Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner ze Świata Radio raz jeszcze.

IjeSJot 07 Lut 2007 15:06 84227 400
    nexia
    Poziom 18  
    Morfi jeżeli dotykałeś wyprowadzenia filtra 10,7(ten duży metalowy) i zmieniał się głos w głośniku (pisałeś że tak) to zostaw tego kwarca w spokoju.Ten kwarc będzie dobry ponieważ znajduje się w pośredniej pomiędzy 10,7MHz a 0,465kHz(różnica 10,7-0,465=10,235)chociaż nie możesz go zmierzyć.Zrób eksperyment z zastosowaniem RV101 tak jak Ci pisałem.Jurek.
  • Tektronix
    morfi
    Poziom 10  
    Witam.
    Zrobiłem tak jak podpowiedziałeś. Podłączyłem kawałek przewodu do ślizgacza RV101 i do pinu 15 TSA (po uprzednim wyjęciu go). Kręcąc RV101 napięcie na pinie 15 TSA zmieniało się ładnie od 0-5V, ale F-miarka nic nie pokazywała (po podłączeniu jej przez kondensator do pinu 7 TSA, a masę do masy skanera) przy jakimkolwiek położeniu ślizgacza RV101.

Odnośnie tego filtru 10,7 MHz to szum się zmienia tylko wtedy gdy dotykam śrubokrętem końcówki tej co idzie do 16 pinu MC3361, a jak dotykam tej drugiej co idzie do IF2, to szum się nie zmienia.
    nexia
    Poziom 18  
    Jeżeli nie masz tych częstotliwości na pinie 7,to albo jest uwalony NE602(bo w jego strukturze jest generator który ma je wytworzyć) lub f-miarka za mało czuła.Szkoda że nie masz sondy w.cz. byłoby wszystko jasne, ale można ją łatwo zrobić(poszukaj na elektrodzie).Uprzedzając Twoje pytanie:sondę podłącza się tak samo jak f-miarkę i na mierniku widać czy jest napięcie w.cz..Jeżeli ten kwarc 10,24 nie daje Ci spać to go wymień ale na mój nos to on jest dobry(też go możesz sprawdzić sondą ale w pracującym układzie).Posprawdzaj jeszcze raz wszystkie elementy-L,C i trymer czy nie mają zwarcia.Jeżeli są Ok to pozostaje wymiana tego NE602.Jurek.
  • Tektronix
    Cichy666
    Poziom 20  
    Witam,
    jakiś czas temu złożyłem w/w skaner, ale dopiero parę dni temu zacząłem go uruchamiać. Dość mocno grzeje się stabilizator 7805. Odbiór na FM jest jakby przesterowany. Poziom głośności wzmacniacza m.cz. jest za cichy. Może któryś z kolegów ma jakieś sugestie?
    Pozdrawiam
    albion1
    Poziom 17  
    u mnie tez stabilizator mocno sie grzał, jedyna rada to wiekszy radiator. To "przesterowanie" to pewnie wina głowicy TV.
    Cichy666
    Poziom 20  
    głowicę dostałem (kupiłem) wraz z płytkami drukowanymi u autora tego projektu. Myślę więc, że powinna być OK... Chyba, że się mylę.
    albion1
    Poziom 17  
    Mogę komuś podarować to co zostało mi z tego skanera, kilka układów brak, brak filtra i wyswietlacza.płytki obsadzone. Jest procesor ale nie wiem czy sprawny. U mnie i tak leży ten złom a może komuś sie przyda.
    lancellot
    Poziom 12  
    Ostatnio przypadkowo podłączyłem skanerek do zasilacza z ograniczeniem prądowym. Skasowały się wszystkie ustawienia :( Teraz muszę wpisać wszystko ponownie.
    Pozdrawiam
    Krzysztof
    Bunezki
    Poziom 11  
    Witam kolegi.
    Moze u kogo jest procek (bazano v.2.2) i plytki
    na ten skanerek - napisz do mnie, prosze:)
    Cos awtor tego projectu znik. Pisalem i na e-mail i
    tutaj na forumie - cisza...
    Pozdrawiam. Wladimir.
    maciej_s20
    Poziom 12  
    Witam

Leżał skaner na półce, leżał i czekał aż go uruchomię. No i niestety nie udało się:

