Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stroboskop 1500W - SCLAT 2000

albert10 27 Nov 2008 23:07 41268 119
Altium Designer Computer Controls
    Seba319
    Level 24  
    Ciekawy jestem kolego jak ty chcesz zauważyć 100Hz, jak bezwładność przeciętnego ludzkiego oka wynosi około 60Hz… Ustaw sobie w monitorze odświeżanie 85Hz i zobacz czy jesteś stanie zaobserwować migotanie a potem dopiero zastanów sie nad częstotliwościami 100-150Hz! Bo jeśli jesteś w stanie zaobserwować taka częstotliwość to gratulacje! ;)
  • Altium Designer Computer Controls
    syriuszblack
    Level 22  
    Wybacz, ale nie dojrzałem czarnego kabla podłączonego....właściwie na zdjęciu nie wiadomo dokąd, zapewne do tej śrubki. Poza tym przyzwyczaiłem się, że uziemienie jest podłączane kablem żółto-zielonym, którym ty jak widzę podłączyłeś zero/fazę - tak się nie robi....
    joy_pl
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Tak dla jasności, granica bezwładności ludzkiego oka to 24Hz >patrz> "projektor kinowy".
    oj
    Level 42  
    Projektor kinowy to złe porównanie bo w systemie 35mm/1,85:1 w rzeczywistości obraz jest wyświetlany 48k/s; 2x ta sama klatka

W stroboskopach stosowanie częstotliwości powyżej 20Hz jest bez sensu i są problemy z samą lampą jak i elektroniką przy takich mocach
    albert10
    Level 14  
    miernik998 wrote:
    Witam a takie coś będzie działać? I co by trzeba ewentuale zmienić?

Bez ukladu generacji nie ma szans zeby to zadziałało
  • Altium Designer Computer Controls
    Seba319
    Level 24  
    joy_pl wrote:
    Tak dla jasności, granica bezwładności ludzkiego oka to 24Hz >patrz> "projektor kinowy".

W zasadzie bezwładność przeciętnego ludzkiego oka szacuje się na 45-53Hz. Co do kina i telewizji stosuje się różne sztuczki jak wyświetlanie tej samej klatki czy w TV wyświetlanie z przeplotem, aby „oszukać” nasze oko. Bezwładność oka wiąże się z ilością „błysków” jakie jest w stanie zarejestrować, a więc przy oglądaniu obrazu z niedostatecznie dużą liczba wyświetlonych klatek widzimy migotanie. Może pomyliło ci się z ilością klatek/s jakie trzeba wyświetlić aby obraz oglądany wydawał się płynnie poruszać? Radze najpierw poczytać o fizyce oka ludzkiego, a dopiero potem poprawiać to co ktoś napisał. Żeby była jasność dodam że napisałem 60Hz bo sam osobiście uważam tą częstotliwość za graniczną. Jednak mam bardzo dobry wzrok to po pierwsze, a po drugie sugerowałem się faktem iż siadając przed komputerem z monitorem RTC gdzie częstotliwość odświeżania jest ustawiona na 60Hz jestem w stanie zauważyć migotanie, dlatego zawsze przestawiam na wyższa częstotliwość. Wracając do sedna sprawy nie ma tu większego znaczenia czy przyjmiemy 45Hz czy 60Hz (bo różni źródła podają różne wartości, poza tym jest to sprawa indywidualna wiec każdy ma inną bezwładność), liczy się to że częstotliwość 100-150Hz absolutnie nie ma sensu w przypadku stroboskopu.
    Marcin G.
    Level 18  
    Witam! Kawał mocy siedzi w tym strobie:) Mam zamiar taki wykonać tym bardziej że teraz dochodzą efekty świetlne:) na UC. Ja zrobiłem jednego stroba na ifk120 ale już sie spalił miałem stary żarnik.
    Koleszka- możesz zrobić program do tych efektów świetlnych na Uc ATTINY 2313. Takie umiem programować i myślę że ktoś kto nie umie programować szybko się nauczy i programator też sam wykona.
    Doktor5
    Level 19  
    Witam!

