Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż halogenów w ścianie betonowej

25 Nov 2008 13:22 13088 21
 • Level 10  
  Witam wszystkich.

  Zwykle zajmuję się elektroniką, ale tym razem przypadło mi zainstalować oświetlenie halogenowe na klatce schodowej. Problem dotyczy sposobu montażu oprawek halogenowych na żarówki (230V z trzonkiem GU10 najlepiej) w ścianie betonowej, a nie w płycie gipsowej... Czy są jakieś oprawki przystosowane do tego albo jakieś ramki montażowe, specjalne puszki lub jakiś inny pomysł na montaż - cokolwiek. Przejrzałem parę sklepów w internecie na razie i nic ciekawego nie znalazłem... Proszę o szybką pomoc.
 • Level 10  
  Niejasno się sprecyzowałem: Klient chce oświetlenie, które ma być wbudowane w ścianę, co trzeci schód, na wysokości poniżej kolan...

  To co podałeś w linkach służy do montażu natynkowego, od bidy moge to zamurować, ale klient nie ucieszy sie na wieść, że jak bedzie wymieniał żarówkę to będzie musiał malować klatkę schodową. "Google i do dzieła" nie za bardzo się sprawdziło, inaczej nie zawracałbym nikomu głowy. :P

  Jakieś inne pomysły? :D
 • Level 13  
  Witam
  Już kilka razy montowałem oprawy do halogenów na ścianie 15-20cm nad schodkami i nigdy nie było z tym problemów , wywierciłem wiertłem otworowym w ścianie otwory o odpowiedniej średnicy, przecinakiem zrobiłem żłobienia na bokach otworu aby wąsy miały się o co zaprzeć i zamontowałem oprawy.
 • Level 22  
  w takim razie - jak pisał pio_ta + przystosować też do tego puszkę PK60-80 -ta zwykła wtynkowa -nie mierzyłem tego ale myślę że powinno się w niej zmieścić . ostatecznie można ją pogłębić wycinając denko lub łącząc dwie razem.
 • Helpful post
  Level 13  
  Bardzo dobrze pasuje Rura PCV o średnicy 75 cm. Kanalizacyjna. Tniemy ją na długość około 8 do 10 cm, gipsujemy w ścianę i problem załatwiony. Zrobiłem już tak nie jedne schody. Pozdrawiam
 • Level 10  
  Dziękuję za zainteresowanie. Pomysł z rurą PCV wydaje mi sie najprostszy i najszybszy w wykonaniu.
 • Level 2  
  A jak z wytrzymałością na podwyższoną temperaturę? Czy w czasie długiej pracy rura się nie przytopi?

  Zastanawiam się nad zrobieniem puszki w ścianie z opakowania metalowego po .... groszku konserwowym lub kukurydzy. Taka metalowa puszka na pewno się nie przytopi, jest dosyć głęboka. Co wy na to?

  ---
  Mariusz
 • Level 13  
  Nie wymieniałem jeszcze nigdy takiej rury. Jeszcze się nie zdarzyło aby się rura przytopiła.
 • Level 14  
  zauważcie proszę, że producenci halogenów podają, że za nimi powinno pozostać najczęściej 50-80mm wolnej przestrzeni, aby mogło wydzielać się ciepło

  ...czy jak zabuduje się taki halogen w ścianie i ciepło nie będzie miało gdzie "odchodzić" to żarówki nie będą się ciągle przepalały?

  warto przemyśleć
  pozdrawiam
  JarGol
 • Level 2  
  Może zamiast halogenów, diody LED? Klient nie będzie musiał wymieniać przez kilka lat, zużycie energii dużo mniejsze, no i wydzielanie ciepła przestaje być problemem.
 • Level 14  
  ale diody LED to chyba troche wiecej kosztują od zwykłych halogenów 12V
 • Level 2  
  witam serdecznie,

  mam podobny problem [?] jak autor tego watku. Otóż jakiś czas temu polożyłem pod sufitem płyte karton-gips.
  Zamysł był następujący:

  dwa obwody, w jednym 4 halogenki w drugim 2
  miejsce przedpokoju przy drzwiach (4) i przy szafie wnękowej (2)
  napiecie 230V, bo przy 12V wieksze zuzycie pradu i dodatkowo potrzebne dwa transf

  Kable już rozprowadzone, otwory w płytach zrobione i ...

  I uświadomiłem sobie że miedzy płytą a sufitem (poprzedni wlaściciel udekorował go tapetą ....) mam raptem 3,5 cm.

