Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż halogenów w ścianie betonowej

wickerman 25 Lis 2008 13:22 11882 21
  • #1 25 Lis 2008 13:22
    wickerman
    Poziom 10  

Witam wszystkich.

Zwykle zajmuję się elektroniką, ale tym razem przypadło mi zainstalować oświetlenie halogenowe na klatce schodowej. Problem dotyczy sposobu montażu oprawek halogenowych na żarówki (230V z trzonkiem GU10 najlepiej) w ścianie betonowej, a nie w płycie gipsowej... Czy są jakieś oprawki przystosowane do tego albo jakieś ramki montażowe, specjalne puszki lub jakiś inny pomysł na montaż - cokolwiek. Przejrzałem parę sklepów w internecie na razie i nic ciekawego nie znalazłem... Proszę o szybką pomoc.

0 21
  • #3 25 Lis 2008 18:01
    wickerman
    Poziom 10  

Niejasno się sprecyzowałem: Klient chce oświetlenie, które ma być wbudowane w ścianę, co trzeci schód, na wysokości poniżej kolan...

To co podałeś w linkach służy do montażu natynkowego, od bidy moge to zamurować, ale klient nie ucieszy sie na wieść, że jak bedzie wymieniał żarówkę to będzie musiał malować klatkę schodową. "Google i do dzieła" nie za bardzo się sprawdziło, inaczej nie zawracałbym nikomu głowy. :P

Jakieś inne pomysły? :D

0
  • #4 25 Lis 2008 18:15
    pio_ta
    Poziom 13  

Witam
    Już kilka razy montowałem oprawy do halogenów na ścianie 15-20cm nad schodkami i nigdy nie było z tym problemów , wywierciłem wiertłem otworowym w ścianie otwory o odpowiedniej średnicy, przecinakiem zrobiłem żłobienia na bokach otworu aby wąsy miały się o co zaprzeć i zamontowałem oprawy.

0
  • #5 26 Lis 2008 13:27
    Raaf
    Poziom 21  

w takim razie - jak pisał pio_ta + przystosować też do tego puszkę PK60-80 -ta zwykła wtynkowa -nie mierzyłem tego ale myślę że powinno się w niej zmieścić . ostatecznie można ją pogłębić wycinając denko lub łącząc dwie razem.

0
  • Pomocny post
    #6 26 Lis 2008 18:36
    pletwonurek2
    Poziom 13  

Bardzo dobrze pasuje Rura PCV o średnicy 75 cm. Kanalizacyjna. Tniemy ją na długość około 8 do 10 cm, gipsujemy w ścianę i problem załatwiony. Zrobiłem już tak nie jedne schody. Pozdrawiam

0
  • #7 27 Lis 2008 13:42
    wickerman
    Poziom 10  

Dziękuję za zainteresowanie. Pomysł z rurą PCV wydaje mi sie najprostszy i najszybszy w wykonaniu.

0
  • #8 27 Lis 2008 13:56
    Jasrzab
    Poziom 2  

A jak z wytrzymałością na podwyższoną temperaturę? Czy w czasie długiej pracy rura się nie przytopi?

Zastanawiam się nad zrobieniem puszki w ścianie z opakowania metalowego po .... groszku konserwowym lub kukurydzy. Taka metalowa puszka na pewno się nie przytopi, jest dosyć głęboka. Co wy na to?

---
    Mariusz

0
  • #9 27 Lis 2008 15:19
    pletwonurek2
    Poziom 13  

Nie wymieniałem jeszcze nigdy takiej rury. Jeszcze się nie zdarzyło aby się rura przytopiła.

0
  • #10 04 Sty 2009 16:35
    JarGol
    Poziom 14  

zauważcie proszę, że producenci halogenów podają, że za nimi powinno pozostać najczęściej 50-80mm wolnej przestrzeni, aby mogło wydzielać się ciepło

...czy jak zabuduje się taki halogen w ścianie i ciepło nie będzie miało gdzie "odchodzić" to żarówki nie będą się ciągle przepalały?

warto przemyśleć
    pozdrawiam
    JarGol

0
  • #11 05 Sty 2009 15:47
    janni
    Poziom 2  

Może zamiast halogenów, diody LED? Klient nie będzie musiał wymieniać przez kilka lat, zużycie energii dużo mniejsze, no i wydzielanie ciepła przestaje być problemem.

0
  • #12 05 Sty 2009 15:51
    karapaka
    Poziom 14  

ale diody LED to chyba troche wiecej kosztują od zwykłych halogenów 12V

0
  • #13 05 Sty 2009 18:16
    makuda
    Poziom 2  

witam serdecznie,

mam podobny problem [?] jak autor tego watku. Otóż jakiś czas temu polożyłem pod sufitem płyte karton-gips.
    Zamysł był następujący:

dwa obwody, w jednym 4 halogenki w drugim 2
    miejsce przedpokoju przy drzwiach (4) i przy szafie wnękowej (2)
    napiecie 230V, bo przy 12V wieksze zuzycie pradu i dodatkowo potrzebne dwa transf

Kable już rozprowadzone, otwory w płytach zrobione i ...

I uświadomiłem sobie że miedzy płytą a sufitem (poprzedni wlaściciel udekorował go tapetą ....) mam raptem 3,5 cm.

Czy to oby nie za mało na montaż halogenów ? Podobna bardzo sie grzeją.
    A może jakaś alternatywa?
    Za wszelkie podpowiedzi bedzie szczerze wdzieczny

0
  • #15 25 Lut 2009 22:26
    wickerman
    Poziom 10  

Ja zrobiłem klientowi to co chciał. Będąc u niego jakieś 2 tygodnie po montażu halogenów, jeden już zdążył się spalić - cudów nie ma, ciepło musi być odprowadzane.

