Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik wody - mam kilka pytań.

23 Lis 2008 17:31 64877 27
 • Poziom 11  
  Witam.

  Mam kilka pytań a'propos licznika od wody.


  1. Kto i kiedy może sprawdzić czy nic w z licznikiem nie było kombinowane ?
  2. Ile kosztuje kara za domniemanie posługiwania się neodymem ?
  3. Czy kara jest stała, czy uzależnoina od czegoś (województwo, lata użytkowania na danym liczniku...) ?
  4. Dlaczego licznik nowej generacji podobno po potraktowaniu go neodymem przyśpiesza z czasem, czyli nabija więcej metrów wody niż wynosi faktyczne zużycie ?
  5 Czy da radę go jakoś rozmagnesować, przykładając drugą stroną magnes... ?
  Licznik ENBRA typ EV

  Dziś rozmawialiśmy o tym z sąsiadem i stąd te pytania.
  Pozdrawiam.
 • IGE-XAO
 • Poziom 43  
  Witam!
  Najpierw poczytaj tutaj:
  http://www.pogorzedynowskie.pl/data/referaty/IIBS/ref_14_IIBS.pdf
  A teraz do rzeczy:
  - sprawdzanie wodomierzy jest opisane w Polskiej Normie, sprawdzanie w inny sposób jest naruszeniem prawa;
  - można sprawdzić "niezobowiązująco" wodomierz (i porównać, czy błąd mieści się w granicach dopuszczalnych dla tego typu) przy użyciu LEGALIZOWANEGO naczynia pomiarowego. Napełnienie naczynia wodą powinno być wykazane przez wodomierz, z błędem nie większym, niż dopuszczalnym w/g metryczki wodomierza. Jeśli błąd jest większy, to należy wodomierz oddać do naprawy i LEGALIZACJI.
  Przyczyną (najczęstszą) uszkodzeń wodomierzy jest zawartość cząsteczek stałych w przepływającej wodzie (np. rdza z rur).
  Każdy wodomierz ma swój okres legalizacji, po upływie tego okresu powinien być sprawdzany w WARSZTACIE, który ma CERTYFIKAT (czyli potwierdzone oprzyrządowanie i kwalifikacje ludzi) dla takich sprawdzeń, lub wymieniony na nowy, z ważną legalizacją.

  Rozmagnesowanie namagnesowanych przedmiotów dokonuje się prądem zmiennym za pomocą pętli rozmagnesowującej - popatrz na rozwiązanie stosowane w telewizorach kolorowych.

  Tu masz zestawienie norm:

  PN-92/B-01706 Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu.
  PN-ISO 4064-1 Wodomierze do wody pitnej zimnej. Wymagania.
  PN-ISO 4064-2 Wodomierze do wody pitnej zimnej. Wymagania instalacyjne.
  PN-ISO 4064-3 Wodomierze do wody pitnej zimnej. Metody badań i wyposażenie.
  PN-B-10720 Zabudowa zestawów wodomierzowych w instalacjach wodociągowych.
  PN-81/B-10700 Instalacje wewnętrzne wodociągowe i kanalizacyjne. Wymagania i badania przy odbiorze.
  PN-88/M-54906 Wodomierze skrzydełkowe do wody zimnej.
  PN-88/M-54900 Wodomierze. Terminologia.

  Jesli ktokolwiek przyjdzie do Ciebie sprawdzać wodomierz, to najpierw go spytaj:
  - czy zna normy, regulujace tryb sprawdzania wodomierzy;
  - czy ma ZE SOBĄ legalizowane przyrządy pomiarowe, którymi sprawdzi WYDATEK WODY;
  - czy ma UPRAWNIENIA!
  Jak nie, to możesz grzecznie zaproponować niezobowiązujacą dyskusję o du..ie Maryni ...
 • Poziom 11  
  Ok ale czy można rozmagnesować ten licznik ? Cewka do rozmagnesowywania monitorów może tu nic nie pomóc bo jest zbyt słaba, tak samo jak lutownica :(
  Czy komuś udało się rozmagnesować wodomierz ???
 • Poziom 43  
  Przede wszystkim: a czy on jest namagnesowany?
  Czy źle wskazuje?

