Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skaner ze 安iata Radio raz jeszcze.

IjeSJot 01 Oct 2005 12:47 85880 400
    ciubers
    Level 15  
    Mogles jeszcze zrobic wewnetrzny zasilacz. Widze, ze masz zamontowany konwerter 25Mhz powiedz jak to u Ciebie smiga bo ja zrezygnowalem calkowicie z niego - dzialal fatalnie i w dodatku tlumil sygnal. Druga sprawa czy impulsator dziala u Ciebie prawidlowo?
  • LegrandLegrand
    siemka
    Level 12  
    Odnosze wra瞠nie, 瞠 konwerter nie dzia豉 zbyt dobrze, jak narazie poni瞠j 45 Mhz nic nie us造sza貫m ale skoro by w komplecie to postanowi貫m go zaimplementowa.
    Te my郵a貫m o wewn皻rznym zasilaczu ale w obudowie nie pozosta這 zbyt du穎 wolnego miejsca a nie chcia貫m dawa wi瘯szej, poza tym jako nie by貫m przekonany do umieszczania transformatora w pobli簑 uk豉d闚 odbiorczych.
    Impulsator dzia豉 doskonale tylko czasami tak jakby "zachacza" o nast瘼ny krok ale to wina samego impulsatora.
    Otw鏎 na LCD wycheta貫m pilnikiem, natomiast napisy zrobi貫m tak:
    wydruk na zwyk貫j kartce (drukarka atramentowa), wyci璚ie skalpelem prostok徠a na LCD nast瘼nie do foliowania i w kilku miejscach na ta鄉 dwustronn przyklejone do plastiku.
    nosal
    Level 10  
    Cze嗆 wszystkim !

Tak czytam te posty z tego forum i ciekawi mnie problemy jakie macie z tymi odbiornikami. Ja zbudowa貫m taki skaner wed逝g swojego pomys逝 i takich problem闚 nie mam.

Na kawa趾u anteny UKF 88-108 odbieram satelity meteo, wi璚 konstrukcja raczej udana, napisa貫m te troch sortu na PC z komunikacj RS232 ale do mojej konstrukcji i sortu kontrolera.

Mo瞠 b璠 wam umia pom鏂 w konkretnych przypadkach technicznych, jak by co to marcin.nosal(malpa)poczta.fm

Jako pierwsza to sugestia to brak czu這軼i NBFM, problem mo瞠 le瞠 w oprogramowaniu kontrolera bowiem g這wica TV prze陰cza sobie oscylatory za pomoc port闚 I/O syntezy. W zale積o軼i od fizycznych osi庵闚 (granice wzbudzenia) oscylator闚 LC na zadanych zakresach trzeba prze陰czy porty w syntezie aby zmieni „band”. Problem w tym i s du瞠 rozbie積o軼i w tym co podaje producent a fizyczn granic zakresu drga VCO na danym zakresie , mo瞠 by tak 瞠 przy du篡m napi璚iu AGC VCO zerwie drgania i trzeba eksperymentalnie ustala granice cz瘰totliwo軼i dla prze陰czenia VCO , sugeruj帷 si stabilno軼i oraz flag programow zwracan przez syntez („zatrza郾i璚ie p皻li PLL”).

Druga sprawa to odstrojenie po 2-3 KHz na kwarcu p.cz. (mieszacz na 10.7) i drugie tyle na syntezie (kwarc taktuj帷y PLL – TSA6057 jest na to wra磧iwa), w rezultacie pracujesz na zboczu filtru i stroisz cewk demodulatora do 鄉ieci a nie sygna逝 w pa鄉ie przepuszczania.

Przestrzegam te przed stosowaniem r騜nych bardzo w御kich filtr闚 uzyskanych z demobilu, tego typu odbiorniki pracuj poprawnie z filtrami 10,7 +/- 20 KHz (z odbiornik闚 monofonicznych FM) oraz 460 B, i to wystarczy nawet do odbioru map pogody na drutach.

Zestroi odbiornik z potr鎩n przemian te trzeba umie , mo瞠 si komu wydawa 瞠 wystarczy kilkakrotnie podstraja cewk demodulatora ale to nie jest takie proste.

Pozdrawiam
    Marcin Nosal > Marcin.nosal(malpa)poczta.fm

Dodano po 25 [sekundy]:

Cze嗆 wszystkim !

