Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Latitude D600 - na zasilaczu działa ale nie ładuje

zinck 24 Lis 2008 02:46 11031 21
  • #1 24 Lis 2008 02:46
    zinck
    Poziom 9  

Witam mam problem otóż jakiś czas temu ktoś wyszarpną mi gniazdo zasilania w laptopie. Kupiłem nowe przylutowałem je do płyty głównej i się zdziwiłem, gdyż na zasilaczu laptop normalnie odpala i działa lecz nie ładuje baterii. Nie wiem w czym problem raczej nie w baterii bo kupiłem nową (nie z odzysku) i dopóki miałem dobre gniazdo zasilania to normalnie bateria się ładowała. Nawet jak gniazdo było nadszarpnięte to po odpowiedniej kombinacji dało się naładować baterię. Proszę o poradę gdyż nie wiem w czym jest problem.

0 21
  • #3 25 Lis 2008 22:41
    zinck
    Poziom 9  

Poczytałem lecz ja mam zasilacz Pa-10 Family nie wiem czy to jakaś różnica bo się nie znam na dellach a tamten topic nic nie daje bo nadal nie wiem jak to naprawić.

0
  • Pomocny post
    #4 25 Lis 2008 22:55
    PitD

VIP Zasłużony dla elektroda

Zasilacze PA-10 i PA-12 różnią się tylko mocą na wyjściu.

0
  • #5 26 Lis 2008 01:04
    zinck
    Poziom 9  

Aha dzięki za podpowiedź. A wiecie jak naprawić tą usterkę?

0
  • #6 12 Sty 2009 19:09
    zinck
    Poziom 9  

Czyli nikt nie wie. Na alledrogo jakiś gościu sie reklamuje że za 250 zł naprawia płyty della m.in. kultowy już problem z ładowaniem. Pewnie dlatego nikt pary nie chce puścić. I fajnie laptop mi sie marnuje.

0
  • #7 17 Sty 2009 02:09
    Gordon_Freeman
    Poziom 11  

Hej. Mam ten sam problem z tym samym modelem:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1198483.html

Zobacz, może u Ciebie tylko dioda się spaliła, spróbuj ją wymienić jeżeli jest uszkodzona. Jeżeli dioda jest ok - to prawdopodobnie będzie uszkodzony zasilacz. Jeżeli dioda spalona i po przelutowaniu - nadal to samo to zapewne kontroler uszkodzony :( Ten kontroler to: LPC47N254, kupno jego samego jest prawie że niemożliwe (bo diody łatwo kupisz, mogą być innego typu nawet), ewentualnie możesz poszukać na allegro jakiejś uszkodoznej płyty np po zalaniu i spróbować przelutować go.

Dobrze przylutowałeś gniazdo? Ten środkowy pin na końcu gniazda - to właśnie sygnał od zasilacza. Upewnij się że nie ma zwarcia i że kontaktuje lut. Może po prostu nie ma przejścia?

Pare osób miało już podobne problemy co my, zobacz tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=497117 (odnośnie zasilacza)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2435787#2435787 (odnośnie układu LPC)

0
  • #8 19 Sty 2009 02:29
    misiupan
    Poziom 35  

Po pierwsze czy zasilacz jest prawidłowo wykrywany przez laptopa ?- widać po włączeniu lub w biosie , model zasilacza musi być właściwy , na słabszym może nie podejmować próby ładowania , sprawdź jak wyżej diodę , czasem potrzebna wymiana LPC , no i bywa że sam zasilacz ma uszkodzony środkowy pin - w sensie uszkodzony kabel , lub układ w zasilaczu , bywa że kabel jest wewnątrz przetarty i 19v dostaje się na środkowy pin i mamy ognisko w laptopie , normalnie panuje tam napięcie około 3,3v.

0
  • #9 25 Sty 2009 20:18
    zinck
    Poziom 9  

Jeżeli chodzi o przylutowanie gniazda to wszystko styka. Zasilacz kupiłem nowy i na nim też nie ładuje w biosie bez przerwy ac adapter unknown. Spróbuję jeszcze tą diodę zamienić.

