Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowy komputer pokładowy - linuks + wyświetlacze pod LPT

dktr 23 Lis 2008 14:33 14739 12
  • Domowy komputer pokładowy - linuks + wyświetlacze pod LPT

Ostatnio w wolnych chwilach bawię się wyświetlaczami i ich obsługą pod systemem linuks. Aktualnie wyświetlaczy jest 5 :

2 sztuki - 16x2 znaków: (1 chwilowo wyłączony)
    Wyświetla się na nich aktualna prędkość przesyłu na łączach DSL - 2 łącza - 2 wyświetlacze, podaje Upload i Download w kb/s.
    te wyświetlacze sterowane są programem LCDd i lcdproc

2 sztuki - 20x4 znaków:
    Na pierwszym z nich mam prywatną bramkę sms (na stronie lipowa.net można wpisać tekst, dostaję to jako sms i wyświetlane jest to na tym lcd), jest tam też liczba włączonych komputerów w sieci lokalnej, temperatura na zewnątrz i w pokoju, sumaryczna ilość danych ściągniętych przez użytkowników sieci.
    2 ostatnie linijki tekstu na tym wyświetlaczu cyklicznie zmieniają zawartość w zależności od zdarzeń w sieci, gdy wszystko pracuje prawidłowo - podawana jest tam siła sygnału radiowego linków 5GHz poszczególnych stacji bazowych (mikrotik) oraz czas jaki potrzebuje pakiet aby do nich dotrzeć [ping].
    Alarmy jakie są wyświetlane:
    Przekroczony dopuszczalny limit prędkości downloadu lub uploadu dla konkretnego DSL'a.
    Zbyt niskie lub wysokie napięcie sieci.
    Słaba/rozładowana bateria w UPS.
    Brak odpowiedzi któregoś z nadajników (mikrotik)
    Współpracuje to wszystko jeszcze z oprogramowaniem do monitoringu - ZoneMinder, informuje o zdażeniu (wykrycie ruchu na monitorowanym obiekcie, podaje która kamera oraz numer zdarzenia)

Kolejny wyświetlacz podaje wyniki pomiarów czujników temperatury od centralnego ogrzewania - w domu i barze, wyświetlane są na nim alarmy związane z przekroczeniem zaprogramowanej temperatury - np. gdy temperatura wody w C.O. przekroczy 85'C, lub informacja o pożarze gdy temperatura w piwnicy lub domu przekroczy 40'C, w ostatniej linijce wyświetlany jest stan UPS'a - napięcie sieci i poziom naładowania baterii.

Ostatni wyświetlacz to 40x4
    Ten spory wyświetlacz podaje informacje ze zdalnych serwerów jakie są w sieci *.lipowa.net, informacje przesyłane to - kto się zalogował, ile ma uruchmionych procesów, uptime, load average, wersja kernela, zegar systemowy, ilość wolnego miejsca na dysku, ilość zajętego miejsca przez katalog użytkownika który się własnie zalogował i adres IP z którego połączył się z serwerem. ( Dla tego wyświetlacza dostępny jest emulator online http://lcd-40x4.lipowa.net )

Do serwera podłączony jest również głośnik który odgrywa odpowiednie dźwięki przy alarmach i zdarzeniach.

Całość jest wersją testową i nie doczekała się jeszcze obudowy - i proszę o tym nie wspominać - gdy wszystko będzie działać poprawnie napewno w takową się zaopatrzę.
    Wszystko sterowane jest z 3 komputerów z zainstalowanym linuksem, w dwóch z nich są dodatkowe karty z portem LPT - oparte o okład NETMOS 9835. Długość przewodów to około 15m do każdego wyświetlacza (2x skrętka UTP/wyświetlacz)

Schematy połączeń wyświetlaczy do portów LPT - standartowe
    Dla wyświetlaczy z 1 linią E zastosowałem taki schemat :

Trochę inaczej steruję się wyświetlaczem 4x40 , ma on 2 linie E. Tą drugą którą łączymy z 17 pinem portu LPT reszta bez zmian.

Myślę że więcej jest tu oprogramowania niż elektroniki, ale oprogramowanie do sterowania tym wszystkim pod linuksem daje naprawdę nieograniczone możliwości.