Tak czytam te posty z tego forum i ciekawi mnie problemy jakie macie z tymi odbiornikami. Ja zbudowa貫m taki skaner wed逝g swojego pomys逝 i takich problem闚 nie mam.

Na kawa趾u anteny UKF 88-108 odbieram satelity meteo, wi璚 konstrukcja raczej udana, napisa貫m te troch sortu na PC z komunikacj RS232 ale do mojej konstrukcji i sortu kontrolera.

Mo瞠 b璠 wam umia pom鏂 w konkretnych przypadkach technicznych, jak by co to marcin.nosal(malpa)poczta.fm

Jako pierwsza to sugestia to brak czu這軼i NBFM, problem mo瞠 le瞠 w oprogramowaniu kontrolera bowiem g這wica TV prze陰cza sobie oscylatory za pomoc port闚 I/O syntezy. W zale積o軼i od fizycznych osi庵闚 (granice wzbudzenia) oscylator闚 LC na zadanych zakresach trzeba prze陰czy porty w syntezie aby zmieni „band”. Problem w tym i s du瞠 rozbie積o軼i w tym co podaje producent a fizyczn granic zakresu drga VCO na danym zakresie , mo瞠 by tak 瞠 przy du篡m napi璚iu AGC VCO zerwie drgania i trzeba eksperymentalnie ustala granice cz瘰totliwo軼i dla prze陰czenia VCO , sugeruj帷 si stabilno軼i oraz flag programow zwracan przez syntez („zatrza郾i璚ie p皻li PLL”).

Druga sprawa to odstrojenie po 2-3 KHz na kwarcu p.cz. (mieszacz na 10.7) i drugie tyle na syntezie (kwarc taktuj帷y PLL – TSA6057 jest na to wra磧iwa), w rezultacie pracujesz na zboczu filtru i stroisz cewk demodulatora do 鄉ieci a nie sygna逝 w pa鄉ie przepuszczania.

Przestrzegam te przed stosowaniem r騜nych bardzo w御kich filtr闚 uzyskanych z demobilu, tego typu odbiorniki pracuj poprawnie z filtrami 10,7 +/- 20 KHz (z odbiornik闚 monofonicznych FM) oraz 460 B, i to wystarczy nawet do odbioru map pogody na drutach.

Zestroi odbiornik z potr鎩n przemian te trzeba umie , mo瞠 si komu wydawa 瞠 wystarczy kilkakrotnie podstraja cewk demodulatora ale to nie jest takie proste.

Pozdrawiam
    Marcin Nosal > Marcin.nosal(malpa)poczta.fm
    Andrzej Ch.
    Level 30  
    Hm.....mia貫m dwa takie odbiorniki, obydwa stroi貫m sam na s逝ch i nie powiem.....wszysto dzia豉這 dobrze. Rzeczywis熵e czu這嗆 tego odbiornika w por闚naniu ze skanerami firmowymi jest o niebo lepsza. Ja te odbiera貫m ACARDS i satelity na kawa趾u druta, a mieszkam w du篡m pe軟ym zak這ce mie軼ie. Uk豉d jednak jest niedopracowany programowo, a wodotryski typu konwerter i demodulator AM to zwyk造 badziew. St康 sprzeda貫m obydwa swoje odbiorniki.
    Strojenie nie jest trudne, autor opisa porz康nie jak zestroi uk豉d i to wystarcza, .... na s逝ch ! Strojenie sam cewk demodulatora to ma這... jest jeszcze trymer przy kwarcu przy syntezie. Trzeba to sproic niemal jednocze郾ie. Odbiornik jest dobry mimo mantakment闚 - gdyby jescze AM dzia豉這 jak nale篡 -----> by這by SUPER, ale podobno nie da si tego poprawi
    wisterek
    Level 12  
    Ja wszystkie p造tki ekranowa貫m indywidualnie a ca這嗆 umie軼i貫m w metalowej obudowie i zestroi貫m jeszcze raz i teraz am chodzi ca趾iem ca趾iem. ale konwerter to faktycznie pomy趾a i nie warto si nim zajmowa.

