Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Martwy piksel na matrycy Compal FL90 jak go naprawić?

Mik99 24 Lis 2008 16:22 6960 26
  • #1 24 Lis 2008 16:22
    Mik99
    Poziom 13  

Witam.
    Po blisko 3 miesięcznym użytkowaniu nootebooka Compal FL90 pojawił mi się biały martwy piksel.
    Jest to strasznie dokuczliwe.
    W jaki sposób go usunąć? Wiem, że jest program ScreenFix, ale wątpię czy on pomoże.

Moderowany przez TONI_2003:

Ostrzegam przed szukaniem tego rodzaju pomocy na naszym forum.

-1 26
  • #2 24 Lis 2008 16:40
    tronic1
    Spec od komputerów

Spróbuj delikatnie wymasować ten piksel, przez ściereczkę jakąś, są duże szanse że zniknie.

0
  • #3 24 Lis 2008 18:05
    Mik99
    Poziom 13  

tronic1 napisał:
    Spróbuj delikatnie wymasować ten piksel, przez ściereczkę jakąś, są duże szanse że zniknie.

A możesz mi powiedzieć jak dokładnie powinien wyglądać proces "masowania"?

0
  • #4 24 Lis 2008 19:27
    tronic1
    Spec od komputerów

Najnormalniej, palcem wykonujesz koliste ruchy na tym pikselu. Kilka sekund dosłownie.

0
  • #5 24 Lis 2008 20:31
    Mik99
    Poziom 13  

tronic1 napisał:
    Najnormalniej, palcem wykonujesz koliste ruchy na tym pikselu. Kilka sekund dosłownie.

OK czy w ten sposób naprawiłeś już jakiegoś piksela?

0
  • #6 24 Lis 2008 20:39
    tzok
    Moderator Samochody

Ja tak "naprawiłem", nawet kilka badpikseli w starym Thinkpadzie... czasem pojawiały się ponownie, ale kolejna "sesja masażu" znów na jakiś czas pomagała.

Jeśli "masowanie" nie pomoże to warto wypróbować ScreenFixa przez kilka godzin, jesli i on nie pomoże to nic nie pomoże (no, może poza wymianą matrycy ;) ).

W tym "masowaniu" chodzi o to, by trafić na odpowiedni punkt, można wykonywać kuliste ruchy w okół uszkodzonego piksela lub delikatnie opukiwać jego okolicę palcem.

0
  • #7 24 Lis 2008 20:43
    tronic1
    Spec od komputerów

Ja mam też kilka "naprawionych" na koncie. Programowo nigdy nie sprawdzałem, zawsze udawało się "na palucha".

0
  • #8 24 Lis 2008 22:57
    Mik99
    Poziom 13  

OK dziękuję za porady mój piksel świeci na biało i najbardziej widać go na biały tle. Na innych widać go słabo lub prawie w ogóle. "Masować" paluchem czy lepiej przez jakąś szmatkę?/

0
  • #9 24 Lis 2008 23:13
    tronic1
    Spec od komputerów

Ja to robię przez chusteczkę jednorazową.

0
  • #10 24 Lis 2008 23:30
    ks_fenix
    Poziom 23  

Ja u siebie w Dell'u X300 także miałem jeden taki piksel. I kiedyś przez przypadek przycisnąłem matrycę delikatnie w tym miejscu palcem. I od tamtej pory tego piksela nie ma. :D.

0
  • #11 25 Lis 2008 07:35
    satgal
    Poziom 40  

Matryca LCD nie ma pixela w kolorze białym, chyba że jest dziura w folii polaryzacyjnej, zapalone 3 pixele w kolorach RGB obok siebie dają dopiero kolor biały.

0
  • #12 25 Lis 2008 09:54
    Mik99
    Poziom 13  

satgal napisał:
    Matryca LCD nie ma pixela w kolorze białym, chyba że jest dziura w folii polaryzacyjnej, zapalone 3 pixele w kolorach RGB obok siebie dają dopiero kolor biały.

Hmm daltonistą nie jestem, ale na 100% piksel ma biały odcień. Kolego jesli mówisz prawdę to mam minimum 3 piksele?

0
  • #13 25 Lis 2008 12:38
    tzok
    Moderator Samochody

1 piksel = 3 sub-piksele (R, G, B)
    Martwe (stale załączone lub stale wyłączone) mogą być pojedyncze sub-piksele danego piksela, lub całe piksele.

0
  • #14 25 Lis 2008 15:00
    Mik99
    Poziom 13  

tzok napisał:
    1 piksel = 3 sub-piksele (R, G, B)
    Martwe (stale załączone lub stale wyłączone) mogą być pojedyncze sub-piksele danego piksela, lub całe piksele.

Dziękuję za wyjaśnienie, więc mam jednego sub piksela

0
  • #15 25 Lis 2008 16:20
    tzok
    Moderator Samochody

Świeci na biało = masz uszkodzony cały piksel (nie działają wszystkie 3 jego sub-piksele).

0
  • #16 28 Lis 2008 12:26
    ruff22
    Poziom 20  

satgal napisał:

Pixle (sub pixle )się nie zapalają tylko przełączają w odpowiedni kąt żeby przepuścić światło , biały kolor daje podświetlanie świetlówki przechodzące przez sub pixle ustawione w pozycji 60%, pixle zapalają się w matrycach OLED .Ty masz uszkodzony taki sub pixel który nie chce się przełączać , opisane metody powyżej są skuteczne i działają ale trzeba to zrobić z wyczuciem .

