Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacja Nadajnika FM, jaki program do symulacji?

23 Lis 2008 20:39 1428 2
  • Poziom 10  
    Witam, od razu mówię Panowie ze jestem bardzo początkujący. Sytuacja na studiach zmusiła mnie do tego abym zbudował nadajnik FM oraz utworzył symulacje w jakimś programie (pSpice, protel lub coś podobnego), znalazłem kilka schematów ideowych w internecie i jak narazie do gustu przypadł mi jeden, z elektroniki praktycznej 5/2000.

Chciałem na początku zacząć symulacje tego układu ale zaraz po uruchomieniu pSpice 9.2 u wstawieniu kilku układów zatrzymałem się na kondensatorze elektrolitycznym, nie mam bladego pojęcia jak go zrobić, widziałem w internecie schematy zastępcze itd, ale ja nic nie kumam.

Nigdy z elektroniką nie miałem do czynienia a ten projekt muszę zrobić sam niestety.

Może polecicie mi program w którym zrobię ten układ (symulacje) bez problemów ?

Może juz ktoś ma w pSpicie zrobiony taki układzik ?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Dziękuję i pozdrawiam

Schemat:
    Code:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=120597#120597
  • IGE-XAO
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Polecam do symulacji układów w.cz. Tina Pro Advanced.
    Program bardzo dobrze radzi sobie z układami w.cz.
    Posiada narzędzie do parametrów S, elementy w.cz., itp.
    Jedyna wada tego programu to symulacja układu, który składa się maksymalnie z 50 elementów (darmowa wersja programu).

Można jeszcze spróbować Circuit Maker 2000.

Jako uzupełnienie do układów w.cz. polecam RFSim99.

Oj, ten nadajnik z linka to zły wybór.
    Składałem to kiedyś i jednym słowem siewnik.
    Do symulacji może być, ale nie do poskładania.
    Można z niego uzyskać nawet ponad 1W, ale tak sieje harmonicznymi, że aż strach go włączać.
    Jeżeli będziesz chciał poskładać coś praktycznie to poszukaj innej konfiguracji nadajnika.
    Na forum na pewno coś się znajdzie.
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź.

No tak ale mi chodzi aby była pełna symulacja. Nie chce tez zrobić tego w byle jakim programie. W sumie wykładowca proponował to robić w jakimś orcadzie.

A czy do pSpica można dodać jakos ten kondensator ? A moze nowasza wersja to ma ? Bo ja mam wersje 9.2