  W konstrukcji wodomierza występuje sprzęgiełko magnetyczne, które działa tak, aby przekazać ruch skrzydełka ("wiatraczka") poprzez ściankę zapewniającą szczelność, do mechanizmu licznika.
  Rozmagnesowanie tego sprzegiełka spowoduje, ze ruch skrzydełka NIE BĘDZIE przekazywany do liczydła i licznik NIE BĘDZIE działał - więc nie będzie zliczał!
  Taki licznik - nie liczący - JEST PODEJRZANY, bo przecież sprzęgiełko samo się nie rozmagnesuje!
  Namagnesowanie sprzegiełka tak, by znów zaczęło prawidłowo działać, jest praktycznie niewykonalne, bez rozebrania licznika.

  Chcesz sprawdzić swój licznik? Weź pustą butelkę np. 5-litrową po wodzie mineralnej, odczytaj stan licznika, napuść wody do butelki i ponownie odczytaj stan licznika.
  Jeśli stan licznika zwiększył się o 5 litrów, to licznik jest OK!

  "Badanie" namagnesowania licznika jest ROBIENIEM FRAJERÓW W BAMBUKO!
  Polska Norma nie przewiduje badania namagnesowania licznika (poczytaj Normę!).
 • Poziom 11  
  Właśnie tak zrobiłem. Odmierzyłem dokładnie 5 litrów i poleciało... licznik wskazuje ok 5,45 litra, na 10 litrach wychodzi o 1,5 litra więcej czyli 11,5 litra wody. Lepiej żeby był trochę rozmagnesowany niż przemagnesowany. Poza tym skoro neodym go magnesuje tak że sprzęgięłko przyśpiesza to chyba dało by radę go ponownie namagnesować tym magnesem, tak czy jestem w błędzie ? ZObaczymy co będzie za jakiś czas, jeśli jeszcze zwiększy się błąd pomiaru to trzeba go będzie skasować :/ Gdyby licznik pokazywał za mało to nawet było by super :) nie trzeba by było już nic kombinować.
 • Poziom 43  
  Licznik z normalnie namagnesowanym sprzęgiełkiem powinien liczyć prawidłowo. Mocniejsze namagnesowanie sprzęgiełka NIE POWODUJE fałszowania wyników!
  Rozmagnesowanie sprzęgiełka może spowodować "gubienie" impulsów i zaniżanie wskazań licznika, czyli coś odwrotnego, niż u Ciebie.
  Poczytaj tutaj:
  http://www.metering.com.pl/joo/materialy/artykuly/art3.pdf
  Tu masz przekrój wodomierza:
  Licznik wody - mam kilka pytań.
  Na czerwono jest zaznaczona ścianka wodoszczelna, poprzez którą sprzęgiełko magnetyczne przenosi obroty skrzydełka (pod spodem) na liczydło (powyżej).

