Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie radiostacji

el.amator 24 Lis 2008 12:10 2772 3
  • #1 24 Lis 2008 12:10
    el.amator
    Poziom 9  

Witam. Nurtuje mnie pewien problem - jak prawidłowo uziemić radiostacje (FT897 + skrzynka antenowa + zasilacz impulsowy). Czy przewód (przewody) uziemiające urządzenia mogą wychodzić w tym samym miejscu co przewody antenowe (ten sam otwór) i łączyć się z uziemieniem specjalnie przygotownym dla radiostacji? I kolejne pytanie - w przyszłości zamierzam postawić maszt antenowy na dachu innego budynku - czy w związku z tym maszt może być uziemiony w innym miejscu niż radiostacja?
    Pozdrawiam, Tomek

0 3
  • #2 24 Lis 2008 12:48
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pogooglaj za "ground loop"
    Michał

-1
  • #3 24 Lis 2008 14:57
    el.amator
    Poziom 9  

Dzięki Michał za wskazanie kierunku szukania.
    Tak na szybkiego - Wygląda na to, że chcąc uziemić maszt muszę zastosować jakieś trafo pomiędzy antenę a trx'a. Ciekawy jestem jak rozwiązują taki problem krótkofalowcy, którzy mają kilka dużych masztów często oddalonych od siebie i od radiostacji o kilkadziesiąt metrów.

Na tak naprędce naszkicowanym rysunku przedstawiam jak to chciałem zrobić, ale wygląda że tak nie mogę. Więc proszę o jakieś sugesti
    Uziemienie radiostacji

1
  • Pomocny post
    #4 24 Lis 2008 15:09
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja bym ci radził uziemić maszt z anteną.
    Na dole zrobić uziemioną skrzynkę w której bedziesz rozpinał przewody jak nie używasz radia. Ja mam tak zrobione i się sprawdza.
    Michał

-1