A tu krótkie video, ten dźwięk który słychać w tle, to sygnalizacja pobrania pliku z serwera. Jak tylko ten wątek trafił na główna ruch wzrósł drastycznie :]

Link

ps. Proszę nie czepiać się braku obudowy!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 23 Lis 2008 17:36
    solar1
    Poziom 15  

Witam ..moim zdaniem ten uklad jest calkowicie chybiony---- 3 komputery ktore w zasadzie nic nie robia - poza wyswietlaniem czegos na lcd..a na dodatek ciagna pewnie z 80 watt pradu ..... calkowity bezsens moim zdaniem
    wszystko to co opisales mozna osiagnac na jednej atmedze 128 ... modemie gsm... co by pewnie bralo kolo ..4watt energi

• #3 23 Lis 2008 17:42
    dktr
    Poziom 19  

Te wyświetlacze to tylko dodatek do tego co te maszyny robią.
    Ciężko było by mi w tej chwili nawet powymieniać, ale rozdzielają 2 łącza na 100 parę osób, jest proxy, monitoring z 8ma kamerami, i ogromna masa różnych usług, tak czy siak stały włączone - więc czemu nie wykorzystać ich do tego celu?

• Metal Work Pneumatic
  • #4 23 Lis 2008 17:45
    wader_669
    Poziom 28  

ja mam pytanie czy te wykresy temperatur robiles w matlabie lub czyms podbonym?

• #6 23 Lis 2008 18:19
    drewniany80
    Poziom 15  

Hej, tak trochę poza tematem, mam pytanie do dktr. jakie łącze jest potrzebne żeby obsłużyć tyle osób i z jakimi pakietami dla tych ludzików?

• #8 23 Lis 2008 20:12
    Tomerrro
    Poziom 10  

Witaj!!
    Miła sprawa !!
    A czy dało by sie cos takiego zaimplementować do płyt RB po RS-ie??

Pozdrawiam
    Tomek

• #9 24 Lis 2008 18:03
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Super sprawa ;) Wreszcie pod linuxem ;) Ja kiedyś pisałem biblioteki ale kurcze zgubiłem ;/ Trzeba było gdzieś opublikować ;)
    Masz jeszcze jakieś inne urozmaicenia do pc dla linuxa?
    Poza tym - na ostatnim wyśw. jest przed ip z puli 192.... coś od 2. zaczynające się... To obciążenie bo było nie wyrażnie, czy serio na A klasę się wbiłeś?? ;)
    PS w sumie jaki masz speed? Łącze jest dzielone nadmiarowo, czy jakoś inaczej? :P
    Ten komputerek, pokazany na meteo - po co 2 karty wifi w środku? To rozumiem foto z testów? ;)
    No to tyle ;)
    Pozdr.
    Paweł

• #10 24 Lis 2008 19:20
    dktr
    Poziom 19  

Pod linuksem.. długo by pisać, mam jeszcze automatyczne dobowe zgrywanie ze skanera 172.450Mhz i konwersja do ogg w locie, sterowanie zamkiem do serwerowni - mogę sobie zdalnie drzwi otworzyć, czujników DS18B20 mam chyba z 15 - tam gdzie się dało coś jest mierzone - kilka tu http://lipowa.net/temperatury
    Z łączami nie za ciekawie - aktualnie 24Mbps - na styk. Ten komputer w puszce ma 3 karty wifi z tym że jedna na 5Ghz, to testująca się nowa stacja bazowa.

ps, ciekawe rzeczy ludki wpisują na lipowa.net

Cytat:

"
    Pozdrowienia od czyelnikow www.elektroda.pl :)
    ul.sliska nr zjechal
    ELO ELO !!! MOWIE WAM JESTEM KURDE DAROL CHAM !!!...
    "

• #11 02 Gru 2008 22:38
    miszkoo
    Poziom 28  

Kolego a powiedz mi o kable do tych czujników to się często potykasz.

Wiesz co radze jeszcze zrobić czujnik w czajniku, będziesz wiedział czy ci się woda już gotuje czy jeszcze nie.

• #13 28 Lis 2009 20:00
    Lukaz1987
    Poziom 12  

dktr mógłbyś podać pliczki konfiguracyjne do programu lcdproc? Wyświetlacz zrobiłem według tego schematu co ty. Wyświetlacz przetestowany na Xp i działa.