Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada działania obwodu, co powoduje że dioda mruga?

23 Lis 2008 22:02 1595 4
  • Poziom 8  
    Zasada działania obwodu, co powoduje że dioda mruga?

Właśnie wykonałem taki mały, prosty obwodzik.
    Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć na jakiej zasadzie to działa? Co powoduje że dioda mruga?
  • Poziom 27  
    straszne rzeczy napisał:
    To proste. Zamontowałeś diodę mrugającą i tranzystor ma zwarcie pomiędzy C-E, albo ma diodę pomiędzy tymi elektrodami.

Kolego ! Akurat ten obwód jest przykładem (prawdopodobnie) wykorzystania przebicia złącza baza-kolektor tranzystora przy pracy inwersyjnej. Piszę "prawdopodobnie", gdyż nie znam szczegółów tego zjawiska i być może ktoś to dobrze wyjaśni. Natomiast pisanie odpowiedzi na temat, o którym się nie ma pojęcia jest szczególnie nieodpowiedzialne w dziale "początkujący".

Pozdrawiam
    Mariusz

Dodano: spóźniłem się; kolega jony już to znalazł.
  • Poziom 43  
    kulmar napisał:
    straszne rzeczy napisał:
    To proste. Zamontowałeś diodę mrugającą i tranzystor ma zwarcie pomiędzy C-E, albo ma diodę pomiędzy tymi elektrodami.

Kolego ! Akurat ten obwód jest przykładem (prawdopodobnie) wykorzystania przebicia złącza baza-kolektor tranzystora przy pracy inwersyjnej.
    Nie baza-kolektor (złącze kolektorowe) tylko baza-emiter (złącze emiterowe), ponieważ kolektorowe tu jest spolaryzowane w kierunku przewodzenia ... :!: :!: :idea:

kulmar napisał:
    Piszę "prawdopodobnie", gdyż nie znam szczegółów tego zjawiska i być może ktoś to dobrze wyjaśni. Natomiast pisanie odpowiedzi na temat, o którym się nie ma pojęcia jest szczególnie nieodpowiedzialne w dziale "początkujący".
    Nie umiesz, nie potrafisz, nie pchaj się na afisz ... :idea: :cry:
  • Poziom 27  
    Quarz napisał:
    kulmar napisał:
    straszne rzeczy napisał:

Kolego ! Akurat ten obwód jest przykładem (prawdopodobnie) wykorzystania przebicia złącza baza-kolektor tranzystora przy pracy inwersyjnej.
    Nie baza-kolektor (złącze kolektorowe) tylko baza-emiter (złącze emiterowe), ponieważ kolektorowe tu jest spolaryzowane w kierunku przewodzenia ... :!: :!: :idea:

kulmar napisał:
    Piszę "prawdopodobnie", gdyż nie znam szczegółów tego zjawiska i być może ktoś to dobrze wyjaśni. Natomiast pisanie odpowiedzi na temat, o którym się nie ma pojęcia jest szczególnie nieodpowiedzialne w dziale "początkujący".
    Nie umiesz, nie potrafisz, nie pchaj się na afisz ... :idea: :cry:

Moja pomyłka. Oczywiście miałem na myśli złącze emiter-baza. Reszty nie komentuję.

Pozdrawiam
    Mariusz