0
  • #10 28 Sty 2009 12:23
    Gordon_Freeman
    Poziom 11  

Jakby wymiana diody nie pomogła, mam na sprzedaż sprawny LPC odezwij się jak coś. Ja niestety swojego z braku hot aira nie przelutowałem, kupiłem nową płytę po prostu :(

0
  • #11 13 Kwi 2009 01:55
    sxus
    Poziom 9  

Mam podobny problem z głupią Lapitutą. W zasilaczach są wstawione klucze, jest to pamięć komunikująca się z biosem przez 1-wire. We wtyczce jest bardzo cienki bolec, to nim zachodzi komunikacja. Jeśli bios nie może określić pochodzenia zasilacza, to wyświetla też dodatkowo komunikat przy starcie, a komputer uruchamia się dłużej. Wymiana zasilacza raczej nic nie da, bo będzie on miał inny klucz.

0
  • #12 15 Kwi 2009 08:45
    PitD

VIP Zasłużony dla elektroda

sxus napisał:
    Wymiana zasilacza raczej nic nie da, bo będzie on miał inny klucz.

Ciekawe rzeczy kolega pisze. To jak spali się zasilacz to laptopa musimy wyrzucić? Inny zasilacz nie będzie działał?

Proszę odrobić lekcje i poczytać na ten temat na forum !

Następnym razem będzie upomnienie za "mądre" porady.

0
  • #13 19 Kwi 2009 17:01
    S_Goryl
    Poziom 12  

Gdzieś u Rosjan na forum wyczytałem, że tamtejsi serwisanci dość nietuzinkowo obchodzą problem tej feralnej środkowej żyły zasilacza: po prostu przelutowują Dallasa z zasilacza na płytę główną :)
    Odpada wtedy możliwość uszkodzenia MB, a dodatkowo lapek nie burzy się na zastępczy zasilacz...

1
  • #14 20 Kwi 2009 10:37
    Chris_W
    Poziom 37  

Jak lapek sprawny to nigdy nie burzy się na zasilacz choćby i n-ty kolejny.
    A zresztą ten uklad dallasa chyba coś robi w tym zasilaczu? Jak go przełożyć do płyty to przestaje pełnić swoją funkcję.
    Generalnie - jak płyta w pełni sprawna to nie ma sensu przekładać dallasa - a jak płyta ma uszkodzoną linię komunikacyjną - to przekładanie na płyte tego 'dallasa' też nie ma sensu.

0
  • #15 20 Kwi 2009 17:31
    S_Goryl
    Poziom 12  

Sens jest - kiedy minęła gwarancja, a przewód przy wtyku zasilającym jest na tyle zużyty, że istnieje prawdopodobieństwo zwarcia żył wewnętrznych- sam wtyk (dobrej jakości) jest raczej nie do nabycia. W przypadku zwarcia MB ocaleje.
    Wiadomo, można wymienić zasilacz, ale nie każdego na to stać.
    Dallas rzeczywiście coś w tym zasilaczu robi- melduje lapkowi, że zasilacz jest Della, a nie jakiegoś "niesłusznego" producenta.
    Ogólnie, ten "wynalazek" był na tyle nieudany, że Dell się z niego wycofał, a w USA nabywcy złożyli pozew zbiorowy do sądu- szczegóły można sobie wygooglać.
    Oczywiście, każdy powinien przemyśleć sens stosowania takiej modyfikacji i robi to na własne ryzyko.