A czy uzyskujesz na tym strobolu efekt stroboskopowy czy on tylko sobie tak "błyska" ?
    Seba319
    Level 24  
    Marcin G. wrote:
    ...możesz zrobić program do tych efektów świetlnych na Uc ATTINY 2313. Takie umiem programować i myślę że ktoś kto nie umie programować szybko się nauczy i programator też sam wykona.

Mogę, bo to praktycznie bez różnicy do jakiego uC zmienia się tylko kilka drobiazgów więc przejście z jednego typu uC na inny nie sprawia problemów. Jednak aktualnie mam trochę mało czasu, a trzeba by wymyśleć też te efekty. Na dziś dzień potrafił bym tylko sterować częstotliwością błysków, myślałem o sterowaniu za pomocą dwóch potencjometrów cyfrowych oraz kilku przycisków. Przy cyfrowych potencjometrach wystarczył by jeden do sterowania częstotliwością, a krok zmiany częstotliwości zależał by od prędkości obracania się potencjometru. Tyle tylko, że nie robiłem jeszcze obsługi takiego potencjometru więc trzeba by trochę po testować i dopracować. Ogólnie to na sterowanie mam taką koncepcje żeby dać te dwa potencjometry, przycisk do ręcznego wyzwalania, przyciski sterujące do wyboru efektu, wyświetlacz LED (np. 2 segmenty) do wyświetlania nr efektu orz klawisz do zatwierdzania wybranego efektu. Tak jak pisałem aktualnie brakuje mi czasu więc nie wezmę się za to wcześniej niż po nowym roku. W wolnym czasie posiedzę nad schematem stroboskopu i pomyśle jak zastąpić cały układ sterujący na sterowanie z uC.
    albert10
    Level 14  
    Doktor5 wrote:
    Witam!

A czy uzyskujesz na tym strobolu efekt stroboskopowy czy on tylko sobie tak "błyska" ?
    Hmm nie bardzo rozumiem pytanie, ale jeśli chodzi o moc i efekt to widać to dokładnie na 3 filmach z you tube. To już nie jest zabawka 20 W tylko prawdziwy stroboskop.
    Doktor5
    Level 19  
    Efekt stroboskopowy uzyskuje się np. wtedy, gdy weźmiemy kawałek "kabla" i zaczniemy nim kręcić jak dobierzemy obroty odpowiednio do błysku to on zatrzyma się w miejscu stroboskopy na kondensatorach właśnie maja takie efekty a ty masz na powielaczu tylko. Moc jest w to nie wątpię taką chale ruszyć hehe Ja raz miałem dwa takie na imprezce ale to za mocne
    Seba319
    Level 24  
    Analizowałem sposób działania układu sterującego i zastanawiałem się nad kształtem impulsu wyzwalającego. Z tego fragmentu schematu:

Wynika że jest to impuls prostokątny o czasie trwania około 1ms. W sytuacji gdy nie ma impulsu wyzwalającego to na przerzutniku D na wyprowadzeniu Q mamy stan niski (według noty 0,05V, wiec w przybliżeniu 0), a na pinie 2 stan wysoki (negacje Q), kondensator jest naładowany do napięcia odpowiadającemu stanowi wysokiemu (11,95V, w przybliżeniu 12), natomiast na wyjściu przerzutnika Schmitta (U2C) jest stan niski (RESET zwolniony). Po pojawieniu się dogodnych warunków aby przerzutnik D zmienił stan na wyjściach Q i nieQ, zaczyna się rozładowywanie kondensatora przez rezystor ze stałą czasową T=RC, gdy napięcie spadnie do około 4V (tak wynika z noty katalogowej), U2C zmienia stan na wysoki, czyli aktywny RESET i Q='0', a więc koniec impulsu wyzwalającego. Po dokonaniu obliczeń wyszło mi że czas rozładowania do wartości 4V wynosi niecałą ms. Podczas gdy RST jest aktywny (przerzutnik w tym czasie nie reaguje na inne sygnały) następuje ładowanie kondensatora i przy wartości 8V następuje zmiana stanu na wyjsciu U2C z '1' na '0', więc następuje zwolnienie sygnału RST. Przerzutnik D jest wtedy gotowy do dalszej pracy i wygenerowania kolejnego impulsu.