- CPU OK
    - synteza OK (na pin 1,2 TDA8735 - odpowiednik TSA6057 mam 5,00327MHz), napięcia na p.15 się poprawnie zmieniają)
    - 1 przemiana na SA602 OK
    - odbiór wFM też OK - czysty i bez przesunięcia częstotliwości (choć na razie badane tylko szerokim filtrem - ale na 100% działa pierwsza przemiana)
    - nie działa nFM i AM - brak dźwięku poza szumem

pomiar częstotliwości na poinach 1i2 KA3361 (element zastępczy dla MC3361) dają odpowiednio 10,2384 i 10,2442MHz - więc wygląda na to iż generator działa. Swoją drogą ciekawie dlaczego się różnią - pewnie kwestia jakości i czułości f-miarki...

Podpięcie wejścia wFM na nogę 16 układu KA daje czysty odbiór wFM - więc filtr jest OK. Podpięcie wejścia AM pod filtr 455kHz w innym sprawnym odbiorniku radiowym daje czysty odbiór AM - więc obwód detektora AM działa. Połączenia "przepiskane" miernikiem, brak zwarć.
    Dotykanie wyprowadzeń filtra 10.7 i nogi 16 KA3361 nie zmienia szumu nFM i AM.

Filtr L101 (7x7 121) zmierzony i wymieniony na inny - bez zmian.

Na mój (niezbyt wprawny) nos nie działa przemiana 10.7M->455k mimo poprawnej pracy oscylatora. Więc pewnie walnięty scalak...

pytanie:

- co jeszcze (oprócz scalaka 3361) może być przyczyną braku działania odbiornika
    - gdzie kupić oryginalne MC3361 (nie chcę ryzykować kolejnego KA, jestem z Gdańska a bywam w Wawie).

pozdrawiam
    Maciej
    albion1
    Poziom 17  
    U mnie wymianałem KA na MC praktycznie nic niedała. Specjalnie kupiłem nowy MC3361 żeby poprawić odbiór, ale tylko zmnmiejszyły się minimalnie szumy. Też miałem problem z nFM( zle wlutowałem 7x7 121).Jak masz orginalny filtr 7x7 to nie dajesz na płytce jakiegos kondensatorka.
    Bunezki
    Poziom 11  
    Witam.
    Czy kto mnie moze podac jakis kontakt
    do awtora tego projekta?
    Czy ten projekt juz nie zyje?
    Pozdrawiam serdecznie. Wladimir.
    Bunezki
    Poziom 11  
    Witam.
    Prosze kolegi. Kto moze mnie podac
    charakterystiki tego filtra na 10,7Mhz od
    polskey radiostancji.
    Pozdrawiam. Wladimir.
    dex
    Poziom 27  
    Więc ja też się pochwale zdjęciem swojego.

Co mnie wkurza to te nosne np. 166.01MHz, 168,01MHz itd w całym zakresie. Przekopałem cały temat jednak żadnej konkretnej rady.
    To napewno nie wchodzi z SDA i SCL jak ktoś pisał, gdyż procesor wysyłą dane do syntezy via I2C tylko w momencie wpisu/przestrajania częstotliwości.
    Te nośne sa także w stanie nasłuchu i pochodzą w 100% od oscylatora 12MHz procesora. W 8051 są jakieś dzielniki ( sztandarowe 8051) miały dzielnik dla rdzenia chyba przez 12. Ja to widze tak po podzieleniu wenątrz CPU powstaje tam gdzieś 1MHz (albo preskaler od timera jeśli rdzeń idzie na 12MHz) i stad te powielanie od prostokatnego przebiegu/harmoniczne.
    Zmieniałem kwarce od 2,6,20,24MHz. Na mniejszych niż 12 nośnych tak nie ma, ale skaner b. wolno pracuje, np te tik, buzera trwa adekwatnie dłużej. Na 24 chyba jest za duży speed na I2C bo syntezer chyba nie przyjmuje tych czestotliwości co powinien. Na 20 MHz pracuje dobrze a nosne sa szerzej (logicznie) nie co 2MHz(jak dla kwarcu 12MHz) ale jakoś co 3 i(1/3) MHz.
    Czy procesor musi pracować aż z takim dużym zegarem, co on robi? Nie mógłby chodzić np na 2MHz i bys dodatkowo usypiany (wyłączony zegar)dodatkowo mniej zakłócen, a zrobić mniejsze pętle opózniające dla adekwatnych opóznień np dla buzzera czy innych czasowych uzaleznień.
    U mnie zakłócenia tych nośnych ewidentnie pojawiają się tylko po podłączeniu klawiatury, jest to pewien odcinek przewodu, który chyba robi jak antena, ta folia metalowa nie pomaga.
    Czy nie można by zanegować 'logiki' działania klawiaury w kodzie?
    Z tego co widze wpólne są linie GND , a więc CPu na portach wystawia stan wysoki i mikrostyki sciągają poziom na porcie do niskiego, przez dołączenie do GND. Ale przez to że procesor pobiera prąd imulsowo i co by nie robić, zawsze są mikro szpilki w na lini 5V , w związku z tym taki kabelek emitule te harmoniczne, bo tam są cały czas stany wysokie. To się przenosi. Czy nie dobrze rozumuje? Bez klawiatury nie ma tych wstretnych nośnych po jej odłaczeniu od razu znikają.