0
  • #17 07 Gru 2008 23:18
    Mik99
    Poziom 13  

Panowie jakieś 3 cm od tego piksela pojawił się kolejny dużo mniejszy i też świeci na biało:cry:.
    W gwarancji jest napisane:

Cytat:
    Wady wyświeltacza LCD nie podlegające zgłoszeniu reklamacyjnemu z tytułu gwarancji (zgodnie z normą ISO 13406-2 dla paneli LCD klasy II) występujące w postaci:
    - do 2 jasnych pikseli, - do 2 ciemnych pikseli, - do 5 jasnych lub ciemnych subpikseli,
    - do 3 jasnych lub ciemnych subpikseli występujących w obrębie klastra 5x5 pixeli

To mogę się starać o wymiane matrycy czy nie bo za bardzo nie rozumiem tego zapisu.

Mam jeszcze drugie pytanie. Jak przystawimy "nos" do matrycy to widać taką jakby drobniutką siateczke złożona z wielkiej ilości kwadracików. Czy te kwadraciki to właśnie piksele matrycy?

0
  • #18 08 Gru 2008 13:03
    pejotpc
    Poziom 11  

compal... niestety kolego przy matrycy 15" musisz poczekac jeszcze na 3 jasnego..

0
  • #19 08 Gru 2008 14:34
    kaczmarj
    Poziom 23  

Kiedyś na tym forum wstawiłem programik do naprawy LCD. zapuść ten program na min 30 min. 50%szansy na poprawę.
    Linkdo programu.

0
  • #20 08 Gru 2008 15:45
    NoomRevlis
    Poziom 10  

Niestety martwych pikseli NIE da się naprawić w żaden sposób. Pozdrawiam!

0
  • #21 08 Gru 2008 16:44
    kaczmarj
    Poziom 23  

Niestety mylisz się NoomRevlis . Martwy piksel występuje nieraz z powodu zablokowania tranzystora odpowiedzialnego za dany piksel. Program do którego podałem wcześniej linka poprzez wysoką częstotliwość podawaną na tranzystor potrafi go odblokować, a tym samym pobudzić do działania. Sprawdzone i skuteczne na 50%.

0
  • #22 08 Gru 2008 16:56
    mariuszjank
    Poziom 11  

U mnie podobny program niestety nie uruchomił piksela (Acer extenza),chodź czytałem że czasami się powiedzie warto spróbować.

0
  • #23 08 Gru 2008 21:14
    Mik99
    Poziom 13  

kaczmarj link nie działa. Panowie kto odpowie mi na to pytanie?:

Cytat:
    Mam jeszcze drugie pytanie. Jak przystawimy "nos" do matrycy to widać taką jakby drobniutką siateczke złożona z wielkiej ilości kwadracików. Czy te kwadraciki to właśnie piksele matrycy?

0
  • #24 08 Gru 2008 21:27
    skaktus
    Poziom 37  

Tak, to są piksele, każdy piksel składa się z 3 sub pikseli a każdy z sub pikseli to podstawowy kolor (czerwony, zielony, niebieski) poprzez mieszanie kolorów powstaje odpowiedni kolor całego piksela.

0
  • #25 08 Gru 2008 22:16
    Mik99
    Poziom 13  

skaktus napisał:
    Tak, to są piksele, każdy piksel składa się z 3 sub pikseli a każdy z sub pikseli to podstawowy kolor (czerwony, zielony, niebieski) poprzez mieszanie kolorów powstaje odpowiedni kolor całego piksela.

To nie wiem czy dobrze myślę, ale pierwszy piksel o którym Was informowałem składa się z minimum 3 takich kwadracików i ma średnicę ok 2-3mm natomiast ten ostatni zajmuje dokładnie jeden kwadracik i jest naprawdę bardzo bardzo mały. Czy teraz będę mógł reklamować matrycę?

0
  • #26 09 Gru 2008 01:44
    kaczmarj
    Poziom 23  

wstawiam jeszcze raz Link do podobnego tematu. Jest tam program który już wcześniej opisałem.

0
  • #27 09 Gru 2008 11:40
    pejotpc
    Poziom 11  

Kolego jesli Twoj LCD jest 15" klasy II a zapewne tak, norma ISO 13406-2 mowi ze matryca jest wadliwa jesli:
    masz bledy typu 1 lub 2 powyzej 2 szt lub typu 3 powyzej 4 sztuk.
    Dodatkowo jesli wystepuja one w 1 klastrze (tj kwadracie 5x5 pixeli) typu 1 lub 2 moze byc 0 (zero) a typu 3 max 2 szt w 1 klastrze.
    Czyli jesli w 1 klastrze trafia sie martwe 2 pixele jest to wada.

Typ 1 - całkowicie biały piksel
    Typ 2 - całkowicie czarny piksel
    Typ 3 - sub-piksel (czerwony, zielony, niebieski lub jego brak)

Czyli jesli masz wypalone 3 pixele obok siebie matryca jest do wymiany..

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo