Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner ze Świata Radio raz jeszcze.

IjeSJot 01 Paź 2005 12:47 83681 400
  • #301 01 Paź 2005 12:47
    ciubers
    Poziom 15  

Mogles jeszcze zrobic wewnetrzny zasilacz. Widze, ze masz zamontowany konwerter 25Mhz powiedz jak to u Ciebie smiga bo ja zrezygnowalem calkowicie z niego - dzialal fatalnie i w dodatku tlumil sygnal. Druga sprawa czy impulsator dziala u Ciebie prawidlowo?

• #303 01 Paź 2005 17:22
    siemka
    Poziom 12  

Odnosze wrażenie, że konwerter nie działa zbyt dobrze, jak narazie poniżej 45 Mhz nic nie usłyszałem ale skoro był w komplecie to postanowiłem go zaimplementować.
    Też myślałem o wewnętrznym zasilaczu ale w obudowie nie pozostało zbyt dużo wolnego miejsca a nie chciałem dawać większej, poza tym jakoś nie byłem przekonany do umieszczania transformatora w pobliżu układów odbiorczych.
    Impulsator działa doskonale tylko czasami tak jakby "zachaczał" o następny krok ale to wina samego impulsatora.
    Otwór na LCD wychetałem pilnikiem, natomiast napisy zrobiłem tak:
    wydruk na zwykłej kartce (drukarka atramentowa), wycięcie skalpelem prostokąta na LCD następnie do foliowania i w kilku miejscach na taśmę dwustronną przyklejone do plastiku.

• #304 05 Paź 2005 11:09
    nosal
    Poziom 9  

Cześć wszystkim !

Tak czytam te posty z tego forum i ciekawią mnie problemy jakie macie z tymi odbiornikami. Ja zbudowałem taki skaner według swojego pomysłu i takich problemów nie mam.

Na kawałku anteny UKF 88-108 odbieram satelity meteo, więc konstrukcja raczej udana, napisałem też trochę sortu na PC z komunikacją RS232 ale do mojej konstrukcji i sortu kontrolera.

Może będę wam umiał pomóc w konkretnych przypadkach technicznych, jak by co to marcin.nosal(malpa)poczta.fm

Jako pierwsza to sugestia to brak czułości NBFM, problem może leżeć w oprogramowaniu kontrolera bowiem głowica TV przełącza sobie oscylatory za pomocą portów I/O syntezy. W zależności od fizycznych osiągów (granice wzbudzenia) oscylatorów LC na zadanych zakresach trzeba przełączyć porty w syntezie aby zmienić „band”. Problem w tym iż są duże rozbieżności w tym co podaje producent a fizyczną granicą zakresu drgań VCO na danym zakresie , może być tak że przy dużym napięciu AGC VCO zerwie drgania i trzeba eksperymentalnie ustalać granice częstotliwości dla przełączenia VCO , sugerując się stabilnością oraz flagą programową zwracaną przez syntezę („zatrzaśnięcie pętli PLL”).

Druga sprawa to odstrojenie po 2-3 KHz na kwarcu p.cz. (mieszacz na 10.7) i drugie tyle na syntezie (kwarc taktujący PLL – TSA6057 jest na to wrażliwa), w rezultacie pracujesz na zboczu filtru i stroisz cewkę demodulatora do śmieci a nie sygnału w paśmie przepuszczania.

Przestrzegam też przed stosowaniem różnych bardzo wąskich filtrów uzyskanych z demobilu, tego typu odbiorniki pracują poprawnie z filtrami 10,7 +/- 20 KHz (z odbiorników monofonicznych FM) oraz 460 B, i to wystarczy nawet do odbioru map pogody na drutach.

Zestroić odbiornik z potrójną przemianą też trzeba umieć , może się komuś wydawać że wystarczy kilkakrotnie podstrajać cewkę demodulatora ale to nie jest takie proste.

Pozdrawiam
    Marcin Nosal > Marcin.nosal(malpa)poczta.fm

Dodano po 25 [sekundy]:

Cześć wszystkim !

Tak czytam te posty z tego forum i ciekawią mnie problemy jakie macie z tymi odbiornikami. Ja zbudowałem taki skaner według swojego pomysłu i takich problemów nie mam.