  Sprawdź jeszcze raz Twoje "naczynie pomiarowe", bo 5 litrów to nie jest "do korka"!
 • IGE-XAO
 • Poziom 11  
  Przeczytałem ten artykuł, bardzo ciekawy, skąd Ty znajdujesz te wiadomości ? Albo jesteś studentem albo wykładowcą w dziedzinie wodociągów lub kanalizacja ze wskazaniem na to pierwsze ;)
  Zaskoczyła mnie jedna rzecz w powyższym artukule, mianowicie fakt iż po zdjęciu pola liczniki zaniżały wartości pomiaru skoro powszechnie uważa się że właśnie wartości się zawyżają ! Sprzęgiełko się przemagnesowuje (tak mi się wydaje) i zamiast gubić - dodaje impulsy. Przecież sprzęgiełko nie pracowało w polu przemiennym - rozmagnesowującym tylko wręcz przeciwnie, ciągle jeden biegun pola. Może ma to znaczenie KTORY to biegun ? Czytałem na tym forum post kogoś, komu po zdjęciu magnesu z licznika wody wychodziły pomiary o 3x większe ! Nie sprawdzałem ale uważa się też że zadziałanie na liczniki energii elektrycznej i gazu również dają takie oznaki - wieksze wyniki. To jest chyba fakt bo nie znalazłem jeszcze uzasadnionego potwierdzenia przeciwieństwa tej tezy. Niemniej ja zrobiłem to tak- użyłem pojemnika po płynie do spryskiwacza, odmierzyłem tak jak tylko mogłem najdokładniej 5 litrów, zaznaczyłem kreską na płaskim podłożu. Do odmierzeni i oznaczeniea poziomuy 5 litrów użyłem kuchennej menzurki z podziałką dokładności 1 litri tak 5 razy. Niestety najmniejsze zużycie wody jakie udało mi się osiągnąć to 5,45 litra na liczniki gdy w pojemniku było 5 litrów. Czy z czasem może się to zwiększyć ? Jeśli jesteś PEWIEN swojej tezy że mocniejsze magnesowanie sprzęgiełka nie powoduje fałszowania wyników postaraj się to jakoś wytłumaczyć, żeby nie napisać udowodnić. Mam tu na myśli być może jakiś wiarygodny artukuł, może ktoś zna to z autopsji ? Może w artukule powyżej pomylili się z tym zaniżaniem po zdjęciu pola albo zrobili to celowo ? Hmmm. Za jakiś czas wykonam znopwu ten pomiar i sprawdzę zaraz po zdjęciu pola jaki jest efekt.
 • Poziom 43  
  Zastanów się choć przez chwilę! Przyjrzyj się rysunkowi, który dałem w poprzednim poście!
  Sprzegiełko NIE JEST PRZEKŁADNIĄ!
  Sprzęgiełko (dobre) przenosi obroty skrzydełka na obroty liczydła w proporcji 1:1.
  Zrób doświadczenie: pod kawałkiem tektury umieść 1 magnes, a na tekturze - drugi. Pokręć magnesem pod spodem i popatrz, jak się zachowuje magnes na wierzchu. Dokładnie tak samo jest w wodomierzu.
  Całkowicie rozmagnesowane sprzęgiełko nie przenosi żadnych obrotów!
  Wszystkie możliwe wyniki zawierają się między 1:1 a 0:1, natomiast cokolwiek powyżej 1:1 jest NIEMOŻLIWE!

  W artykule masz wykres: wskazania (sfałszowane) w funkcji przepływu. Wynik jest - jak widać - "z poślizgiem", liczydło "nie nadąża" za obrotami skrzydełka, bo sprzęgiełko rozmagnesowane obcym silnym polem nie przenosi wystarczajacego momentu i liczydło "gubi" impulsy. Tak samo jest, jeśli sprzęgiełko jest hamowane silnym zewnetrznym polem, wówczas to "obce" pole jest silniejsze niż sprzęgiełko i licznik stoi.

  Licznik gazu też ma takie sprzężenie "poprzez ściankę" między mechanizmem napędzanym przepływem gazu, a liczydłem.

