Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prezentacja ozdoby z diod LED. Zdjęcia, filmiki.

sornell 25 Lis 2008 18:18 8358 7
  • Prezentacja ozdoby z diod LED. Zdjęcia, filmiki.

Sztuka? Dekoracja? Raczej jedno i drugie, a właściwie to ściania ledów RGB. Autor stworzył ten projekt jako prezent świąteczny dla swojego ojca. Matryca składa się z 128 ledów, każda z diod może świecić w 4913 kolorach i 17 poziomach jasności. Do sterowania tym gadźetem wykorzystano mikrokontroler AVR ATMega256. Samo wyświetlanie obrazu (metoda multipleksowania) zrealizowane jest na przerwaniu timera, natomiast w programie głównym zawarte są informacje o kolorach poszczególnych ledów. Schemat, wzory PCB oraz program dostępny na stronie autora.

Prezentacja ozdoby z diod LED. Zdjęcia, filmiki.Prezentacja ozdoby z diod LED. Zdjęcia, filmiki.Prezentacja ozdoby z diod LED. Zdjęcia, filmiki.

Źródło: http://chuckhays.net/projects/index.php?page=wallframe

Fajne!
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 28 Lis 2008 16:18
    rafixs
    Poziom 24  

Super efekt diodowy. Co co widzę na filmikach to robi wrażenie.
    Ciekawe czy by można zwiększyć ilość diod.

• #3 28 Lis 2008 18:58
    gapa137
    Poziom 11  

Myślę że można zwiększyć ilość diod, gdyż są jeszcze wolne porty procesora. Ale wymagałoby to napisania nowego softu, nowej płytki a więc praktycznie cały projekt od nowa.

• Arrow Multisolution Day
  • #4 28 Lis 2008 20:03
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Jak myślicie, ile by kosztowało zrobienie takiej "ozdoby" ? Szukałem na stronie projektu ile to wyniosło ale nic nie pisze.
    rafixs też jestem ciekaw czy by się ktoś z forumowiczów podjął zrobienia tego, ale w wersji 512 diód ?
    Projekt naprawdę godny uwagi. Często się takich rzeczy nie ogląda ;)

Pozdrawiam

• #5 28 Lis 2008 23:30
    oj
    Poziom 42  

Same diody w wersji 512 bez upustu to ponad 700zł, do tego koszt PCB zrobione przez zakład w granicy 100zł.

Na wersje RGB512 to za słaby mikrokontroler

• #6 29 Lis 2008 03:08
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Jestem ciekaw jak by wyglądało połączenie ze sobą 4 takich matryc (każda ze swoim procesorem). I jak tym sterować, aby uzyskać tz. rozszerzony pulpit.

Przy takiej ilości diód można by się pokusić już o wyświetlanie bardziej zaawansowanych grafik, lub jako monitor (wyświetlacz "telebim").

• #7 29 Lis 2008 16:43
    injector90pl
    Poziom 9  

Efekt świetlny jest godny uznania. Lecz wyświetlacza(telebimu)to nie warto z tego robić. Ja dodał bym na to matową płytę z pleksy a by nie było widać pojedynczych diod. Nadało by to głębi obrazu. No i zanim bym to gdziekolwiek dał zrobił bum inna obudowę.

• #8 01 Gru 2008 16:29
    szakamason
    Poziom 13  

Zaczynam robić właśnie co takiego, moduł 6x16 led, 6 modułów w klastrze, na każdy moduł stm32 żeby wyciągnąć 25kl/s.