0
  • #16 15 Maj 2009 00:12
    Lukago
    Poziom 11  

witam

chcialbym podzielić się rozwiązaniem problemu z uszkodzeniem pamięci DS2501 w zasilaczach PA-10, PA-12. Jako, że pamięć ta jest praktycznie nie do zdobycia (może robiona była wyłącznie dla Della ? ) należy zastąpić ją ogólnie dostępną pamięcią DS2502 (o dwukrotnie większej pojemności). Oczywiście należy ją wczesniej zaprogramować. Sprawdziłem w praktyce to rozwiązanie i dzięki temu "odratowałem" dwa zasilacze. Program do odczytu/zapisu pamięci jest dostępny na stronie maxim'a, należy pobrać: "DS2502K_Evaluation_Kit_Software". Interfejs jest również bardzo prosty, należy wykorzystać układ DS2480B w typowej aplikacji, uzyskując układ "równoważny" oryginalnemu adapterowi DS9097U.
    W załączniku podaje zawartości pamięci DS2501 zgrane przy pomocy innego interfejsu, gdyż program DS2502K_Evaluation_Kit_Software nie daje się zmusić do odczutu "nieznanej" mu pamięci DS2501. Niestety program ten nie umożliwia załadowania pliku, dane trzeba wpisać ręcznie, na szczęście nie jest ich wiele. Potem wystarczy zaprogramować pamięć, wymienić i cieszyć się ponownie w pełni sprawnym zasilaczem.
    W razie możliwości służę pomocą i szerszymi wyjaśnieniami.

pozdrawiam, Lukago

Pomocne linki:
    http://www.howtofixcomputers.com/forums/dell/dell-pa-10-ac-adapter-center-pin-108608.html
    http://www.chiprecharge.50megs.com/index1wire.html

1
  • #17 24 Maj 2009 23:28
    bartolomej_2006
    Poziom 10  

Lukago: a nie wystarczy układ pasywny taki pod RS232 taki jak tutaj: http://owfs.sourceforge.net/adapters.html a odczytać dane i zapisać przy pomocy OWFS pod Linuxem ?.

http://www.wiki.2o.pl/wiki/OWFS

Jeśli byś mógł podać namiary na sklep w którym dostanę pamięć DS2502 bo przeszukałem neta i znalazłem tylko jeden w którym na magazynie akurat go nie mieli, to byłbym wdzięczny.

Aha, i jeszcze jedno czy ten układ DS2502 można zamienić układem podobnym tylko o większej pojemności?.

0
  • #18 25 Maj 2009 16:23
    Lukago
    Poziom 11  

bartolomej_2006 napisał:
    Lukago: a nie wystarczy układ pasywny taki pod RS232 taki jak tutaj: http://owfs.sourceforge.net/adapters.html a odczytać dane i zapisać przy pomocy OWFS pod Linuxem ?.

niestety nie, gdyż do zaprogrogramowania pamięci wymagane jest napięcie dokładnie +12V.

bartolomej_2006 napisał:
    Jeśli byś mógł podać namiary na sklep w którym dostanę pamięć DS2502 bo przeszukałem neta i znalazłem tylko jeden w którym na magazynie akurat go nie mieli, to byłbym wdzięczny.

farnell

bartolomej_2006 napisał:
    Aha, i jeszcze jedno czy ten układ DS2502 można zamienić układem podobnym tylko o większej pojemności?.

trzebaby sprawdzić jak podzielona jest pamięć ("oryginalna DS2501 - 2 strony, DS2502 - 4 strony). Jeśli strona ma 256B to nie powinno być problemu

pzdr.

0
  • #19 26 Maj 2009 00:00
    bartolomej_2006
    Poziom 10  

Wielkie dzięki bo zazwyczaj na moje pytania na forum nigdy nie ma odpowiedzi.

Ten pomysł co podałem to porostu było tak: nie znam angielskiego więc poskładałem najbardziej rzucające się w oczy skojarzenia no i takie mi wyszło pytanie.To i tak myślałem że w odpowiedzi użytkowników będzie że głupie pytania zadaję.

A czy mój pomysł zadziałałby jeśli chcielibyśmy odczytać dane z takiego eproma?.

Jak można rozpoznać czy pamięć jest dzielona na mniejsze części, jak to jest w datasheet po angielsku opisane?.

Jeszcze jedno pytanko.Widziałem że pamięć działa na napięciu min. 2.8V max. 6V.Czy 12V jest potrzebne tylko do zapisu?.