pozdrawiam
    wisterek
    wisterek
    Level 12  
    AM jest owszem s豉bsze ni np. w firmowym sprz璚ie, ale jeszcze por闚nywalne. Nie jest a tak 幢e jak sugerujesz.
    ginger78
    Level 21  
    Witam
    Czy ktos moglby mi podac link/ew wyslac mi na maila schemat tego skanera?? Wszedzie tego szukam i nie moge znalesc.
    Pozd
    ginger78
  • LegrandLegrand
    tmlynar
    Level 10  
    witam chetnie kupie taki skaner jak ktos chce sprzedac to kontakt tmlynar(malpa)gmail.com pozdrawiam

oki juz kupilem dzieki za zgloszenia
    wisterek
    Level 12  
    Nie ma. Nie ma te p造tek i wsadu do procka. Zamieszczone materia造 pochodz od Autora skanera. To co dosta貫m to udost瘼ni貫m.
    Jap
    Level 28  
    Niew徠pliwie super ciekawy temat. Sporo ludzi pyta o wsady do procka, aby oczywi軼ie obni篡 koszty konstrukcji. Sam zastanawia貫m si nad budow tego urz康zenia, ale bior帷 pod uwag koszt element闚 (w tym zaprogramowany procek), czas po鈍i璚ony na stworzenie p造tki, czas na monta, uruchomienie (a z tym jak wida mog by problemy) wybra貫m inn drog... www.thiecom.de :o) Mo積a ju kupi skaner za 200PLN (nowiu鄂i r璚zny), a za 450 – wypas z zakresem 100kHz – 1,3GHz i mo磧iwo軼iami, kt鏎ych rozwa瘸na tu konstrukcja nie posiada.... Jedyna wada – to brak kolejnych do鈍iadcze w budowie urz康ze radiowych – bo cena homemade’a wcale nie b璠zie bardzo niska...
    Przemo1268
    Level 19  
    Witam

Zbudowa貫m skaner wg tych schemat闚. Blok cyfrowy (mikroprocesorowy) zbudowa貫m w豉sny na ATMEGA16. Program napisa貫m w Bascomie. Aktualnie jestem na etapie ko鎍zenia programu. Podstawowe funkcje ju dzia豉j, ale wymagaj jeszcze dopracowania. M鎩 prgram steruje skanerem za pomoc pilota od tv. Gdy b璠e mia troszke czasu to postaram si wys豉 na elektrode schemat cz瘰ci mikroprocesorowej i listing programu ale nie obiecuj kiedy to nast徙i (praca i studia).

Pozdrawiam, Przemek
    machiness
    Level 14  
    Posiadam taki skaner i chwal go sobie. Moje pytanie jest takie. gdzie s造sza貫m 瞠 sa nowsze wersje oprogramowanie wewnetrznego do tego skanerka. Ja mam pierwsz wersje v.1.1. Je郵i kto uzywa tego skanerka i wprowadza jakie modyfikacje lub rozbudowywa sprzet to prosz aby podzieli sie wiedz. Prosz o linki do stron z oprogramowaniem i o ewentualne prywatne podpowiedzi.
    Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Krzysztof
    klaudiusz.z
    Level 14  
    gdyby kto mia taki odbiornik na zbyciu to prosz o kontakt na PW.
    robokop
    Moderator of Cars
    ja te uwa瘸m 瞠 AM w w/w skanerze to wodotrysk. Jestem posiadaczem wersji 2.2 od ponad roku, w trakcie monta簑 nie zawraca貫m sobie g這wy montowaniem konwertera .Zwracam jednak瞠 uwag na fakt i tego typu urz康zenia pozwalaj w miar "bezbole郾ie" wkracza w 鈍iat techniki odbioru wcz,( dzia豉 praktycznie od razu po zmontowaniu ,b.przej篡sty opis monta簑, a tak瞠 na pcb).ROZne niedor鏏ki daj okazj do samodzielnych bada nad konstrukcj,a tak瞠 do鈍iadcze czego nie b璠zie z konstrukcjami fabrycznymi , gdzie cz瘰to wystarczy otworzy obudow aby co si zepsu這.
    wisterek
    Level 12  
    Co ucich這 w temacie - wszyscy ju zadowoleni ze skanera ? Czy te skaner le篡 w k帷ie ?
    pozdrawiam
    Jarek
    albion1
    Level 17  
    Teraz m鎩 skaner pe軟i rol podr璚znego magazynku cz窷ci. Zgadzam sie z Jap 瞠 nieop豉calne jest jego budowanie. Tak naprawde to m鎩 skanerek nigdy nie dzia豉 poprawnie mimo wymiany filtr闚, g這wicy,uk豉d闚. Przyznam jednak 瞠 troche na nim sobie pos逝cha貫m, ale do fabrycznego to mu jeszcze daleko.
    PS. Mog sprzedac zaprogramowany procesor ale nie jestem pewny czy nie jest uszkodzony.
    Jakub de L
    Level 10  
    a ja nie narzekam. Na moim skanerku (v.2) s逝cham sobie bez przeszk鏚 i s逝瘺, i korespondencji amatorskich, dekoduj NOAA (z do陰czonym przedwzmacniaczem), dekoduj ACARS.. Kawa fajnej zabawy przy monta簑, uruchamianiu, no i - w eksploatacji. A utyskiwanie ze fabryczne skanery s lepsze, ta雟ze itd - jest nie na miejscu, bo chyba ka盥y prost kalkulacj mo瞠 zrobi przed kupieniem zestawu. Wa積a jest przecie satysfakcja z w豉snej pracy, kt鏎 trudno jest wyceni.
    Pozdrawiam
    Jakub
    lancellot
    Level 13  
    Przy陰cz si do tematu.