  Inna sprawa jest z licznikami prądu: licznik jest silnikiem 2-fazowym w którym moment napędowy jest proporcjonalny do iloczynu U*I*cos(fi). Wirnikiem tego silnika jest tam tarcza aluminiowa, która jest napędzana prądami wirowymi wytworzonymi przez 2 cewki: prądową i napięciową, a hamowana jest magnesem stałym, który też powoduje indukowanie pradów wirowych i powstanie momentu hamujacego, proprcjonalnego do obrotów. W ten sposób uzyskujemy proporcjonalną zależność między iloczynem U*I*cos(fi), a ilością obrotów na sekundę/minute/godzinę. Dodanie silnego pola magnetycznego "pomaga" hamować ruch tarczy, czyli licznik będzie zaniżał wyniki, działając na niekorzyść elektrowni. Rozmagnesowanie wewnętrznego magnesu w liczniku spowoduje brak pola hamującego i wówczas licznik elektryczny będzie zawyżał wskazania (działając na niekorzyść odbiorcy).
  Tak więc, to tylko w licznikach elektrycznych jest możliwa manipulacja "w dół" i "w górę".
 • Poziom 11  
  Wobec tego DLACZEGO zdarza się że liczniki poboru wody zawyżają stan faktyczny ? Przecież nie ja jeden to zauważyłem. Jeśli Ty masz rację to przełożenie jest faktycznie 1:1 albo 1:0, ale czy nie może być 1:2 (silniejsze namagnesowanie sprzęgiełka i stąd podwójny np impuls) ? Jeśli faktycznie jest tak jak piszesz, licznik nie powinien za jakiś czas jeszcze przyśpieszyć a jego niedokładność być może wynika z... kalibracji ??? Dlaczego w takim razie mój stary, "niebieski" licznik odmierza dokładnie 5 litrów a nowy w mosiężnej obudowie daje 5,45 ? Czy może tak być że ten nowy mosiężny różni się jakoś znacząco budową od starego ? Dlaczego na licznik jeszcze innego typu (sprawdzane) w ogóle nie działa pole magnesu, czy to jednego czy dwóch czy też kilku bardzo mocnych ? Przecież tam też jest sprzęgiełko magnetyczne, czy jestem w błędzie ? Nawet jest na nim napisane, "odporny na działanie magnesów".
 • Poziom 20  
  Jeśli pisze "odporny na działanie magnesów" to przełożenie jest zrealizowane w inny sposób. Rzuuf ma całkowitą rację a zawyżanie wskazań może być spowodowane błędem kalibracji lub uszkodzeniem mechanicznym "skrzydełek"
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Wystarczy, że wokół sprzęgiełka magnetycznego jest EKRAN MAGNETYCZNY, a nie będzie wrażliwy na zewnętrzne pola magnetyczne.
  Takie ekrany magnetyczne są stosowane w głośnikach, wbudowanych do telewizorów. Bez takiego ekranu kineskop daje dziwne kolory, możesz sam sprawdzić.
  I jeszcze jedno: ten licznik NIE LICZY IMPULSÓW! On liczy obroty! Obie części sprzegiełka OBRACAJĄ SIĘ, moment jest przenoszony przez 2 wzajemnie się przyciągające magnesy! I oczywiście wiesz, że nie ma magnesów z 1 biegunem ...

  Jeśli Twój licznik ZAWYŻA wskazania, to powinieneś go reklamować (jeśli jest na gwarancji) - a jeśli by jej nie chcieli uznać, to masz artykuł, do którego Cię odesłałem na początku! Tam jest opis i wykres, jak się zachowuje licznik, który poddano działaniu silnych pól magnetycznych.
  Przeczytaj ten artykuł JESZCZE RAZ, a jeśli czegoś nie zrozumiesz, to powtórz operację kilkakrotnie.
 • Poziom 11  
  kloszi napisał:
  Jeśli pisze "odporny na działanie magnesów" to przełożenie jest zrealizowane w inny sposób. Rzuuf ma całkowitą rację a zawyżanie wskazań może być spowodowane błędem kalibracji lub uszkodzeniem mechanicznym "skrzydełek"


  Tak już zupełnie z ciekawości - w jaki inny sposób może być realizowane przełożenie ?
 • Poziom 43  
  Tak, jak napęd śruby w okręcie: wałek przechodzący przez uszczelkę, oddzielającą część "mokrą" - ze skrzydełkiem w przepływającej wodzie, od części "suchej" - z liczydłem.
 • Poziom 11  
  ... tylko istnieje z czasem ryzyko "zatopienia" części suchej na wskutek efektu starzenia się uszczelki/uszczelniacza na wałku, ale pomysł faktycznie prosty i ciężko tu coś "oszukać". Dziękuję.