Znalazłem jeszcze dwa sklepy w których można nabyć DS2502.

https://www1.elfa.se/elfa~pl_pl/b2b/catalogstart.do?tab=catalog

http://rseim.pl/index.phtml?sid=2151a2cadbc6bc19c3426fcbc4186d66&page=strona_index

0
  • #20 18 Lip 2009 23:11
    bartolomej_2006
    Poziom 10  

Lukago: mógłbyś dać namiary na schemat tego programatorka bo znalazłem tylko poglądowy.
    Jak ktoś by chciał zamówić dallasa DS2502 do bym prosił na PW bo chcę też zamówić i przesyłka byłaby tańsza.Układzik złożę za swoje bo mam już DS2480B.

0
  • #21 21 Wrz 2009 22:51
    xangel
    Poziom 18  

Pytanko do Lukago:
    Zrobiłem układ według noty DS2480, podłączyłem DS2502, program Evaluation Kit łączy się, czyta Dallasa, w zakładce ROM CODES widzę numer seryjny tego DS2502. Wchodzę w zakładkę Memory i program wywala mi: "There was error reading the data. Try again" i tak muszę pięć razy kliknąć OK.

Widzę strony Page 0 - Page 3 oraz status.

Widzę te komórki na stronie Page 0

Wpisuję tam wartości, klikam Write Page 0 i mam:
    "There was error writing the data
    Make sure 12V is available for programming"

Oczywiście 12V podłączone do nogi Vpp układu DS2480

Co może być nie tak?
    Czy korzystałeś z gotowego programatora 1-wire od Dallasa czy robiłeś sam?
    Jeśli robiłeś sam, to 6 nóżkę DS2480 (polarity) dałeś do +5V czy do GND ?

Czy zanim zacznę zapisywać coś do tego DS2502 to powinienem poustawiać jakieś bity w zakładce Status ?

[EDIT]
    Musiałem mieć jakiś błąd... Zrobiłem drugą poprawioną płytkę, dodałem stabilizator 5V a całość zasilam z 12V (potrzebne do Vpp). Teraz mi czyta i programuje :)

Ale mam pytanie: jak zmieścić te dane z pliku "PA-10" do tego Dallasa ??
    jak otwieram dane (w programie od Willema, bo ma fajny podgląd danych) to widzę, że danych jest więcej niż 8 linijek, czyli więcej niż 128 bajtów - plik ma 144 bajty. A do Dallasa wchodzi 4 strony po 32 bajty więc chyba 128 bajtów? Z kolei w pdf-ie jest, że ma 1024 bajty... Jak to wprowadzić? ;] Bo ja już nie dam rady....

Pozdrawiam

1
  • #22 23 Wrz 2009 00:11
    xangel
    Poziom 18  

Napiszę post pod postem, żeby było czytelniej....

A więc bez wnikania w bity i bajty wpisujemy do "Evaluation Kit" tyle danych ile wejdzie, czyli cała pierwsza strona i trochę drugiej. Pewnie dla kolegi "Lukago" te 144 bajty wyszło z jakiegoś programu, który do 128 bajtów danych dołączył jeszcze numer seryjny Dallasa.

Sprawdzone na moim Dellu D600, cztery sztuki zaprogramowane DS2502 i wszystkie śmigają.

Pozdrawiam wszystkich i chętnie pomogę w razie czego i w miarę czasu i dostępu do netu :)

P.S.
    Polecam od razu wpisać sobie dane od PA-10 a nie PA-12, bo z tego co się orientuję to PA-10 ma wydajność prądową 4.62A (tak ma mój oryginalny), a PA-12 ma coś koło 3.5A (chyba 3.42A), a więc PA-10 jest mocniejszy i więcej modeli lapków go "łyknie".

P.S. 2
    Zastanawiało mnie co oznacza "Add only memory" :)
    Oznacza to chyba, że możemy programować pamięć, ale nie możemy jej kasować (jak w starych epromach bez ultrafioletu) więć możemy zmienić FF na 00 ale nie odwrotnie. Więc polecam uważać co się wpisuje w komórki, bo już tego nie skasujemy :) Dziś już nie jestem w stanie tego na 100% potwierdzić :) ale powalczę jeszcze....

Chyba, że się mylę, to proszę mnie poprawić :)

1