Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jaki kupic ruter i jak to zrobic zeby bylo dobrze...

gajdekd 25 Nov 2008 00:36 3658 8
    gajdekd
    Level 10  
    Witam
    oto problem:
    Potrzebuje ruter ktory bedzie odbieral sygnal z anteny zewnetrznej i jednoczesnie rozsylal bezprzewodowo internet, najlepiej w standardzie N (sygnal do mnie jest nadawany w standardzie g ale chcialbym zeby to bylo tak przyszlosciowo), fajnie jakby tez mozna bylo kiedys podlaczyc do niego np. neostrade lub kablowke o ile to mozliwe.

Potrzebuje go poniewaz chce rozdzielic internet(bezprzewodowo) na 3 komputery w domu 2 pietrowym z sieci bezprzewodowej.

Kilka pytan dodatkowych:
    1. czy za pomoca takiego rutera mozna polaczyc komputery w siec jednoczesnie dzielac internet?(jesli tak to wlasnie glownie do tego potrzebne mi jest zeby byl w standardzie N )
    2. czy mozna do niego podpiac np. drukarke(slyszalem ze sa drukarki z wyjsciem enthernet wiec taka chyba mozna ale np. przez usb czy mozna)?
    3. czy mozna podpiac w ten sposob dysk zewnetrzny(wiem ze sa dyski a wlasciwie urzadzenia w ktore wklada sie dysk i dzialaja poprzez wifi)

Zalezaloby mi zeby byl to ruter w miare mozliwosci tani lecz nie jakis szajs.

Z gory dziekuje za podpowiedz jednoczesnie proszac o dosc szczegolowe opisy poniewaz raczej slabo znam sie na sieciach wifi a dostep do internetu mam mocno ograniczony. Internet do tej pody odbieralem za pomoca karty wifi planeta i anteny panelowej 8 dBi i dzialalo wszystko ok ale od jakiegos miesiaca strasznie spadla szybkosc i w firmie u ktorej mam internet powiedzieli mi ze musze zakupic ruter bo jest mocniejszy a w eterze jest cosraz wiecej szumow(czy to mozliwe)wiec narazie zawiesilem odbior internetu, jednoczesnie nastal problem rozdzielenia lacza na 3 kompy(wlasciwie 2 oraz moj laptop ktorego czasem uzywam w domu). Chcialbym to zrobic w miare mozliwosci na przyszlosc oraz uniwersalnie(zpiecie ich w siec oraz np. sprobowac podlaczyc drukarke czy moze kiedys jakis dysk zewnetrzny) Troszke czytalem o tym ale z powodu braku internetu w domu jestem troszke ograniczony.

Pozdrawiam
    Daniel
    Alana
    Level 37  
    Ja bym radzila jednak zastosowac 2 oddzielne urzadzenia - Acess Point w trybie client do odbioru sygnalu z anteny i dowolny router z WiFi do rozdzialu po domu. W Polsce nie spodkalam sie z routerem ktory by mial naraz Wireless ISP i rozsiew po WiFi po stronie LAN.

Pytania:
    1. oczywiscie, komputery beda sie widziec w LAN za routerem i jednoczesnie dostana sygnal internetowy
    2. drukarke USB czy LPT podlaczasz poprzez urzadzenie o nazwie print server, takie urzadzenie czasem jest zintegrowane w router
    3. podobno sa routery ktore to umozliwiaja, jezeli takiego nie znajdziesz i nie masz jeszcze dysku twardego to poszukaj urzadzenia NAS [network attached storage]

Co do konkretow co do typow urzadzen to jestem fanka sprzetu TPlinka i ewentualnie edimaxa.

do odbioru sygnalu od ISP spokojnie wystarczy np
    TP-Link Wireless Access Point 54 Mbps TL-WA501G lub
    Edimax Wireless Access Point EW-7206APg, w znak.pl po po 110zl sztuka, oba urzadzenia sprawdzone i sprawuja sie bardzo dobrze.

Do rozdzialu po domu:
    w standardzie N
    TP-Link Wireless Router TL-WR941ND lub TP-Link Wireless Router TL-WR841ND cena ok 180zl
    tego sprzetu jednak w reku nie mialam, na codzien uzywam starszych TP-Link Wireless Router TL-WR340G lub TP-Link Wireless Router TL-WR542G lub TP-Link Wireless Router TL-WR543G, cena 91zl, 107zl, 124zl

Do tego printserver np Edimax Wireless Print Server PS-2207SUg, w specyfikacji tego ostatniego pisze ze obsluguje tez dyski twarde USB cena ok 260zl, w miare mozliwopsci proponuje go jednak podlaczyc kabelkiem do switcha w routerze a wifi w nim wylaczyc.
    gajdekd
    Level 10  
    Dziekuje za podpowiedz, szczerze to myslalem bardziej o jednym urzadzeniu(jeden zasilacz-mniejszy pobor pradu, jedna skrzyneczka-mniej miejsca) bo slyszalem ze takie istnieja ale sa dosc drogie i chyba zrobie tak jak Pani pisala kupie narazie tego TP linka TL-WA501G a jak uzbieram kasy to dokupie router z usb zeby podlaczyc dysk i drukarke i wtedy rozdzielic bezprzewodowo ale mam jeszcze pytanie poniewaz tak jak pisalem mysle o standardzie N ale czytalem ze wszystkie urzadzenia podlaczone musza byc w standardzie N bo chocby jedno urzadzenie w nizszym standardzie obnizy predkosc calej sieci wiec pytanie: czy jak bede mial podlaczonego kablem tego tp-linka to czy to nie obnizy predkosci do standardu G?