Na kawałku anteny UKF 88-108 odbieram satelity meteo, więc konstrukcja raczej udana, napisałem też trochę sortu na PC z komunikacją RS232 ale do mojej konstrukcji i sortu kontrolera.

Może będę wam umiał pomóc w konkretnych przypadkach technicznych, jak by co to marcin.nosal(malpa)poczta.fm

Jako pierwsza to sugestia to brak czułości NBFM, problem może leżeć w oprogramowaniu kontrolera bowiem głowica TV przełącza sobie oscylatory za pomocą portów I/O syntezy. W zależności od fizycznych osiągów (granice wzbudzenia) oscylatorów LC na zadanych zakresach trzeba przełączyć porty w syntezie aby zmienić „band”. Problem w tym iż są duże rozbieżności w tym co podaje producent a fizyczną granicą zakresu drgań VCO na danym zakresie , może być tak że przy dużym napięciu AGC VCO zerwie drgania i trzeba eksperymentalnie ustalać granice częstotliwości dla przełączenia VCO , sugerując się stabilnością oraz flagą programową zwracaną przez syntezę („zatrzaśnięcie pętli PLL”).

Druga sprawa to odstrojenie po 2-3 KHz na kwarcu p.cz. (mieszacz na 10.7) i drugie tyle na syntezie (kwarc taktujący PLL – TSA6057 jest na to wrażliwa), w rezultacie pracujesz na zboczu filtru i stroisz cewkę demodulatora do śmieci a nie sygnału w paśmie przepuszczania.

Przestrzegam też przed stosowaniem różnych bardzo wąskich filtrów uzyskanych z demobilu, tego typu odbiorniki pracują poprawnie z filtrami 10,7 +/- 20 KHz (z odbiorników monofonicznych FM) oraz 460 B, i to wystarczy nawet do odbioru map pogody na drutach.

Zestroić odbiornik z potrójną przemianą też trzeba umieć , może się komuś wydawać że wystarczy kilkakrotnie podstrajać cewkę demodulatora ale to nie jest takie proste.

Pozdrawiam
    Marcin Nosal > Marcin.nosal(malpa)poczta.fm

• #305 05 Paź 2005 13:54
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Hm.....miałem dwa takie odbiorniki, obydwa stroiłem sam na słuch i nie powiem.....wszysto działało dobrze. Rzeczywisćie czułość tego odbiornika w porównaniu ze skanerami firmowymi jest o niebo lepsza. Ja też odbierałem ACARDS i satelity na kawałku druta, a mieszkam w dużym pełnym zakłoceń mieście. Układ jednak jest niedopracowany programowo, a wodotryski typu konwerter i demodulator AM to zwykły badziew. Stąd sprzedałem obydwa swoje odbiorniki.
    Strojenie nie jest trudne, autor opisał porządnie jak zestroić układ i to wystarcza, .... na słuch ! Strojenie samą cewką demodulatora to mało... jest jeszcze trymer przy kwarcu przy syntezie. Trzeba to sproic niemal jednocześnie. Odbiornik jest dobry mimo mantakmentów - gdyby jescze AM działało jak należy -----> byłoby SUPER, ale podobno nie da się tego poprawić

• #306 06 Paź 2005 21:08
    wisterek
    Poziom 11  

Ja wszystkie płytki ekranowałem indywidualnie a całość umieściłem w metalowej obudowie i zestroiłem jeszcze raz i teraz am chodzi całkiem całkiem. ale konwerter to faktycznie pomyłka i nie warto się nim zajmować.

pozdrawiam
    wisterek

• #307 07 Paź 2005 07:04
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

AM nigdy nie bedzie chodził ładnie jesli działa w oderwaniu od innych modulułów (lokalnie) zamiast globalnie, dotyczy to pętli ARW

• #308 09 Paź 2005 11:02
    wisterek
    Poziom 11  

AM jest owszem słabsze niż np. w firmowym sprzęcie, ale jeszcze porównywalne. Nie jest aż tak źle jak sugerujesz.

• #309 09 Paź 2005 21:51
    ginger78
    Poziom 21  

Witam
    Czy ktos moglby mi podac link/ew wyslac mi na maila schemat tego skanera?? Wszedzie tego szukam i nie moge znalesc.
    Pozd
    ginger78

• #311 10 Paź 2005 16:44
    tmlynar
    Poziom 10  

witam chetnie kupie taki skaner jak ktos chce sprzedac to kontakt tmlynar(malpa)gmail.com pozdrawiam

oki juz kupilem dzieki za zgloszenia

• #313 12 Paź 2005 23:01
    wisterek
    Poziom 11  

Nie ma. Nie ma też płytek i wsadu do procka. Zamieszczone materiały pochodzą od Autora skanera. To co dostałem to udostępniłem.