  Czy to oby nie za mało na montaż halogenów ? Podobna bardzo sie grzeją.
  A może jakaś alternatywa?
  Za wszelkie podpowiedzi bedzie szczerze wdzieczny
 • Level 10  
  Ja zrobiłem klientowi to co chciał. Będąc u niego jakieś 2 tygodnie po montażu halogenów, jeden już zdążył się spalić - cudów nie ma, ciepło musi być odprowadzane.

  BTW: Rura kanalizacyjna PCV okazała się zbyt wąska dla oprawki halogenu, więc ją wyrzuciłem, halogen wprawiony jest w dziurę wykonaną koronką fi80, dobra robota ze strony malarzy/tynkarzy i efekt na prawdę imponujący.

  Parę moich spostrzeżeń związanych z tematem:

  Instalacja 12V czy 230V w takim przypadku to tak na prawdę nie robi większej różnicy, obojętnie czy mamy do czynienia z dużym prądem czy to napięciem, moc w postaci ciepła wydzieli się prawie taka sama.

  Zastosowanie diod typu power led (O mocy nawet 6W, gdzie zwykła dioda 5mm pobiera moc 6 mW) jako zamienników tradycyjnych halogenów z przyczyn technicznych ma swoje wady i zalety. Wbrew pozorom taka dioda również potrafi się nieźle nagrzać, z tą różnicą, że montowane są one na radiatorach. Również przy poprawnych warunkach zasilania ich żywotność jest znacznie większa w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Minusem z pewnością będą koszty. Instalacja 12V, kabelki mogą być 1,5mm kw. natomiast same halogeny LED kosztują na chwilę obecną ok. 40-90zł.szt. na allegro, w sklepach detalicznych dużo więcej (nietypowy, nowy towar).

  Pozostaje jeszcze poruszyć temat "żarówek" z poupychanymi diodami 5mm. Diody zastosowane w tym halogenie mają kąt świecenia 15* więc w porywach możemy uzyskać 20*, nadają się ewentualnie jako podświetlenie półeczki. Praktycznie nie wydzielają ciepła, z trwałością mają raczej na bakier (nie wiedzieć czemu diody się wypalają).
 • Level 10  
  Witam. Temat jest stary dlatego chciałem go odświeżyć i podać konkretną sytuację.
  Chcę zamontować oprawy halogenowe wraz z gu10 na 230V do tego LED. Montaż ma być w ścianie 20cm nad podłogą. Są typowe oprawy ścienne z jakimiś żarówkami led jednak one są drogie. Czy mogę po prostu zrobić tak że zamontuje puszki w odpowiednich miejscach, następnie do puszki zamontuje oprawy taki jak się stosuje w suficie podwieszanym (są w sumie tanie), do tego będzie żarówka led gu10 powiedzmy ok 2W, ewentualnie będzie 5W do pracy ze ściemniaczem. Pytanie brzmi. Czy jak sobie jakoś już uporam i zamontuje oprawy żeby się jakoś trzymały, czy takie żarówki wytrzymają i nie będą się palić np z powodu złej wentylacji? Nie wiem czy ledy się grzeją w porównaniu do zwykłej żarówki halogenowej na gu10 która bierze 40W. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam...
 • Level 13  
  Witam.

  Cały ten temat bardzo dobrze obrazuje jak pod względem technicznym jesteśmy z tyłu względem Niemiec np. Kolejny przykład i dowód na to, że elektryk pojawia się za późno. Przesyłam dokument jak takie instalacje oświetleniowe wykonuje się w Niemczech i pozostawiam kolegę z refleksją do przemyśleń.

  http://www.kaiser-elektro.de/website/media/download/Betonbau_Brosch-2011.pdf

  Pozdrawiam
 • Electrician specialist
  Zastanawiający jest jeden fakt - lampy w ścianie betonowej to ... kucie tej ściany, a więc naruszenie jej konstrukcji.
  Nikt się nie przejmuje ?
 • Level 1  
 • Level 10  
  Nie odpowiedzieliście na moje pytanie tylko daliście wywody idące w inny temat....
 • Moderator of the Technical section
  dominikanof wrote:
  Nie odpowiedzieliście na moje pytanie tylko daliście wywody idące w inny temat....


  Mylisz się, to wszystko jest na temat. Bo niby klient chce zamontowania lamp w ścianie betonowej, ale oczekuje cudów? Nie zastanowił się nad wymaganiami konstrukcyjnymi obiektu? Piszesz, że zajmujesz się elektroniką, więc pewnie nie znasz uwarunkowań wynikających z prawa budowlanego, które znają elektrycy.
  I nie przyjmują futurystycznych zleceń.
  Jeśli klient chciał takie oświetlenie, to należało je planować przed wykonaniem ściany.
 • Level 10  
  Ok, dzięki za pomoc. Znalazłem takie lampy schodowe do montażu na ścianie, można je przyklejać na taśmie.