie komputera?
 • Poziom 16  
  Zbudowałem ten oscyloskop i da się za jego pomocą wykonać jakieś pomiary. A zabezpieczenie komputera ciężko zrealizować. Jak boisz się o życie kompa to najlepiej zakup płytę z PIII ok. 500MHz. Niska cena - mała strata :)
 • Poziom 1  
  :cry:Hi,
  Please tell me what kind of software work with this project?

  thank you very much