Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowy komputer pokładowy - linuks + wyświetlacze pod LPT

dktr 23 Nov 2008 14:33 15045 12
Optex
  • Domowy komputer pokładowy - linuks + wyświetlacze pod LPT

Ostatnio w wolnych chwilach bawię się wyświetlaczami i ich obsługą pod systemem linuks. Aktualnie wyświetlaczy jest 5 :

2 sztuki - 16x2 znaków: (1 chwilowo wyłączony)
    Wyświetla się na nich aktualna prędkość przesyłu na łączach DSL - 2 łącza - 2 wyświetlacze, podaje Upload i Download w kb/s.
    te wyświetlacze sterowane są programem LCDd i lcdproc

2 sztuki - 20x4 znaków:
    Na pierwszym z nich mam prywatną bramkę sms (na stronie lipowa.net można wpisać tekst, dostaję to jako sms i wyświetlane jest to na tym lcd), jest tam też liczba włączonych komputerów w sieci lokalnej, temperatura na zewnątrz i w pokoju, sumaryczna ilość danych ściągniętych przez użytkowników sieci.
    2 ostatnie linijki tekstu na tym wyświetlaczu cyklicznie zmieniają zawartość w zależności od zdarzeń w sieci, gdy wszystko pracuje prawidłowo - podawana jest tam siła sygnału radiowego linków 5GHz poszczególnych stacji bazowych (mikrotik) oraz czas jaki potrzebuje pakiet aby do nich dotrzeć [ping].
    Alarmy jakie są wyświetlane:
    Przekroczony dopuszczalny limit prędkości downloadu lub uploadu dla konkretnego DSL'a.
    Zbyt niskie lub wysokie napięcie sieci.
    Słaba/rozładowana bateria w UPS.
    Brak odpowiedzi któregoś z nadajników (mikrotik)
    Współpracuje to wszystko jeszcze z oprogramowaniem do monitoringu - ZoneMinder, informuje o zdażeniu (wykrycie ruchu na monitorowanym obiekcie, podaje która kamera oraz numer zdarzenia)

Kolejny wyświetlacz podaje wyniki pomiarów czujników temperatury od centralnego ogrzewania - w domu i barze, wyświetlane są na nim alarmy związane z przekroczeniem zaprogramowanej temperatury - np. gdy temperatura wody w C.O. przekroczy 85'C, lub informacja o pożarze gdy temperatura w piwnicy lub domu przekroczy 40'C, w ostatniej linijce wyświetlany jest stan UPS'a - napięcie sieci i poziom naładowania baterii.

Ostatni wyświetlacz to 40x4
    Ten spory wyświetlacz podaje informacje ze zdalnych serwerów jakie są w sieci *.lipowa.net, informacje przesyłane to - kto się zalogował, ile ma uruchmionych procesów, uptime, load average, wersja kernela, zegar systemowy, ilość wolnego miejsca na dysku, ilość zajętego miejsca przez katalog użytkownika który się własnie zalogował i adres IP z którego połączył się z serwerem. ( Dla tego wyświetlacza dostępny jest emulator online http://lcd-40x4.lipowa.net )

Do serwera podłączony jest również głośnik który odgrywa odpowiednie dźwięki przy alarmach i zdarzeniach.

Całość jest wersją testową i nie doczekała się jeszcze obudowy - i proszę o tym nie wspominać - gdy wszystko będzie działać poprawnie napewno w takową się zaopatrzę.
    Wszystko sterowane jest z 3 komputerów z zainstalowanym linuksem, w dwóch z nich są dodatkowe karty z portem LPT - oparte o okład NETMOS 9835. Długość przewodów to około 15m do każdego wyświetlacza (2x skrętka UTP/wyświetlacz)

Schematy połączeń wyświetlaczy do portów LPT - standartowe
    Dla wyświetlaczy z 1 linią E zastosowałem taki schemat :

Trochę inaczej steruję się wyświetlaczem 4x40 , ma on 2 linie E. Tą drugą którą łączymy z 17 pinem portu LPT reszta bez zmian.

Myślę że więcej jest tu oprogramowania niż elektroniki, ale oprogramowanie do sterowania tym wszystkim pod linuksem daje naprawdę nieograniczone możliwości.

