Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy jako enkoder impulsowy

19 Mar 2004 14:55 7501 16
  • Poziom 17  
    Czy jest możliwe wykonanie takiego układu z mikrokontrolerem 51, AVR, PIC do którego podłączymy silnik krokowy i możemy uzyskać informację w postaci ciągu impulsów TTL lub CMOS / lub takiego układu który by na wyjściach z pocka sterował sygnałem np BCD np.( 01101111 ) na jednym bajcie lub połowie bajta ( 0011 ).
    Celem tego pytania jest możliwość wykorzystania silnika krokowego jako enkoder położenia osi na której bedzie zamontowany
    Jak wiemy enkodery fabrycznie produkowane przez potentatów np. HEIDENHAINa, są cenowo nieprzyzwoite :D np 2000 imp/obr = 1000 Euro są też tansi producenci i sprzedawcy www.wobit.com.pl w cenach już od 300 PLN ale to jest nadal drogo do wykorzystywania w amatorskich lub małoseryjnych 8) produkcjach a silników to każdy z NAS ma mały magazyn
    Enkodery fabryczne mają wielką liczbę impulsów 500-5000 w różnych standartach : sin/cos , TTL , CMOS , z detekcją ZERA itp.
    Z silnika może idzie wydusić 50 - 400 działek na obrót ???
    to by był przecież rewelacyjny wynik impuls na 1 lub 4 stopnie
    prosze o wypowiedzi ludzi co na silnikach krokowych połamali nie jeden ołówek

see you
  • Poziom 16  
    1. dokładnego położenia wału napewno nie ustalisz, bedziesz mogł jedynie rejestrowac jego obroty.

2. wez tez pod uwage, ze zeby w cewce wytworzył sie prąd to magnes musi byc w ruchu. wiec przy małych predkosciach silnika ruch moze nie byc wogole wykryty, a gdy wał sie nie bedzie krecił, to wogóle nie bedzie zadnch impulsów.

3. silnik bedzie pracował jako pradnica, wiec zawsze bedzie jakies obciazenie dla układu mechanicznego, bedzie ono zalezało od tego jaki prad pobierzesz z uzwojen.

mozesz sprobowac zrobic tarcze z otworami + komplet fotoelement/dioda, rozdzielczosc jednak bedzie mała.

mozesz pomysles nad mechanizmem ze starej myszki komputerowej, czyli przerobic go, lub zrobic cos podobnego.

Wracajac do silnika:
    sproboj cewki zastapic takimi hallatronami z wentylatora komputerowego (tam jest tez jakis wzmacniacz operacyjny, bo na wyjsciu jest czysty TTL)
    to powinno dac dosc duza rozdzielczosc (na magnesie od silnika krokowego jest kilkaset "rowkow?", nie wiem jak to nazwac...)
    maja one tez zazwyczaj dwa magnesy ułozone tak:
    |-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-
    -|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|-|
    to da sie chyba jakos wykorzystac do detekcji kierunku obrotu.

daj znac, jak cos wymyslisz - ciekawy temat.
  • Poziom 19  
    Oczywiście są wady, największa - to taka, że obroty nie mogą być zbyt małe, ale są również zalety:
    1. CENA !!!
    2. Stosunkowo niewielkie gabaryty (np. ze stacji dyskietek)
    3. Rozdzielczość typowego silnika krokowego - to 180 kroków / obrót. Ale z uzwojeń silnika otrzymujemy przebiegi sinusoidalne - można więc, stosując kilka komparatorów napięciowych, łatwo zwiększyć tą rozdzielczość np. do 1000 imp./obrót. Oprócz komparatorów potrzebny byłby układ wykrywający opadanie i narastanie sinusoidy - ale dla elektronika nie powinno stanowić to problemu.
    Podsumowując: dla urządzeń które ciągle są w ruchu, to całkiem dobre rozwiązanie.

Ja spotkałem się jeszcze z takim enkoderem: obracające się stalowe koło zębate (od ilości ząbków zależy rozdzielczość), a do koła zbliżona jest głowica zrobiona na hallotronie i kawałku magnesu. Sygnał z hallotronu (również piękna sinusoida) podawany jest na układy formujące przebieg prostokątny. Całość funkcjonuje już ponad 25 lat i ma się dobrze
    :)

Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Czesc
    Jesli chodzi o enkodery ( oryginalne ) , to w tej chwili na EBAY
    sa po 4 do 10 US. Maja 128 lub 256 par impulsow, zasilanie 5V,
    chodza i z TTL i z CMOS. Sprawdzilem, bo kupilem pare sztuk.
    Zgadzam sie, silnik krokowy jest tanszy, ale nie wszedzie go
    mozna zastosowac - wolne obroty odpadaja, nawet przy dobrych
    komparatorach.
  • Tłumacz Redaktor
    a po co robić to w ten sposób? ja proponowałbym juz bardziej sposób uzywany w wielu drukarkach do rozpoznawania połozenia głowicy, tylko ze zaadaptowany do osi. Przeźroczysta tarcza, z namalowanymi paseczkami w jakims odstępie, oraz transoptor szczelinowy, z fotodiądą bo szybsza. Podłączamy diode pod napiecie, fotodiode też i mamy impuls co brak kreski na naszym kołeczku. Zależnie od tego ile bedzie kresek tyle bedzie impulsów.
    Problemem jest jedynie wykonanie mechaniczne czegos takiego, tak wiec ja proponuje dorwanie sie do jakiejs starej drukarki, i wyciagniecie z niej i transoptora i kółeczka z kreseczkami ;).
    Mam nadzieje ze pomogłęm :)
    pozdrawiam
  • Poziom 12  
    W niektórych zastosowaniach jako enkodery dobrze sprawdzać się może potencjometr wieloobrotowy. Nie myślę tu o takim TVzyjnym a o takich większych "walcowych, dużych". Coprawda ilośc jego obrotów jest ograniczona ale jeśli urzędzenie ogranicza się np: do jednego obrotu to 10 które daje potencjometr zdecydowanie wystarczy. Dokładność takiego potencjometru jest całkiem niezła bo w 10k potencjometrze rezystancja jednego zwoju sięga ok 1om. czyli dokładność 1 obrotu takiego czegoś jest 1:1000 a to chyba sporo. Kwestria odpowiedniego przetwornika CA i działa. No i element pamięciowy nie jest potrzebny bo stanowii go sam potencjometr. Co Wy na to ??
  • Poziom 27  
    popieram wasi - często spotykam kodery oparte na potencjometrach - i zazwyczaj nie powodują one problemów. Spotkałem też koder optyczny - na wale silnika była ślimacznica, która przesuwała przesłonę - z jednej strony przesłony była diodka LD a z drugiej fotodiodka, ale to już trochę mniej precyzyjne rozwiązanie.
  • Poziom 19  
    Jeśli chodzi o potencjometr, to raczej się nie zgodzę z wasi.
    Ścieżka oporowa wyciera się po pewnym czasie i precyzja pomiaru pogarsza się. Zdarzają się również pęknięcia ścieżki, co w rezultacie daje odczyt którejś ze skrajnych pozycji.
    W urządzeniach wymagających dużej niezawodności, najlepsze są rozwiązania oparte na elementach optycznych i magnetycznych (myślę tu o wspomnianym hallotronie). Natomiast zdecydowanie odradzam elementy stykowe - zawsze się zabrudzą po pewnym czasie, a o drganiach styków już nie wspomnę!

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Pisałem wcześniej o potencjometrze wieloobrotowym pewnej klasy - często taki są budowane jako drutowe a drut oporowy ma raczej dużą trwałość. Odsyłam zainteresowanych do strony jaką znalazłem szukając ich trwałości. http://www.meditronik.com.pl/el/d0100.htm.
    niektóre z tej listy osiągają trwałość 25.000.000 obrotów. Co Wy na to ?? Jeszcze pozostaje kwestia ceny ale to już inna sprawa.
  • Poziom 27  
    Jestem zwolennikiem prostych rozwiązań. Dlatego uważam, że potencjometr na osi jest bardzo dobrym rozwiązaniem (i jak już wcześniej pisałem - spotykałem się niejednokrotnie z tego typu rozwiązaniami i nigdy nie miałem z tym żadnych problemów). Fatkycznie problemem może być jakość potencjometru - najlepiej jakby był w hermetycznej obudowie.
    Drugie rozwiązanie jakie jest spotykane niezwykle często (i również bardzo niezawodne) to krańcówki. Przy czym krańcówki mają wiadome ograniczenia - jeśli jednak jest potrzebna detekcja 2 lub 3 położeń, to krańcówka jest niezawodna.
  • Poziom 22  
    A nie próbował nikt wykorzystać układów z myszki komputerowej ?. Można nawet zaadaptować całą elektronikę.
  • Poziom 22  
    Ja robiłęm enkoder z myszko komputerowej. Tzn. z myszki była tylko dioda i fototranzystor. A reszta to kilka rezystorków, 74HC14 i tyle...
  • Poziom 11  
    Byłbym zainteresowany przerobieniem myszki do PC na enkoder ale czy ktoś ma schemat takiej myszki i wie jakie prądy zasilają diode i fotorezystor??
  • Poziom 22  
    Nie fotorezystor, tylko fototranzystar... a nawet dwa na jedna os. Wyciagasz diode... musisz opznac jakos jej polaryzacje, podlanczasz rezystor 680R i do +5 i tyle... Fototranzystr... tez musisz znac wyprowadzenia. Emiter do masy, kolektor przed rezystor do plusa. Baza podciagnieta do plus i puszczona przez jakis bufor i tyle. Tylko musisz dobrze dobrac rezystory podciagajace i w kolektorze.
  • Poziom 17  
    co do enkodera to prościej zastosować optyczny z drukarek HP.
    Jes to laserowy z rozdzielczością 300DPI.
    Na foli do drukarek laserowych drukujemy okrąg z paskami i po sprawie.
    Należy zwrócić uwage na szerokość paska.
    Producent Allegro.
    Uzywałem model Q9874 i pracuje super ma wyjscie TTL i porządną optyke.
    Pozdrawiam Grzegorz