Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Tatry - przywrócenie do pełnej sprawności

23 Lis 2008 21:59 6721 4
  • Poziom 16  
    Witam!
    Dorwałem u babci odbiornik radiowy ZRK Tatry 3201. Miał on mi posłużyć jako dawca części do wzmacniacza (trafo sieciowe i głośnikowe do EL84). Radio nie bylo uzywane jakies 20 lat, kurz w nim zalegał od nowosci. Po odkurzeniu odpaliłem radio, nic nie wybuchło, lampy zaczeły się żarzyć. Podłączyłem CD do wejścia magnetofonowego i radio ożyło :) Teraz gdy okazało się, że radio działa to szkoda mi je rozbierac i niszczyć, w koncu zabytek. Chciałbym je przywrocic do pełnej sprawnosci. Otoz radio nie łapie żadnej stacji, a miałem nadzieje złapać przynajmniej program I polskiego radia. Nie słychac w ogole typowego buczenia dla fal długich, tylko przydzwiek sieciowy. Krecenie pokrętłem od strojenia nie ma zadnego wplywu (linka od strojenia sprawna). Podobnie krecenie anteną ferytową nie wywołuje zadnej reakcji. Czy wymiana lampy mogłaby coś pomoć? Jesli tak, to która jest może być odpowiedzialna za ten problem, lampa ECH81 czy może lampa wzmacniacza pośredniej częstotliwości? Odrzucilem uszkodzenie któregoś z elementów pasywnych, bo wtedy radio reagowałoby na strojenie, nie wiem czy dobrze myśle? Mam jeszcze pytanie odnośnie magicznego oczka. Czy pomimo braku sygnały radiowego sprawna lampa EM4 powinna lekko "świecić" zielonym swiatłem? Bo nawet w ciemności dostrzegam tylko żarzenie w tej lampie.
  • flexghzflexghz
  • flexghzflexghz
  • Poziom 33  
    A podłączałeś antenę? To radio ma fale długie, średnie i krótkie, może wymagać anteny zewnętrznej w postaci odcinka drutu. Ma wprawdzie ferrytową więc coś powinno być słychać. Może renowację zacznij od przeczyszczenia przełączników.
    Schemat.
  • Poziom 28  
    Odbiornik Tatry ma wbudowaną antenę ferrytową (w dodatku obrotową) i nie wymaga dołączenia zewnętrznej anteny.
    Tematów dotyczących naprawy starych odbiorników jest multum, ale Tatry to ciekawe radio i warto na jego temat podyskutować.
    Po pierwsze to chciałem pogratulować koledze że nie rozebrał tego pięknego radia! Tego wybaczyć nie można by było bo to zabytek i gdybyś to zrobił to miałbyś u mnie minusa jak stąd w kosmos i dalej (bo zbieram stare radia i nie tylko).
    Po pierwsze sprawdź czy radio odbiera na falach krótkich (wieczorem najlepiej odbiera). Jeśli odbiera to dobrze, połowa pracy za Tobą. Jeśli słabo a odbiór poprawia się z podłączeniem anteny to kwestia sprawdzenia elementów i ewentualnego podstrojenia.