BTW: Rura kanalizacyjna PCV okazała się zbyt wąska dla oprawki halogenu, więc ją wyrzuciłem, halogen wprawiony jest w dziurę wykonaną koronką fi80, dobra robota ze strony malarzy/tynkarzy i efekt na prawdę imponujący.

Parę moich spostrzeżeń związanych z tematem:

Instalacja 12V czy 230V w takim przypadku to tak na prawdę nie robi większej różnicy, obojętnie czy mamy do czynienia z dużym prądem czy to napięciem, moc w postaci ciepła wydzieli się prawie taka sama.

Zastosowanie diod typu power led (O mocy nawet 6W, gdzie zwykła dioda 5mm pobiera moc 6 mW) jako zamienników tradycyjnych halogenów z przyczyn technicznych ma swoje wady i zalety. Wbrew pozorom taka dioda również potrafi się nieźle nagrzać, z tą różnicą, że montowane są one na radiatorach. Również przy poprawnych warunkach zasilania ich żywotność jest znacznie większa w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Minusem z pewnością będą koszty. Instalacja 12V, kabelki mogą być 1,5mm kw. natomiast same halogeny LED kosztują na chwilę obecną ok. 40-90zł.szt. na allegro, w sklepach detalicznych dużo więcej (nietypowy, nowy towar).

Pozostaje jeszcze poruszyć temat "żarówek" z poupychanymi diodami 5mm. Diody zastosowane w tym halogenie mają kąt świecenia 15* więc w porywach możemy uzyskać 20*, nadają się ewentualnie jako podświetlenie półeczki. Praktycznie nie wydzielają ciepła, z trwałością mają raczej na bakier (nie wiedzieć czemu diody się wypalają).

0
  • #16 18 Lis 2012 14:19
    dominikanof
    Poziom 9  

Witam. Temat jest stary dlatego chciałem go odświeżyć i podać konkretną sytuację.
    Chcę zamontować oprawy halogenowe wraz z gu10 na 230V do tego LED. Montaż ma być w ścianie 20cm nad podłogą. Są typowe oprawy ścienne z jakimiś żarówkami led jednak one są drogie. Czy mogę po prostu zrobić tak że zamontuje puszki w odpowiednich miejscach, następnie do puszki zamontuje oprawy taki jak się stosuje w suficie podwieszanym (są w sumie tanie), do tego będzie żarówka led gu10 powiedzmy ok 2W, ewentualnie będzie 5W do pracy ze ściemniaczem. Pytanie brzmi. Czy jak sobie jakoś już uporam i zamontuje oprawy żeby się jakoś trzymały, czy takie żarówki wytrzymają i nie będą się palić np z powodu złej wentylacji? Nie wiem czy ledy się grzeją w porównaniu do zwykłej żarówki halogenowej na gu10 która bierze 40W. Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam...

0
  • #17 18 Lis 2012 15:06
    marcofree
    Poziom 13  

Witam.

Cały ten temat bardzo dobrze obrazuje jak pod względem technicznym jesteśmy z tyłu względem Niemiec np. Kolejny przykład i dowód na to, że elektryk pojawia się za późno. Przesyłam dokument jak takie instalacje oświetleniowe wykonuje się w Niemczech i pozostawiam kolegę z refleksją do przemyśleń.

http://www.kaiser-elektro.de/website/media/download/Betonbau_Brosch-2011.pdf

Pozdrawiam

0
  • #18 18 Lis 2012 15:18
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Zastanawiający jest jeden fakt - lampy w ścianie betonowej to ... kucie tej ściany, a więc naruszenie jej konstrukcji.
    Nikt się nie przejmuje ?

0
  • #19 18 Lis 2012 15:26
    15kVmaciej
    Poziom 35  

elpapiotr napisał:
    Nikt się nie przejmuje ?

Nie, na budowie ( w normalnym kraju) instalatorzy dostają na spotkaniu wprowadzającym wytyczne, jak mogą sami ingerować w strukturę (raz np mogliśmy wiercić wyłącznie pod kołki rozporowe długości 25mm), a które odwierty/kucia wykonuje ktoś za zgodą projektanta. Ściany nośne oraz konstrukcje nośne podlegają obostrzeniom, to chyba oczywista oczywistość?

0
  • #20 19 Lis 2012 08:42
    dominikanof
    Poziom 9  

Nie odpowiedzieliście na moje pytanie tylko daliście wywody idące w inny temat....

0
  • #21 19 Lis 2012 08:50
    retrofood
    Moderator

dominikanof napisał:
    Nie odpowiedzieliście na moje pytanie tylko daliście wywody idące w inny temat....

Mylisz się, to wszystko jest na temat. Bo niby klient chce zamontowania lamp w ścianie betonowej, ale oczekuje cudów? Nie zastanowił się nad wymaganiami konstrukcyjnymi obiektu? Piszesz, że zajmujesz się elektroniką, więc pewnie nie znasz uwarunkowań wynikających z prawa budowlanego, które znają elektrycy.
    I nie przyjmują futurystycznych zleceń.
    Jeśli klient chciał takie oświetlenie, to należało je planować przed wykonaniem ściany.

0
  • #22 20 Lis 2012 20:41
    dominikanof
    Poziom 9  

Ok, dzięki za pomoc. Znalazłem takie lampy schodowe do montażu na ścianie, można je przyklejać na taśmie.

0
  Szukaj w 5mln produktów