Wladimir, filtr powinien być 25kHz, ja zamówiłem w OMIGU,http://www.omig.com.pl/pdf/katalogc.pdf chyba PM 10.7 1B robią na zamówienie, do wyboru mieli całą mase wg. katalogu co się chce, tną to laserem. Jakieś dwa lata temu zapłaciłem chyba 35zł +przesyłka. Obudowa jak typowy kwarc (nie smd).
    Trabi
    Poziom 36  
    Widząc kłopoty w kontakcie z autorem, podejrzewam, ze projekt upadł a autor nie chce brac sobie na głowę dodatkowych problemów (chyba, że i autor umarł). U mnie skanerek jakoś działał, ale w sumie zainwestowałem w porządny fabryczny skanerek "Alinco DX-J3" i teraz sobie nasłuchuje bez stresów i piany na ustach. A ten "wynalazek" teraz leży i kurz zbiera. prawdę mówiąc, szkoda było kasy na niego :/
    qaz22
    Poziom 14  
    Witam

Nie mogę nigdzie zdobyć schematu tego słynnego skanera do samodzielnego montażu, który był opisywany w Świat Radio 8/2001.
    Był bym wdzięczny za przesłanie skanu schematu z całym opisem
    (skan całego artykułu).
    Jeżeli ktoś mi przyśle te skany daję 10 punktów.
    Fredrikson1
    Poziom 10  
    Właśnie, ktoś wie co się dziej z autorem?
    jedrzej1955
    Poziom 12  
    Witam.Czy ktoś ma do sprzedania skaner ze Świat Radio lub wsad do procesora w drugiej wersji.Pozdrawiam wszystkich szczęśliwych i nieszczęśliwych użytkowników tego doskonałego projektu.Mam nadzieje że projekt będzie żył.
    Kynios
    Poziom 12  
    Witam.
    Czy któryś z kolegów miałby płytki skanera na sprzedaż szczególnie zależałoby mi na płytce bazowej. Prosiłbym informacje na priv.
    c2h5oh
    Moderator
    Proszę zapytania o kupno/sprzedaż zadawać w dziale do tego przeznaczonym.
    Kolejne takie pytania będą usuwane do kosza a ich autorzy odpowiednio "zagradzani".
    fryder32
    Poziom 9  
    Ma może ktoś skan ścieżek płytki demodulatorów? Zamierzam rozszerzyć zakres mojego skanerka o wFM i AM. Mój skaner ma płytkę wer1.1 oprogramowanie wer 2.0
    krychast
    Poziom 20  
    Czy komuś udało się skontaktować z autorem? Mam zmontowany prawie cały układ ale brakuje mi wsadu do procka.
    Trabi
    Poziom 36  
    Niestety, autor nie odpowiada na maile. Chyba nie ma zamiaru już więcej się tym zajmować, albo użytkownicy tak mu utruli życie, że spasował i ma to głęboko w poważaniu. Z tego powodu mój skanerek trafił do paczki części zamiennych (choć i tak nie wiem czy cokolwiek z niego wydłubię). Leży i kurz zbiera, a ja zainwestowałem w porządny fabryczny skaner.
    krychast
    Poziom 20  
    No właśnie.Szkoda bo mój tez chyba tak skończy a bez wsadu stanowi tylko bezużyteczny bubel.A tak na marginesie jaki skaner zakupiłeś? Szkoda że nikt z użytkowników nie chce odsprzedać zaprogramowanego procka.