A tu krótkie video, ten dźwięk który słychać w tle, to sygnalizacja pobrania pliku z serwera. Jak tylko ten wątek trafił na główna ruch wzrósł drastycznie :]

ps. Proszę nie czepiać się braku obudowy!

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    dktr
    Level 22  
    Has specialization in: komputery, elektronika
    dktr wrote 618 posts with rating 339, helped 27 times. Live in city Ostróda. Been with us since 2003 year.
  • Optex
    solar1
    Level 15  
    Witam ..moim zdaniem ten uklad jest calkowicie chybiony---- 3 komputery ktore w zasadzie nic nie robia - poza wyswietlaniem czegos na lcd..a na dodatek ciagna pewnie z 80 watt pradu ..... calkowity bezsens moim zdaniem
    wszystko to co opisales mozna osiagnac na jednej atmedze 128 ... modemie gsm... co by pewnie bralo kolo ..4watt energi
    dktr
    Level 22  
    Te wyświetlacze to tylko dodatek do tego co te maszyny robią.
    Ciężko było by mi w tej chwili nawet powymieniać, ale rozdzielają 2 łącza na 100 parę osób, jest proxy, monitoring z 8ma kamerami, i ogromna masa różnych usług, tak czy siak stały włączone - więc czemu nie wykorzystać ich do tego celu?
  • Optex
    wader_669
    Level 28  
    ja mam pytanie czy te wykresy temperatur robiles w matlabie lub czyms podbonym?
    drewniany80
    Level 16  
    Hej, tak trochę poza tematem, mam pytanie do dktr. jakie łącze jest potrzebne żeby obsłużyć tyle osób i z jakimi pakietami dla tych ludzików?
    dktr
    Level 22  
    Aktualnie 24Mbit, trochę mało, ale mam juz link 5GHz w budynku gdzie jest centrala TP ;]

Quote:
    Jak realizowana jest taka bramka? napisz na elektrodzie... Jakis modul GSM?

Nie, jest to usługa eramail ;)
    Tomerrro
    Level 11  
    Witaj!!
    Miła sprawa !!
    A czy dało by sie cos takiego zaimplementować do płyt RB po RS-ie??

Pozdrawiam
    Tomek
    pidpawel
    Level 26  
    Super sprawa ;) Wreszcie pod linuxem ;) Ja kiedyś pisałem biblioteki ale kurcze zgubiłem ;/ Trzeba było gdzieś opublikować ;)
    Masz jeszcze jakieś inne urozmaicenia do pc dla linuxa?
    Poza tym - na ostatnim wyśw. jest przed ip z puli 192.... coś od 2. zaczynające się... To obciążenie bo było nie wyrażnie, czy serio na A klasę się wbiłeś?? ;)
    PS w sumie jaki masz speed? Łącze jest dzielone nadmiarowo, czy jakoś inaczej? :P
    Ten komputerek, pokazany na meteo - po co 2 karty wifi w środku? To rozumiem foto z testów? ;)
    No to tyle ;)
    Pozdr.
    Paweł
    dktr
    Level 22  
    Pod linuksem.. długo by pisać, mam jeszcze automatyczne dobowe zgrywanie ze skanera 172.450Mhz i konwersja do ogg w locie, sterowanie zamkiem do serwerowni - mogę sobie zdalnie drzwi otworzyć, czujników DS18B20 mam chyba z 15 - tam gdzie się dało coś jest mierzone - kilka tu http://lipowa.net/temperatury
    Z łączami nie za ciekawie - aktualnie 24Mbps - na styk. Ten komputer w puszce ma 3 karty wifi z tym że jedna na 5Ghz, to testująca się nowa stacja bazowa.

ps, ciekawe rzeczy ludki wpisują na lipowa.net
    Quote:

"
    Pozdrowienia od czyelnikow www.elektroda.pl :)
    ul.sliska nr zjechal
    ELO ELO !!! MOWIE WAM JESTEM KURDE DAROL CHAM !!!...
    "
    miszkoo
    Level 28  
    Kolego a powiedz mi o kable do tych czujników to się często potykasz.

Wiesz co radze jeszcze zrobić czujnik w czajniku, będziesz wiedział czy ci się woda już gotuje czy jeszcze nie.
    Lukaz1987
    Level 12  
    dktr mógłbyś podać pliczki konfiguracyjne do programu lcdproc? Wyświetlacz zrobiłem według tego schematu co ty. Wyświetlacz przetestowany na Xp i działa.