Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa a jonizacja powietrza

anglers 24 Lis 2008 09:45 2238 14
  • #1 24 Lis 2008 09:45
    anglers
    Poziom 9  

Witam kolegów
    Chciałem opisać sytuacje która przytrafiła mi sie wczoraj. Otóż miałem swój transceiver na nasłuchu - mam go podłączony do anteny dipol 2x19,5m poprzez skrzynke antenową MFJ . W pewnym momencie ze skrzynki zaczęly dochodzic odgłosy jakby przełączał sie przkaźnik a na wyświetlaczu trx sygnał S dochodził na skali na maxa i opadał i tak cyklicznie. Odłączyłem trx z napięcia a mimo wszystko w skrzynce dalej słychać było "cykanie" Gdy wyjrzałem przez okno była śniezyca. Odłączyłem antene i zmierzyłem napięcie na jej koncach (miedzy wtykiem goracym a oplotem ) - było około 8 V a po minucie spadło do 0V. Czy którys z kolegów mógłby podpowiedzieć mi czym to za zjawisko było spowodowane?. Raczej nie było to wyładowanie atmosferyczne bo podejrzewam , że tak by sie to nie skończyło ,( wszystko na szczęście działa ) zreszta nie było jakiejs burzy czy błysków ( było to wieczorem ) Czy przy opadach śniegu nie powinno sie nadawać ? Czy takie napięcie mogło uszkodzic skrzynke antenową lub odbiornik ? Z góry dziękuję za podpowiedz . Kolega podpowiedział mi że mogło to nastąpic przez silne zjonizowanie powietrza przed opadami sniegu. Czy tak faktycznie jest? Jestem początkujacym krotkofalowcem , dlatego prosze o wyrozumiałość . Pozdrawiam.

0 14
  • #2 24 Lis 2008 10:16
    irekr
    Moderator

To normalne zjawisko podczas opadów śniegu - głównie suchego.
    Świadczy to tylko o braku galwanicznego połączenia z uziemieniem anteny - lub jej części - np jednego z ramion dipola.
    Aby tego uniknąć należy włączyć dławik pomiędzy zaciski anteny i sprawdzić czy antena ma galwaniczny kontakt z uziemieniem.

0
  • #3 24 Lis 2008 10:38
    SP8JUX
    Poziom 30  

Kolega dobrze Ci powiedział,
    witam,
    Dobrze odizolowana antena bardzo elektryzuje się od cząsteczek suchego powietrza do bardzo wysokich potencjałów. dzieje się to szczególnie przed burzami, zarówno latem jak i zimą.
    Żeby tego efektu uniknąć, to ja stosuję uziemienie oplotu, czyli TRx`a, a przy dipolu mam zwarty kabel koncentryczny rezystorem 10k/2W,
    Marek

0
  • #4 24 Lis 2008 10:57
    anglers
    Poziom 9  

Bardzo dziekuje koledzy za podpowiedz . A jeszcze jedno pytanie . Czy napiecie to może uszkodzić skrzynke antenową ( lub trx który jest do niej podłączony? Skrzynka jest uziemiona do kaloryfera.

0
  • #5 24 Lis 2008 11:04
    sp5wcx
    Poziom 33  

Jeżeli to tradycyjna skrzynka "ręczna" z kondensatorami o izolacji powietrznej, to nic się jej nie stanie. Ponadto jeżeli skrzynka zbudowana jest w układzie "T", to przebije się tylko kondensator od strony anteny, a cała elektrostatyka po przebiciu zostanie zwarta cewką do masy. W przypadku układów "Π" całe napięcie elektrostatyczne jest przenoszone na wyjście skrzynki i może uszkodzić podłączone tam urządzenie.
    Dlatego też polecam używania anten zwartych bezpośrednio (na przykład "delta") lub chociażby przez transformator dopasowujący/symetryzujący. Rezystor, o którym pisał jeden z Przedmówców, dał bym jednak o rezystancji w granicach setek kiloomów, jeżeli używasz anteny jako nadawczej nawet w tych pasmach, gdzie charakteryzuje się dużą impedancją falową na swoich zaciskach.

0
  • #6 24 Lis 2008 11:23
    anglers
    Poziom 9  

Dzieki sp5wcx . Jest to skrzynka MFJ 904H W jakim ona jest układzie T czy Pi ?

0
  • #8 24 Lis 2008 12:08
    irekr
    Moderator

Kondensatory są na pewno powietrzne. Generalnie skrzynka ta jest wzorowana na starej skrzynce antenowej typu CL204 f-my Collins z początku lat sześćdziesiątych XX w. Stosowana masowo w amerykańskich fregatach i korwetach jako element wyposażenia pokładowego. Różni sie tylko wielkością i rodzajem obudowy.

0
  • #9 24 Lis 2008 12:23
    anglers
    Poziom 9  

Dzięki koledzy . Myslę że temat obszernie mi wyjaśniliscie . Moge spać spokojnie :-) tzn. musze kupić symetryzator . Pozdrawiam

Dodano po 7 [minuty]:

Irekr mam do Ciebie pytanie - wspomniałeś o dławiku . Powiedz jak go wykonać : czy na rdzeniu Amidona czy bez? ile zeojów ? Dzieki za popowiedz

0
  • #10 24 Lis 2008 12:33
    el.amator
    Poziom 9  

Witam. Jeżeli u mnie są takie same objawy jak u anglers, to znaczy, że balun 1:1 do dipola 2x19,5 został źle wykonany? :(
    Tom

0
  • #11 24 Lis 2008 12:47
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Że masz antenę nie uziemioną
    M.

0
  • #12 24 Lis 2008 13:02
    anglers
    Poziom 9  

El.amator widze ze mamy podobny zestaw i podobny problem z tym ze ja nie mam symetryzatora , ale sadzac po wypowiedziach kolegów wlasnie dzieki niemu to iskrzenie powinno byc wyeliminowane, rozmawialem przed chwila z kolega krotkofalowcem i tez potwierdzil mi ze aby wyeliminowac te przebicia trzeba zastosowac symetryzator . Dlatego nie wiem czemu u Ciebie wystepuje to zjawisko. Czekam jeszcze na info od Irkar o sposobie nawiniecia tego dławika , bo ten można by zamontowac w skrzynce antenowej łącząc gorącą żyłę anteny z masą skrzynki poprzez ten dławik . Pozdrawiam

0
  • #13 24 Lis 2008 13:21
    el.amator
    Poziom 9  

Jak napisał SP5IT mam nie uziemioną antenę. I wygląda, że to jest główny powód tych "efektów". Teraz próbuje zebrać do kupy i przetrawić wszystkie informacje dotyczące uziemiania radiostacji, anten i wszystkiego co jest z tym połączone. Pozdrawiam, Tomek

0
  • #14 24 Lis 2008 16:05
    irekr
    Moderator

W skrzynce MFJ jest balun 4:1 przygotowany do anteny symetrycznej 300 omów. Jeżeli połączysz to co jest napisane na schemacie pomiędzy WIRE i jednym z zacisków anteny symetrycznej to będziesz miał połączenie do masy gorącego przewodu antenowego. Nie trzeba wtedy podłączać dławika.
    A sam dławik może być dowolny, na dość przyzwoitym korpusie i nie musi być grubym drutem. Indukcyjność powyżej 1 mH. Jak go włączysz do anteny i nie zacznie dymić przy nadawaniu to sie nada...

0
  • #15 24 Lis 2008 19:46
    anglers
    Poziom 9  

OK Dzieki Irekr

Moderowany przez c2h5oh:

W takim razie, zgodnie z punktem 10.2 regulaminu, temat zamykam.

0