  Ciąg dalszy na temat licznika, dziś kolejny pomiar i na 10 litrach licznik zawyża już o 2 litry. Czyli musi być to jeszcze inna konstrukcja niż ta, omawiana powyżej, mam tu na myśli przełożenie. CO MOŻE BYĆ NIE TAK Z TYM LICZNIKIEM ??? Skoro Urząd Miar i Wag może go skalibrować to istnieje możliwość rozkalibrowania, polem magnetycznym na plus ????
 • Poziom 1  
  Witam jestem nowy i jak tak czytam to niektórzy nie maja w ogóle "zmysłu technicznego" ani "chłopskiego rozumu" oczywiście nie obrażając nikogo...
  Jeżeli sprzęgiełko jest rozmagnesowane to licznik nalicza mniej a jeżeli jest namagnesowane lub przemagnesowane to zalicza idealnie...
  Dobrze to obrazuje doświadczenie Rzuuf'ja. Jeszcze lepiej jak weźmiesz sobie 3 magnesy:
  2 takie same i 1 większy od nich...
  oddziel 2 te same kartonikiem i pokręć...kręcą się równo...
  teraz oddziel 1 miejszy 2 większy i pokręć większym-masz sytuacje z przemagnesowanym sprzęgiełkiem...dalej kręca się tak samo
  następnie pokręć mniejszym i masz sytuacje z rozmagnesowanym...większy się nie ruszy albo będzie zaniżał
 • Poziom 17  
  Witam
  Wtrącę swoje trzy grosze. W 100% zgadzam się z Rzuufu sprzęgło magnetyczne przenosi obroty 1:1 i jeśli nie gubi sprzężenia to działa prawidłowo przyczyna leży gdzie indziej, prawdopodobnie naczynie które używasz wnosi błąd lub przekrój przepływu uległ zmniejszeniu /narósł kamień/.
 • Poziom 16  
  Witam, mam takie pytanko. Mam ogromne rachunki za wodę zimną. W domku jest bardzo stara instalacja doprowadzająca, ma koło 40lat, woda jest z kamieniem. Czy może być tak, że wodomierz będzie z tego tytułu wskazywał złe pomiary na moją niekorzyść?! Jak często w przypadku tego typu sytuacji trzeba licznik czyścić(sitka)?! Wodomierz jest klasy C. Czy wpływ na pomiar może mieć redukcja tuż przed wodomierzem z 25mm do 15mm i tuż za wodomierzem ponowny powrót z 15mm do 25?!
  Z góry dzięki
  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  a jaki jest powód zebranie sie wody w liczniku tzn w widoczna woda pod szkiełkiem ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  czyli "wymuszone " nie obracanie sie wirnika powoduje dostanie się wody do środka czy po wprowadzeniu wirnika spowrotem w ruch efekt sie cofnie i wszystko będzie ok ?
 • Poziom 2  
  A propos liczników wody, to sam się zaciekawiłem tematem i znalazłem w necie niezłą fotkę z procesu produkcji, czy testowania, nie wiem..

  Licznik wody - mam kilka pytań.

  to zakład Bmetersa chyba, w ogóle to jakie są też liczniki wody najlepsze? Metrony dalej rządzą?

  Proszę poprawić załącznik w/g linku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
  Wpis moderacyjny dotyczy wszystkich piszących w temacie!
  [_P_]
 • Poziom 2  
  Ktoś może odpisać? Jakie liczniki wody są obecnie w Polsce najpopularniejsze? Czy to prawda, że w niektórych województwach czy rejonach dominują różne firmy liczników wody?
 • Poziom 9  
  Witam,

  Zapowietrzenie wodomierza badz niewlasciwe jego ulozenie (pion, poziom, ukosnie) powoduje 'podwyzszenie' zuzycia wody. Mam nadzieje odpowiedzialem na pytanie uzytkownikow.

  Oczywiscie licznik moze zliczac wiecej takze z poprzednio wymienionych powodow.

