Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamiana sygnału w podczerwieni na radiowy

25 Nov 2008 21:31 1938 9
 • Level 10  
  Witam.
  Chce zrobić z pilota podczerwieni pilot radiowy. DO tego celu chce zastosowac 2 układy:
  nadajnika który dołącze do pilota i odbiornika użytego zamiast diody odbiorczej w interesującym mnie urządzeniu odbiorczym.
  Dowiedziałem się że sygnały podczerwieni są kluczowane częstotliwościa 36kHz. Aby przesłać ten sygnał (czyli podać na ndajnik z modulatorem) należy wcześniej pozbyć się tego kluczowania. Chce to uzyskać pasywnym filtrem dolnoprzepustowym RC.
  Pytania:
  1. Czy dobrze myśle i to może się udać?
  2. Jakie są inne możliwości realizacji?
  3. Jak wygląda dokładnie sygnał wychodzący z pilota (opis, linki do stron). Jest to mi potrzebne by wiedziec jaki zbudować filtr.
  Liczę na waszą pomoc
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 40  
  Ja bym sprawdził jakie pasmo przepuszcza ten tor radiowy TX/RX . To proste układy radiowe bez wąskich filtrów więc może się okazać że połączysz direct i zadziała.
 • Level 10  
  T mówisz że może działać nawet jeśli nie zastosuje zadnego filtru i bezpośrednio podam na modulator?hmm... ciezko to widze
 • Level 40  
  Widziałeś jak jest realizowany "modulator" w takim marnym nadajniczku :D ?
 • Level 10  
  marne nie marne, ma tylko działać :)
 • Level 18  
  Witam,

  t0m_a5h, proponuję Ci zapoznać sie ze specyfikacją układu, tego na którym zbudowany jest wskazany przez Ciebie pilot podczerwieni, czyli HT6230 i od razu odpadnie problem nośnej. Układ jedynie dla wygody konstruktorów ma dostępny zmodulowany sygnał (MCODE) dla pilotów opartych o transmisję IR, jednocześnie ma także dostępny sygnał CODE, bez modulacji. W specyfikacji są dostępne także wszystkie istotne dane o które pytasz.
  Pozdr
 • Level 10  
  To jest bardzo cenna uwaga. czyli wystarczy ze sygnał podam z innej nóżki i to wszystko? Rozumiem ze ten MCODE to jest ten kluczowany sygnał częstotliwością 36kHz?
 • Level 18  
  Bardzo proszę byś jednak przeczytał specyfikację układu, te 36kHz to jest odniesienie do konkretnych rozwiązań, częstotliwość sygnału zarówno kodowanego RC5 oraz częstotliwość nośnej są wyznaczone parametrami Tosc, źródło tej informacji to specyfikacja.
  Co do opisu modulacji to właściwsze jest pojęcie, że sygnał nośnej (36kHz) jest modulowany (kluczowany) właściwym sygnałem danych.
  Pozdr
 • Level 10  
  Odświerze trochę temat, żeby nie zakładać nowego wątku. Chcę za pomocą pilota IR ( jakiegoś wybranego przycisku) rozwijać i zwijać ekran sterowany pilotem radiowym. Np włączając projektor rozwija sie ekran a wyłączając zwija. szukałem nawet pilotów uniwersalnych z jednym kanałem radiowym ale nie znalazłem. Widziałem też przedłużacz pilota IR ale nie bardzo wiem jak by go "przerobić" Wiem, że istnieje takie urządzenie jak trigger ale jego koszt to ok 400zł a chcalbym to zrobić taniej. Da radę???
  Z góry wielkie dzieki.