Pozdrawiam `
    gajdekd
    Level 10  
    Przepraszam ze tak mecze pytaniami ale mam kolejne:
    bo zauwazylem ze ten AP ma jedno wyjscie LAN a ja chcialbym zeby mial kilka wyjsc LAN poniewaz chcialbym podzielic poczatkowo kablem na 2 kompy a kiedys kupic ten ruter bezprzewodowy i rozdzielic tak jak sie nalezy. Chcialbym zeby ten AP mial technologie: eXtended Range tak jak ten TP-Link TL-WA501G widzialem kilka tak ok 120zl ale prosilbym o podanie jakiegos sprawdzonego.

Pozdrawiam
    gajdekd
    Level 10  
    Witam ponownie
    mam kolejne pytania:

W firmie w ktorej mam internet powiedzieli mi ze najlepszym AP jest: Ovislink 5460 ja jesli juz to myslalbym nad Ovislink 5470(mozliwosc podlaczenia kilku kompow przewodowo) a 5460 ma tylko 2 wyjscia.

Ja osobiscie mysle nad TP-Link WR543G

I w zwiazku z tym pytania:
    1.czy wystarczy mi ten tp-link czy lepiej dolozyc i kupic tego Ovislink'a?
    2. Jakie sa straty na kablu(u mnie jest 15m kabla) miedzy antena a AP poniewaz tego Ovislink'a mozna podlaczyc przy samej antenie a zasilanie doprowadzic poprzez kabel sieciowy.
    3. mysle nad wyzej wymienionym tp-linkiem ale moze jakis inny lepszy w podobnej cenie z podobnymi funkcjami

W pozniejszym czasie mysle kupic cos w rodzaju: ASUS WL-500W ale ze wzgledu na koszt takiego urzadzenia musze to odlozyc w czasie a narazie rozdzielic internet przewodowo poczatkowo na 2 kompy a pozniej dolaczyc jeszcze jeden.

Bardzo prosilbym o jak najszybsza odpowiedz poniewaz jutro juz chcialbym kupic to bo narazie niemam internetu w domu i poradzenie sprawdzonego urzadzenia

Z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam
    Alana
    Level 37  
    Jaki AP z dwoma wyjsciami lanu? Jak ten co nim odbierasz sygnal od ISP to to nie ma sensu bo i tak musisz ten sygnal na router podac. Jak gdzies dalej chcesz APekiem sciagac sygnal, juz ten twoj to owszem taki APek sie przyda, zdaje sie ze wlasnie ktorys z ovislinkow mial taka opcje.

Straty na kablu: mnie uczono ze do 10m kabla antenowego nie ma sie czym przejmowac potem sie zaczynaja schody. Tu sa 2 mozliwosci: 1. jak dziala nie ruszac 2. AP przy samej antenie zasilany po niewykozystanych parach niebieskiej i brazowej, przeciac kabel zasilania i polutowac albo zastosowac takie przejsciowki z 2 gniazdami RJ45 i na jednej z gniazdkiem zasilania a na drugiej z 10cm kabelkiem z wtyczka zasilania taka jak do AP. Chyba po 6zl komplet na popularnym serwisie akucyjnym. Nam na TPlinku 501 dziala cos takiego na kablu skretce o dlugosci okolo 50m.
    Kupno APeka z wbudowanym POE + zasilacz POE to moim zdaniem przerost formy nad trescia.

Ten asus co pokazales to fajny sprzet i jak cie stac to go kup a jak nie to TPlink ktorego pozniej sobie albo zostawisz na wypadek awari albo sprzedasz. Extended Range w TPlinkach to po prostu mocniejszy o 20mW nadajnik i anteny o wiekszym zysku a nie jakies tam super uklady.

O sprzecie innych firm [z wyjatkiem d-link = zeszlo na psy] nie chce sie wypowiadac bo mam z nim do czynienia raczej w sytuacjach awaryjnych a nie przy nowych instalacjach, chcesz to poczekaj na opinie innych kolegow.
    gajdekd
    Level 10  
    To jeszcze jedno pytanie jesli chodzi np. Extended Range to chodzi o zwiekszenie mocy nadajnika a nie odbiornika? bo mi chodzi o odbieranie sygnalu a nie nadawanie(nadawanie bezprzewodowo w pozniejszym czasie np.tym Asusem) bo np. OVISLINK WL 5470 ma wzmacniacz o mocy 400mW ale jesli to niema znaczenia jesli chodzi o odbieranie sygnalu to kupie tego tp linka. Jesli chodzi o pomoc innych ludzi to jak narazie to poza Pania nikt sie niewypowiada. Wielkie dzieki:)
    Alana
    Level 37  
    Z tego co wiem to tylko zwiekszona moc nadajnika [to podaja w parametrach] czy poprawili odbiornik nie wiem ale wydaje mi sie to logiczne. Napewno na czulosc odbiornika wplywa dodatnio antena 5dbi zamiast typowej dwojki [zysk anteny liczy sie i przy nadawaniu i przy odbiorze].