Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BATERIA W LAPTOPIE - czy ją wyjmować?

Czarniok 23 Lis 2008 14:17 3469 9
  • #1 23 Lis 2008 14:17
    Czarniok
    Poziom 11  

Witam!

Na początku chciałbym przeprosić za banalność pytania, ale fakt jest taki, że dopiero zaczynam swoją przygodę z tego rodzaju komputerami i nie do końca wiem co w takim wypadku robić.

Pytanie dość generalne, dlatego nie podaję żadnych modeli itp. A mianowicie chodzi o to, że mój laptop z reguły jest podłączony do prądu, naprawdę rzadko mam go na baterii. Dochodzę do wniosku, że ona zawsze się ładuje zupełnie nie potrzebnie, bo i tak nic z tego 100 % potem nie wykorzystuję.

No i tu właśnie pojawia się pytanie... Czy może należałoby ową baterię wyjąć i korzystać tylko z zasilania sieciowego? Jak to jest gdy bateria jest już naładowana to laptop z niej korzysta czy nadal z napięcia sieciowego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

0 9
  • #2 23 Lis 2008 14:20
    any56
    Poziom 39  

Gdy bateria jest naładowana, procedura ładowania zostaje przerwana i bateria pełni rolę źródła dyżurnego.
    W żadnym wypadku nie wyjmuj jej z laptopa.

-1
  • #3 23 Lis 2008 14:34
    misiaty1985
    Poziom 16  

Dołączam się do pytania Czarniok.
    Jak kupowałem laptopa w komputroniku to sprzedawca powiedział:
    że jak używam laptopa jako stacjonarnego to żeby wyjąć baterie i raz na 2 tygodnie ją rozładować i naładować.
    Baterie w laptopie są Li-Jo i one chyba same się powoli rozładowują. czyli jak zostawimy ją w laptopie to co jakiś czas będzie doładowywana.
    Jak rozumiem baterie mają jakąś ilość cykli ładowania czyli nie tracimy tej ilości??

0
  • #4 23 Lis 2008 14:36
    sebter
    Poziom 14  

Nie wyjmuj baterii ! Zawsze to juz masz UPS'a. Bateria niech ciągle siedzi z tym, że raz na dwa-trzy tygodnie odlącz zasilanie sieciowe i rozładuj baterie do samego końca, później podłącz zasilanie i ją do końca naładuj :) powtarzaj procedurę a wszystko bedzie ok. Mój Not przyzwyczaił sie do tego i bateria trzyma od 3 lat krócej moze z 5 minut :)

0
  • #5 23 Lis 2008 15:14
    Czarniok
    Poziom 11  

Dziękuję bardzo!

A teraz jeszcze jedno pytanie:
    Komputer jest podłączony do prądu. Zamykam klapę i przechodzi w stan wstrzymania. Co jest lepsze? Takie rozwiązanie, czy namolne wyciąganie wtyczki z kontaktu, które stosuję?

0
  • #6 23 Lis 2008 15:21
    MarekPPN
    Poziom 35  

Cytat:
    Komputer jest podłączony do prądu. Zamykam klapę i przechodzi w stan wstrzymania. Co jest lepsze? Takie rozwiązanie, czy namolne wyciąganie wtyczki z kontaktu, które stosuję?

Nawet jak jest na stanie wstrzymania to i tak korzysta z energii elektrycznej.

A jak wyciągniesz wtyczkę z gniazdka to laptop będzie pracował na baterii.

0
  • #7 23 Lis 2008 15:27
    Czarniok
    Poziom 11  

Jeżeli dobrze zrozumiałem to znaczy że jeżeli jest w stanie wstrzymania i wyłączę wtyczkę, to on korzysta z baterii?

Aby całkowicie wyeliminować zużycie energii muszę całkowicie wyłączyć komputer i wtedy wyjąć wtyczkę?

Jakie jest zużycie energii w stanie wstrzymania, czy jest ono większe niż telewizora na takich samych zasadach? Mój laptop: Fujitsu-Siemens Amilo PI 2550.

A co jeśli wyłączę matrycę, załóżmy, że coś się dzieje przez całą noc i zamykam klapę, aby wyłączyć matrycę. Jakie jest wtedy zużycie energii (o ile większe od stanu wstrzymania i o ile mniejsze od normalnie włączonego komputera)? Oczywiście nie wymagam tu dokładnych wyników... Chodzi o określenie mniej-więcej jakie może być wtedy zużycie prądu, w porównaniu np. do zwykłego peceta.

0
  • #8 25 Lis 2008 09:02
    Fyszo
    Spec od GSM

Zobacz sobie w instrukcji...

0
  • #9 25 Lis 2008 09:08
    Koolo
    Poziom 16  

Jak masz trzymać ciągle na zasilaczu to przeczytaj :
    http://www.grush.one.pl/article.php?id=baterie&page=3
    i
    http://pclab.pl/art26289-3.html
    Ja tak robię tzn. baterię (od października 2006r.) wkładam tylko na wakacje, ferie zimowe a poza tym jak mam taką potrzebę i trzyma mi ok. 2 godz.
    A trafia w moje łapy sporo nie starych (tzn. rok, półtora) laptopów w których bateria trzyma 20 - 40 min. ...
    ps. trochę trudno mi uwierzyć że bateria po 3 latach eksploatacji trzyma o 5 min. krócej ...

0
  • #10 25 Lis 2008 13:53
    tzok
    Moderator Samochody

Jeśli to jest TOSHIBA... to wyjmuj baterię, bo po dziś dzień stosują "inteligentny" układ ładowania baterii, który skutecznie je wykańcza.

Co innego stan wstrzymania/uśpienia (po zamknięciu klapy) a co innego stan soft-off po zamknięciu Windowsa. W stanie wstrzymania, zużycie prądu jest relatywnie duże (kilka watów), w stanie soft-off jest dużo mniejsze, wręcz pomijanie małe.

Jeśli laptop robi za stacjonarkę a nie chcesz/nie możesz wyjmować baterii i nie jest to TOSHIBA, nie odłączaj go od zasilania.

Nie przechowuj w pełni naładowanej baterii, optymalny do przechowywania poziom naładowania powinien wynosić 40-60%. Okresowo rozładowuj baterię tak jak to możliwe (najlepiej na ekranie BIOS-Setupu, żeby komputer się awaryjnie wyłączył a nie uśpił przy 5% naładowania), następnie naładuj do pełna i:
    - jeśli wyjmujesz baterię: rozładuj ponownie do ok 60%
    - jeśli nie: używaj laptopa na zasilaniu sieciowym, unikając jego odłączania.

0