  Pozdrawiam,

  Proszę w swoich wypowiedziach używać polskich znaków diakrytycznych - ą, ę, ś, ł itd.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Znaki_diakrytyczne
  Wpis moderacyjny dotyczy wszystkich piszących w temacie!
  Nie kasować wpisów moderacyjnych!
  [_P_]

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Antoma o co ja tu prosiłem?
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8061836#8061836
  Pracujemy na upomnienie?
 • Poziom 30  
  Odgrzebuję, bo z wielkim zaciekawieniem czytałem ten wątek. A szczególnie ostatnie pytania, na które oczekiwałem z wypiekami na twarzy odpowiedzi. I ...nikt nie odpowiedział. Zamiast tego znalazłem uwagę "nic nie wnoszącą do meritum sprawy", czyli sposoby wklejania linków i coś o znakach diakrytycznych.... Mnie ciekawi, czy wspomniane "zatopienie części suchej licznika" wpływa na wskazania licznika? Pokaże większe czy mniejsze zużycie przy tej samej ilości wody? Czy jest niebezpieczeństwo rozszczelnienia całego licznika z powodu obecności wody w obszarze licznika do tego nie przeznaczonym i zalania łazienki i sąsiadów niżej?? Myślę, że są to bardzo ważne sprawy, ważniejsze niż ogonek przy ę czy też sposób wklejenia linku, który i tak nie działa. P/S pani z administracji stwierdziła, że te typy liczników tak mają, i żeby się nie przejmować. Czyli... ma to gdzieś ;).
 • Poziom 2  
  Bardzo interesujące wypowiedzi.
  Mam jednak wątpliwości co do mojego licznika ponieważ zauważyłem dziwną sytuację. W momencie odkręcenia "kurka" z wodą owe "śmigiełko" nabiera pędu i jest chwilowy moment przyśpieszenia. Wydaje mi się iż może to powodować chwilowe zwiększenie zużycia wody.
  Natomiast po zakręceniu kranu owe "śmigiełko" siłą pędu powoduje dalsze obracanie się licznika o ok 1,5 obrotu. Sytuacja ta jest zmienna i zależy z jakim pędem puścimy strumień wody. np. szybkie otworzenie zaworu kulowego.
  W tym momencie nalewając do butelki 5 l za jednym razem da mniejsze zużycie niż nalanie 5 x 1 litr.
  Czy ktoś zauważył coś takiego ?
 • Poziom 33  
  skibik napisał:
  "śmigiełko" siłą pędu powoduje dalsze obracanie się licznika o ok 1,5 obrotu

  Tu nie chodzi o "siłę pędu" śmigiełka lecz wody, śmigiełko jest bardzo lekkie i w porównaniu z ciężarem
  gęstością wody praktycznie inercji nie ma.
  Kiedy odkręcasz kran spada ciśnienie na linii, woda przemieszcza się, kiedy zamkniesz od razu się nie zatrzyma.
  Niczego dziwnego nie obserwujesz ani nie świadczy to o błędach licznika.
  Zrób test przepływu jak radzą wyżej.
 • Poziom 38  
  Dodam moje trzy grosze do tego tematu. Liczniki wody mechaniczne, jeżeli jak były nowe i poprawnie zliczały ilość przepływającej wody, to nie ma takiej fizycznej możliwości, aby zawyżały wskazania, z prostego powodu przepływająca woda napędza mechanizm licznika. Zawyżający licznik musiałby się szybciej kręcić, niż wynikałoby to z przepływającej przez niego wody, a skąd miałby na to brać energię?
  Może natomiast w wyniku zanieczyszczenia (zwiększonych oporów) wyniknąć zaniżanie wskazań.
  Przyłożenie neodymu do licznika (jeżeli jest na tyle silny), może spowodować na czas przyłożenia jego przyłożenia zatrzymanie zliczania. To jest możliwe tylko w licznikach suchobieżnych (z sprzęgiełkiem magnetycznym).
  Są też liczniki mokrobieżne (mechanizm zliczający zalany jest przepływającą przez licznik wodą i nie ma w nim tego sprzęgiełka magnetycznego i ten licznik jest odporny na działanie neodymu.
  Mechaniczne liczniki wody, jeżeli zawyżają, to musiały tak robić od nowości i tego trzeba mieć świadomość.
  Zawyżać, jak również zaniżać mogą mierniki elektroniczne, które nie mają żadnych mechanicznych elementów napędzanych przez przepływającą wodę. Takie liczniki stosowane są w przemyśle, a nie u indywidualnych odbiorców i przy ich zabudowie muszą być spełnione określone wymagania, aby mogły służyć do rozliczeń.