Jeśli gdzieś się pomyliłem w rozumowaniu to proszę mnie poprawić. Czas trwania impulsu jest dość istotną sprawą gdy chce się zrobić własne sterowanie przy użyciu uC. W najbliższym czasie postaram się rozgryźć i opisać dokładniej zasadę działania reszty układu.
    albert10
    Level 14  
    Kojarze efekt i stosuje się go bodajże do ustawiania zapłonu w samochodach(pewien nie jestem). Nie testowałem tego stroboskopu do takiego użytku.
    daniell4
    Level 13  
    koleszka wrote:
    Ciekawy jestem kolego jak ty chcesz zauważyć 100Hz, jak bezwładność przeciętnego ludzkiego oka wynosi około 60Hz… Ustaw sobie w monitorze odświeżanie 85Hz i zobacz czy jesteś stanie zaobserwować migotanie a potem dopiero zastanów sie nad częstotliwościami 100-150Hz! Bo jeśli jesteś w stanie zaobserwować taka częstotliwość to gratulacje! ;)

Mój błąd, na szybko czytałem i źle zrozumiałem Twojego posta. Myślałem że chodzi o częstotliwość na jaką strobo miałby reagować w rytm basu :p
    Seba319
    Level 24  
    Tak jak zapowiadałem posiedziałem ostatnio nad schematem całego urządzenia starając się zrozumieć zasadę działania. Zaznaczam od razu, że na schemacie w PDF brakowało oznaczeń rezystorów i kondensatorów wiec wprowadziłem własne aby móc wytłumaczyć zasadę działania. Niestety nie mam jak sprawdzić mojej teorii wiec mogę się mylić co do pewnych kwestii, wiec jeśli ktoś spostrzeże błędy w moim rozumowaniu to zapraszam do dyskusji.

Jak widać na schemacie, kondensator C4 jest ładowany przez R3, R4 oraz diodę D2 gdy ta jest spolaryzowana w kierunku przewodzenia, więc dla dodatniego półokresu napięcia sieciowego. Biorąc pod uwagę fakt że częstotliwość wyładowań jest znacznie niższa od częstotliwości sieciowej kondensator C4 przed wyładowaniem jest naładowany do maksimum. Jeśli dobrze rozumiem to do zjonizowania gazu w palniku i sprawienia żeby zaczął przewodzić, potrzebny jest impuls wysokiego napięcia (czyli coś w rodzaju delty Diraca). Owy impuls w tym przypadku uzyskuje się poprzez odpowiednie wysterowanie Q1. Wtedy Q1 robi zwarcie i rozładowuje kondensator C4 przez uzwojenie pierwotne T1 formując na wyjściu T1 odpowiedni impuls. Impuls powinien być wygenerowany w odpowiedniej chwili więc potrzebny jest układ synchronizacji.