• #314 14 Paź 2005 14:41
    Jap
    Poziom 28  

Niewątpliwie super ciekawy temat. Sporo ludzi pyta o wsady do procka, aby oczywiście obniżyć koszty konstrukcji. Sam zastanawiałem się nad budową tegoż urządzenia, ale biorąc pod uwagę koszt elementów (w tym zaprogramowany procek), czas poświęcony na stworzenie płytki, czas na montaż, uruchomienie (a z tym jak widać mogą być problemy) wybrałem inną drogę... www.thiecom.de :o) Można już kupić skaner za 200PLN (nowiuśki ręczny), a za 450 – wypas z zakresem 100kHz – 1,3GHz i możliwościami, których rozważana tu konstrukcja nie posiada.... Jedyna wada – to brak kolejnych doświadczeń w budowie urządzeń radiowych – bo cena homemade’a wcale nie będzie bardzo niska...

• #315 14 Paź 2005 21:50
    Przemo1268
    Poziom 19  

Witam

Zbudowałem skaner wg tych schematów. Blok cyfrowy (mikroprocesorowy) zbudowałem własny na ATMEGA16. Program napisałem w Bascomie. Aktualnie jestem na etapie kończenia programu. Podstawowe funkcje już działają, ale wymagają jeszcze dopracowania. Mój prgram steruje skanerem za pomocą pilota od tv. Gdy będe miał troszke czasu to postaram się wysłać na elektrode schemat częsci mikroprocesorowej i listing programu ale nie obiecuję kiedy to nastąpi (praca i studia).

Pozdrawiam, Przemek

• #316 22 Sty 2006 10:10
    machiness
    Poziom 14  

Posiadam taki skaner i chwalę go sobie. Moje pytanie jest takie. gdzieś słyszałem że sa nowsze wersje oprogramowanie wewnetrznego do tego skanerka. Ja mam pierwszą wersje v.1.1. Jeśli ktoś uzywa tego skanerka i wprowadzał jakieś modyfikacje lub rozbudowywał sprzet to proszę aby podzielił sie wiedzą. Proszę o linki do stron z oprogramowaniem i o ewentualne prywatne podpowiedzi.
    Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Krzysztof

• #317 22 Sty 2006 11:44
    klaudiusz.z
    Poziom 14  

gdyby ktoś miał taki odbiornik na zbyciu to proszę o kontakt na PW.

• #318 12 Lut 2006 15:15
    robokop
    Moderator Samochody

ja też uważam że AM w w/w skanerze to wodotrysk. Jestem posiadaczem wersji 2.2 od ponad roku, w trakcie montażu nie zawracałem sobie głowy montowaniem konwertera .Zwracam jednakże uwagę na fakt iż tego typu urządzenia pozwalają w miarę "bezboleśnie" wkraczać w świat techniki odbioru wcz,( działa praktycznie od razu po zmontowaniu ,b.przejżysty opis montażu, a także na pcb).ROZne niedoróbki dają okazję do samodzielnych badań nad konstrukcją,a także doświadczeń czego nie będzie z konstrukcjami fabrycznymi , gdzie często wystarczy otworzyć obudowę aby coś się zepsuło.

• #319 10 Kwi 2006 20:43
    wisterek
    Poziom 11  

Coś ucichło w temacie - wszyscy już zadowoleni ze skanera ? Czy też skaner leży w kącie ?
    pozdrawiam
    Jarek

• #320 10 Kwi 2006 22:59
    albion1
    Poziom 17  

Teraz mój skaner pełni rolę podręcznego magazynku części. Zgadzam sie z Jap że nieopłacalne jest jego budowanie. Tak naprawde to mój skanerek nigdy nie działał poprawnie mimo wymiany filtrów, głowicy,układów. Przyznam jednak że troche na nim sobie posłuchałem, ale do fabrycznego to mu jeszcze daleko.
    PS. Mogę sprzedac zaprogramowany procesor ale nie jestem pewny czy nie jest uszkodzony.

