Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rodzaje sprężarek w klimatyzatorach SPLIT

25 Lis 2008 11:18 5323 10
 • Poziom 19  
  Witam serdecznie!
  Szukam i szukam i znalezc nie moge. Prosze napiszcie mi jakie sa rodzaje sprężarek w klimatyzatorach typu split. Potrzebuje troche informacji technicznych na ten temat.

  Pozdrawiam Kolegów!
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  No cóż, trudne pytanie. Generalnie w zakresie małych mocy i wydatków stosuje się dwa typy konstrukcji - klasyczne tłokowe i typu scroll. Śrubowe w grę nie wchodzą.
  Wrzuć "scroll" na google, jest wizualizacja ruchu sprężarki typu scroll.
  Oczywiście, jeżeli pytałeś o typy konstrukcyjne :)
 • Poziom 19  
  Tak Tak dzieki wlasnie o to mi chodzilo
 • Poziom 31  
  Tu warto dodać najpopularniejszy typ sprężarek tak do 3,5kW - wirowe, potem zwykle tłokowe tak do ok 8 -9 kW , a dla wydajności wyższych scrolle.
 • Poziom 21  
  ion-tichy napisał:
  Tu warto dodać najpopularniejszy typ sprężarek tak do 3,5kW - wirowe, potem zwykle tłokowe tak do ok 8 -9 kW , a dla wydajności wyższych scrolle.


  Zaznaczam - nie czepiam się, po prostu nie rozum zapisu - sprężarek tak do 3,5kW - wirowe.

  Czy możesz / czy może ktoś doprecyzować ten zapis ?
  Chętnie się czegoś dowiem.
 • Poziom 31  
  Kot-huncwot napisał:

  Zaznaczam - nie czepiam się, po prostu nie rozum zapisu - sprężarek tak do 3,5kW - wirowe.

  Czy możesz / czy może ktoś doprecyzować ten zapis ?
  Chętnie się czegoś dowiem.


  Chodzi ogólnie o rodzaje sprężarek stosowanych w typoszeregach urządzeń.
  Najczęściej w układach o wydajnościach tak do 3,5kW pracują wirowe sprężarki np. Matsushita czy Rechi. Dla wyższych wydajności typowe tłokowe np Bristol, a potem to już raczej scrolle - zwykle Copeland. I to by było na tyle.
 • Poziom 21  
  Za info dziękuję. Pogrzebałem w necie i czegoś się dowiedziałem. Natomiast dla porządku systematycznego - żadna ze znalezionych przeze mnie sprężarek w polskiej systematyce nie jest rotacyjną maszyną przepływową. Znalezione przykłady sprężarek to - m.in. klasyczna pompa ( dmuchawa ) Roots'a ( taka z dwoma elementami obrotowymi w kształcie ósemki ), klasyczna pompa skrzydełkowa ( z takimi ruchomymi elementami - przegrodami - doszczelniającymi się do wewnętrznej gładzi korpusu pompy ), oczywiście scroll, nieznany mi typ ( chyba bez polskiej nazwy ) sprężarki pracjącej w oparciu o eksentrycznie zamocowany na wale tłok, w formie walca doszczelniony do wewnętrznej powierzchni korpusu sprężarki ( plus wariacje na ten temat ) i tak dalej. Wszystkie te urządzenie są kolejnymi rozwiązaniami wyporowej maszyny przepływowej, gdyż zasadą ich pracy jest zmiana objętości roboczej. Do maszyn wyporowych należy również każda pompa ( sprężarka ) tłokowa jak również pompa zębata powszechnie stosowana w układach hydrauliki siłowej lub pompa olejowa w silnikach samochodowych.
  Natomiast żadna z tych maszyn nie jest rotacyjną ( wirową, obrotową ) maszyną przepływową, gdyż zasady pracy żadnej z nich nie opisuje równanie Eulera. Typowym przykładem rotacyjnej maszyny przepływowej jest pierwsza z brzegu pompka ciepłownicza.
  Za zdopingowanie mnie do pogrzebania nie tylko w głowie ale i w necie - dziękuję.
 • Spec od GSM
  Kocie-huncwocie - nadinterpretowałeś słowo wirowe na rotacyjna maszyna przepływowa. Może po prostu chodzi o to że zawiera element ruch wirowego (każda pasuje) - i to jest w tym takie genialne...
 • Poziom 20  
  "oczywiście scroll, nieznany mi typ ( chyba bez polskiej nazwy ). "
  Po polsku to sprężarka spiralna składająca się (pokrótce) ze spirali ruchomej i spirali stałej.