Od chwili budowy m鎩 skanerek towarzyszy mi na codzie.
    Przyni鏀 i przynosi wiele rado軼i, zar闚no podczas budowy
    jak i ci庵造m u篡ciu.
    W ma造m mieszkanku wra z 穎n nie mamy TV,
    wi璚 telenowele ( M jak mi這嗆) 穎na s逝cha na skanerku.
    Ostatnio postanowi貫m posterowa nim z laptopa,
    a brak portu RS232 uzupe軟i odpowiedni przej軼i闚k.
    Niestety nie mog uzyska po陰czenia;
    jest to ewidentna wina przej軼i闚ki.
    Obecnie sk豉dam nast瘼ny kit: Taurus kolegi SP5DDJ.
    Ciekawym urz康zeniem jest DIGIREX...ale to za jaki czas..

Pozdrawiam
    Krzysztof
    set6666
    Level 18  
    lancellot wrote:

................Ciekawym urz康zeniem jest DIGIREX...ale to za jaki czas..

Co do Digirexa mam mieszane uczucia bo projekt jest naprawde bardzo dobrze przemy郵any ale bardzo skomplikowany w uruchomieniu, ja walcze z nim od oko這 roku i narazie tylko "pierdzi" ale z dnia na dzie prace posuwaj sie na przud wiec mo瞠 nied逝go uda mi sie uruchomi, niektre osoby uruchomi造 go bez problemu ale du瘸 czesc mia豉 spore problemy z ruznych powodow.
    Pozdrawiam
    scuzz
    Level 16  
    Ten skaner ze 鈍iata radio w jaki spos鏏 mo積a naby??
    tomekwr123
    Level 12  
    Pozdrawiam Wszystkich

Jak ktos mialby taki na sprzedaz to chetnie odkupie, oferty na pw...
    albion1
    Level 17  
    tomekwr123 nie lepiej kupi jaki fabryczny skaner ? Mi uda這 si kupi u篡wanego UNIDEN 120 XLT za 200 z. W徠pi 瞠 kto sprzeda ci sw鎩 skaner za mniej ni 300z
    tomekwr123
    Level 12  
    ech... kupic kupic co to za sztuka :-) Zrobic cos samemu to jest sztuka.... nie wspominajac o satysfakcji...
    Zapytac przeciez mozna, niestety u autora projektu chwilowo nie dostepne...
    w kazdym razie jestem dalej zainteresowany nie koniecznie gotowym zestawem...

Pozdrawiam serdecznie...
    lancellot
    Level 13  
    Co do poszukiwa: proponuj przeczyta ca造 w徠ek.
    Kilku koleg闚 zaniecha這 budowy.
    Kolega Trabi chyba swojego nie sko鎍zy, zapytaj go.
    Pozdrawiam
    Krzych
    macgyver4
    Level 16  
    a ja mam troch inny temat ...mo瞠 posiada kto skaner albrecht AE 60 T

zakres cz瘰totliwo軼i to 60-950 MHz
    mam pewien problem..kto si pobawi w nim srubokr皻em (brak filtra II po鈔edniej chyba 455kHz oraz kwarca w module syntezera.

potrzebuj info na temat tych element闚

Dodano po 3 [minuty]:

a gdyby ktos potrzebowa posiadam kilka filtr闚 p.cz. PP10,7 A2 i kilka ciekawych g這wic (wszystkie jednakowe,chyba sat)