Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dekoder BCD na 1 z 10 jaki?

23 Lis 2008 14:43 3489 9
  • Poziom 35  
    Witam elektrodowiczów!

Poszukuje scalaka dekodera BCD na 1 z 10 tylko taki który da mi na wyjściu jedynki na wskazanej nóżce oraz wszystkich niższych
    np. podanie 0101 da mi na wyjsiu 0000011111 itd.
    wiem że moge podciągnąć dolne piny diodami ale wolałbym uniknąc kolejnych elementów (już i tak sporo będzie)

oraz poszukuje scalaka z izolacją optyczną na wejściu i wyjściem typu otwarty kolektor dla 8bitów
    wiem że wszystko jest w katalogach ale takowych nie posiadam a wiem że wielu z Was odpowie mi na to pytanie bez zastanawiania sie :)

najlepiej aby były to układy z serii CD częstotliwości niewielkie

z góry bardzo dziękuję
  • Specjalista elektronik
    Witam.
    Twoje marzenie spelnia tylko wykorzystanie 1 sztuki Flash EEPROM nnnx16, np. Microchip 27HC1616 zaprogramowany danymi Pana.
    H.
  • Poziom 35  
    Trudno mi w to uwieżyć że nie ma takiego prostego dekodera.

a co do drugiego scalaczka to jest napewno tylko nie znam symbolu.
    HC odpada :(
  • Poziom 35  
    Kolego a coś ty sie tak tego ATMELa czepił prosze o zwykły dekoder CMOS nie chce tam pakowac eeproma
    założenia są inne jak zapytam o tranzystor do końcówki mocy to odpiszesz że lampy ładniej grają?

Moderowany przez Mariusz Ch.:

Przed wysłaniem postu proszę ponownie przeczytać treść. Tym razem post zakwalifikuję do punktu 10.4, ale następny w podobnym tonie, będzie bezwarunkowo kwalifikowany do punktu 10.8 i nagrodzony ostrzeżeniem.

• Poziom 17  
    Nie bardzo rozumiem Pańskiego sposobu myślenia "np. podanie 0101 da mi na wyjściu 0000011111"
    Dekoder BCD 1 z 10 daje zawsze 1 i tylko 1 aktywne wyjście /poziom L lub H w zależności od układu/- jak sama nazwa wskazuje.
    Pan chce na wyjściu mieć kod "BINARNY" a nie dziesiętny. Jeśli chce Pan mieć wyjście BIN to można zdekodować "dziesiętny" na BIN.
    Niestety kostek BCD na BIN nie ma, a przynajmniej nie wiem o ich produkcji.
    Najprościej to zrobić to za pomocą małego procesorka lub jakiegoś flasha.

Pozdrawiam Piotr36
  • Poziom 35  
    Panie Piotrze nie binarny bo to jeszcze inny kod (procek nie wchodzi w rachube) wróce do diod :( .
    Chodziło mi, że tak jak pan pisze dekoder ma na wyjściu jedynke na konkretnej wskazanej przez BCD nóżce, a ja chciałbym aby ta jedynka pojawiła się również na pinach o niższej numeracji ale chyba nic z tego kolejne 9 elementów na płytce

A może pomożecie mi z drugą częścią ?

8in 8out
    a pomiedzy tym izolacja opto i wyjscie otwarty kolektor
    prąd do 10mA f do 100kHz
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    ziomus90210 , no to źle zatytułowałeś temat, dekoder ale nie 1 z 10. Chyba nie ma takiej kostki która to zrealizuje. Jeżeli nawet będzie, to pewnie nieosiągalna w handlu. Szukałem kiedyś wersji 74154 z otwartym kolektorem, jest taki 74159 (o ile pamiętam) ale nikt go w kraju nie ma w ofercie. Pozostaje ci zrobić matrycę diodową.
    W drugim układzie zastosowałbym transoptory. Mają izolację opto (fotodioda + fototranzystor) ale niestety są pojedyncze.
  • Poziom 35  
    Nexia wielkie dzieki właśnie na taką odpowiedż liczyłem a słyszał ktoś może o ośmiu transoptorach w jednej obudowie

albo nawed 16:)
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam !!!

Tak faktycznie to nie jest kod binarny :oops: 8) .
    8 transoptorów nie widziałem, ale 4 w jednej obudowie są np. CNY74-4, LTV845, LTV846, LTV847, LTV849, PC845, PC846, PC847, PC849, ILQ2 i wiele innych.

Pozdrawiam Piotr36