• #321 16 Kwi 2006 23:59
    Jakub de L
    Poziom 10  

a ja nie narzekam. Na moim skanerku (v.2) słucham sobie bez przeszkód i służb, i korespondencji amatorskich, dekoduję NOAA (z dołączonym przedwzmacniaczem), dekoduję ACARS.. Kawał fajnej zabawy przy montażu, uruchamianiu, no i - w eksploatacji. A utyskiwanie ze fabryczne skanery są lepsze, tańsze itd - jest nie na miejscu, bo chyba każdy prostą kalkulację może zrobić przed kupieniem zestawu. Ważna jest przecież satysfakcja z własnej pracy, którą trudno jest wycenić.
    Pozdrawiam
    Jakub

• #322 17 Maj 2006 16:31
    lancellot
    Poziom 12  

Przyłączę się do tematu.

Od chwili budowy mój skanerek towarzyszy mi na codzień.
    Przyniósł i przynosi wiele radości, zarówno podczas budowy
    jak i ciągłym użyciu.
    W małym mieszkanku wraż z żoną nie mamy TV,
    więc telenowele ( M jak miłość) żona słucha na skanerku.
    Ostatnio postanowiłem posterować nim z laptopa,
    a brak portu RS232 uzupełnić odpowiednią przejściówką.
    Niestety nie mogę uzyskać połączenia;
    jest to ewidentna wina przejściówki.
    Obecnie składam następny kit: Taurus kolegi SP5DDJ.
    Ciekawym urządzeniem jest DIGIREX...ale to za jakiś czas..

Pozdrawiam
    Krzysztof

• #323 20 Maj 2006 19:21
    set6666
    Poziom 18  

lancellot napisał:

................Ciekawym urządzeniem jest DIGIREX...ale to za jakiś czas..

Co do Digirexa mam mieszane uczucia bo projekt jest naprawde bardzo dobrze przemyślany ale bardzo skomplikowany w uruchomieniu, ja walcze z nim od około roku i narazie tylko "pierdzi" ale z dnia na dzień prace posuwają sie na przud wiec może niedługo uda mi sie uruchomić, niektre osoby uruchomiły go bez problemu ale duża czesc miała spore problemy z ruznych powodow.
    Pozdrawiam

• #325 24 Maj 2006 01:17
    scuzz
    Poziom 16  

Ten skaner ze świata radio w jaki sposób można nabyć??

• #326 24 Maj 2006 10:38
    tomekwr123
    Poziom 12  

Pozdrawiam Wszystkich

Jak ktos mialby taki na sprzedaz to chetnie odkupie, oferty na pw...

• #327 24 Maj 2006 11:48
    albion1
    Poziom 17  

tomekwr123 nie lepiej kupić jakiś fabryczny skaner ? Mi udało się kupić używanego UNIDEN 120 XLT za 200 zł. Wątpię że ktoś sprzeda ci swój skaner za mniej niż 300zł

• #328 24 Maj 2006 15:07
    tomekwr123
    Poziom 12  

ech... kupic kupic co to za sztuka :-) Zrobic cos samemu to jest sztuka.... nie wspominajac o satysfakcji...
    Zapytac przeciez mozna, niestety u autora projektu chwilowo nie dostepne...
    w kazdym razie jestem dalej zainteresowany nie koniecznie gotowym zestawem...

Pozdrawiam serdecznie...

• #329 24 Maj 2006 17:39
    lancellot
    Poziom 12  

Co do poszukiwań: proponuję przeczytać cały wątek.
    Kilku kolegów zaniechało budowy.
    Kolega Trabi chyba swojego nie skończył, zapytaj go.
    Pozdrawiam
    Krzych

• #330 25 Maj 2006 21:32
    macgyver4
    Poziom 16  

a ja mam trochę inny temat ...może posiada ktoś skaner albrecht AE 60 T

zakres częstotliwości to 60-950 MHz
    mam pewien problem..ktoś się pobawił w nim srubokrętem (brak filtra II pośredniej chyba 455kHz oraz kwarca w module syntezera.

potrzebuję info na temat tych elementów

Dodano po 3 [minuty]:

a gdyby ktos potrzebował posiadam kilka filtrów p.cz. PP10,7 A2 i kilka ciekawych głowic (wszystkie jednakowe,chyba sat)