Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komunikacja między dwoma S7-200 - jak?

Obleśny Szczur 24 Nov 2008 19:18 2066 13
Optex
 • #1
  Obleśny Szczur
  Level 17  
  Witam!!

  Jak w temacie. Mam do dyspozycji dwa sterowniki siemensa s7-200. Programowałem już pojedynczy sterownik, ale teraz zadanie polega na połączeniu dwóch takich sterowników, tak aby wymieniały między sobą informacje. Pytanie jest jak to zrobić najlepiej? Jakieś moduły rozszerzeń? Połączenie odpowiednim przewodem? Czy jest też możliwość komunikacji bezprzewodowej?

  Proszę o pomoc bo google nie bardzo pomagają, a ja jestem dopiero początkujący.
  [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
 • Optex
 • #2
  arwit
  Level 27  
  Witam.

  Możliwości jest wiele. Od najprostszej tj. wykorzystanie wbudowanych portów w trybie „free port” i napisanie własnego protokołu. Dalej w ten sam sposób z wykorzystaniem modbusa. Można użyć modemów analogowych i np.: protokołu modbus. Można w końcu użyć modułów ethernetowych i połączyć dwa sterowniki ze sobą

  W załaczniku chyba najprostszy sposób.
  https://support.automation.siemens.com/WW/skm...=false&siteid=cseus&query2=&modelled=&lang=en
 • Optex
 • #3
  Obleśny Szczur
  Level 17  
  Rozumiem. A gdyby zrobić tak: wykorzystujemy to połączenie opisane w linku, z tego co widzę sterowniki połączone są po prostu dwoma przewodami (jest jeszcze to Encoder Ground, czy na pewno jest konieczne?) Czy będzie to działać jeśli "zamiast" przewodów wpinamy w to miejsce łącze radiowe, niekoniecznie oryginalne od Siemensa - po prostu przy każdym sterowniku mamy odbiornik+nadajnik np. jakieś moduły na pasmo 433MHz?
  Muszę kombinować bo mam bardzo ograniczony budżet, a to tylko projekt przykładowy, nie rozwiązanie przemysłowe.
 • #4
  arwit
  Level 27  
  Powiem tak: Nie próbowałem takiego sposobu ale o ile urządzenia radiowe były by "przeźroczyste" dal protokołu i rozwiążesz kwestie przełączania odbiór/nadawanie to powinno się udać. Siemens oferuje modbus na modemach telefonicznych, może to cię zainteresuje.
 • #6
  arwit
  Level 27  
  Zastosowanie takich urządzeń będzie bardzo kłopotliwe. Raczej zastosował by profesjonalne rozwiązanie.
 • #7
  Obleśny Szczur
  Level 17  
  Też bym z chęcią wykorzystał oryginalne moduły Siemensa, ale niestety nie dysponuje takimi środkami finansowymi. Dlatego właśnie poszukuje jakiegoś sposobu na obejście problemu.
 • #8
  arwit
  Level 27  
  No tak ale pozostaje ciągle problem "przeźroczystości" dla protokołu. W twojej propozycji raczej tego nie widzę. Nie musisz używać siemensa mogą być inne profesjonalne rozwiązania ale niestety za 100 czy 200 PLN to raczej nic nie znajdziesz.
 • #9
  Obleśny Szczur
  Level 17  
  A co mam właściwie rozumieć przez tą "przezroczystość"?
 • #10
  arwit
  Level 27  
  To znaczy ze z punktu widzenia protokołu (sterowników) nie będzie różnicy czy medium transmisyjnym jest kabel czy fale radiowe. Inaczej mówiąc nie potrzebujesz żadnych dodatkowych rozkazów czy tez wejść/wyjść to sterowania transmisja radiową, ani też po transmisji radiowej nie nastąpi zamiana parametrów sygnału
 • #11
  Obleśny Szczur
  Level 17  
  Rozumiem. Ale wydaje mi się że zastąpienie przewodu łączem radiowym nie powinno wpłynąć na przesyłane dane. Protokół chyba skonstruowany jest tak, że ma jakieś bity kontrolne, potwierdzające prawidłowość przesłanej porcji danych - nie zagłębiałem się jeszcze w to, więc jeśli tak nie jest to prosze mnie wyprowadzić z błędnego załozenia.
 • #12
  arwit
  Level 27  
  No właśnie nie powinien. Np. w radiomodemach Satel masz tylko złącze RS a w twojej propozycji są jakieś dodatkowe nóżki. Bity kontrolne oczywiście są dlatego Bajt informacji składa się z 10 lub 11 bitów a nie z 8. To nie jest prosta zamiana mediów transmisyjnych. Musisz też uwzględniać czas odpowiednich potwierdzeń itp rzeczy. Modbus jest dobrze udokumentowany poszukaj w sieci. Możesz w końcu zapytać producenta lub dostawce czy informacje w takim to a takim protokole prześlesz.
 • #13
  macbe
  Level 15  
  arwit wrote:

  W załaczniku chyba najprostszy sposób.

  Najprostszym sposobem jest wykorzystanie instrukcji NETR/NETW, albo po prostu wizarda wbudowanego w MicroWina i przesyłanie bloków danych z prędkością do 187.5kbit przez wbudowane porty.
  Trzeba sobie zadać pytanie jak szybka wymiana danych jest potrzebna, bo Modbus może okazać się niewystarczający, po pierwsze dlatego, że działa w trybie FreePort, czyli maksymalnie 115.2kbit, po drugie przy dużych blokach danych ma spory wpływ na czas cyklu programu (liczenie sum kontrolnych).
  Przewód 2-żyłowy można zastąpić dowolnym medium realizującym transmisję RS485, używałem do tego np. fotokomórek sygnałowych Leuze.
 • #14
  Obleśny Szczur
  Level 17  
  Myślę, że na początek to będzie tylko wysłanie informacji o stanie kilku portów (czy są 0 lub 1). Odległość przesyłu bezprzewodowego, będzie do kilkunastu metrów.
  Skoro już mowa o RS485 to może by tak prosty konwerter RS485/RS232 i pod to już mamy duży wybór mediów przesyłu radiowego.