Analizując schemat ideowy układy synchronizacji i wyzwalania widać że na J1 podany jest przebieg napięcia sieciowego. Na wyjściu pierwszego przerzutnika Schmitta (U2F) powstaje sygnał prostokątny z niskim stanem logicznym (0V) dla dodatniego półokresu napięcia sieciowego, oraz wysokim (12V) dla ujemnego półokresu. Po przejściu przez drugi przerzutnik (U2E) następuje odwrócenie przebiegi i mamy logiczną '1' dla półokresu dodatniego, oraz '0' dla ujemnego. Patrząc dalej mamy komparator U1A, do którego na pin 3 doprowadzone jest stałe napięcie odniesienia, które możnemu regulować (regulacja mocy błysku), natomiast na pin 2 (wejście odwracające) przebieg napięcia z kondensatora C7 , które jest porównywany z napięciem odniesienia. Podczas gdy na wyjściu U2E mamy stan niski (ujemny półokres), to kondensator C7 jest rozładowywany przez D4. Po zmianie stanu na wyjściu U2E z '0' na '1' (dodatni półokres), dioda D4 spolaryzowana jest zaporowo i rozpoczyna się proce ładowania C7 ze stałą czasową T=C7*(P2+R12). Ładowanie rozpoczyna się zawsze w chwili gdy narastające napięcie sieciowe przejdzie przez zero, a sam impuls jest generowany gdy napięcie na C7 jest równe napięciu nastawionym za pomocą P1. Znając zakres zmiany napięcia odniesienia, który wynosi od 7,2 do 10V możemy wyliczyć czas po jakim od przejścia przez 0V zostanie wygenerowany impuls synchronizujący. Wynika to z czasu ładowania kondensatora do ustalonej wartości. Z moich obliczeń wyszło że dla nominalnych wartości i dobrze dobranego ustawienia P2 impulsy mogą się rozkładać począwszy, od chwili na krótko przed momentem gdy napięcie sieciowe osiągnie max do czasu gdy impuls kończy się zanim napięcie zasilania spadnie poniżej 0V. Obrazuje to poniższy rysunek.

Pole pod wykresem ograniczone czasem trwania impulsy jest proporcjonalne do energii pojedynczego błysku, doskonale widać że zmieniając moment wyzwalania pociąga za sobą zmiane jasność wyładowania. Regulacja mocy błysku odbywa się w ten sposób że zmieniając napięcie z jakim porównywany jest napięcie na C7 zmieniam chwile w jakiej generowany jest impuls wyzwalający. Stałą długość impulsu wyzwalającego zapewnia układ zerujący oba przerzutniki D, zbudowany z U2C, R20 i C11, jednak sposób działania tego układu opisałem kilka postów wcześniej, więc nie będę do tego wracał. Sygnał RESET używany jest również do innych celów ale o tym napisze podczas wyjaśniania zasady działania fragmentu odpowiedzialnego za częstotliwość błysków stroboskopu. Ze względu na to iż na wyjściu U1A powstaje przebieg jakby odwrócony, bo w czasie gdy powinna nastąpić synchronizacja mamy stan niski (występuje zbocze opadające), a przerzutnik typy D taktowany jest zboczem narastającym. Wiec zastosowano jeszcze jeden przerzutnik Schmitta (U2A) aby zanegować i dopasować sygnał. W taki sposób na wyjściu U2A mamy zbocze narastające wtedy gdy powinna nastąpić synchronizacja, następuje wtedy przepisanie stanu wejścia D przerzutnika U3A na wyjście Q. Jeśli na wejściu D tego przerzutnika w momencie synchronizacji była '1', to generowany jest błysk.

Opracowanie starałem się pisać tak aby było zrozumiałe więc jeśli coś jest nie jasne proszę pytać. Następnym razem postaram się opisać jak działa cześć układu odpowiedzialna za generowanie impulsów z regulowaną częstotliwością. Po nowym roku o ile czas pozwoli postaram się zabrać za projektowanie sterowania przy użyciu uC.
    albert10
    Level 14  
    Twoja analiza koleszko robi wrażenie. Czekam na więcej analiz i na układ który pozwoli mi stworzyć do tego stroboskopu układ regulujący moc błysku i częstotliwość na odległość. Pozdrawiam
    Seba319
    Level 24  
    Rozumiejąc jak działa całe urządzenie nie jest problemem zrobić sterowanie na uC, jednak teraz zastanawiam się nad wpływem zakłóceń powstałych podczas wyładowania. Można by zrobić sterowanie całości na uC w którym były by zapisane efekty i program sterujący, a sterowanie na odległość przy pomocy drugiego uC i jakiegoś interfejsu poprzez który oba układy by się komunikowały. Popytam w dziale Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy.

EDIT:

Do przeanalizowania został już tylko układ do wytwarzania impulsów w stałych odstępach czasu oraz wyzwalania zewnętrznego. Na jedno z wejść komparatora U1B podane jest napięcie odniesienia z regulowanego dzielnika napięcia zbudowanego z R14, P3, R15, natomiast na drugie podany jest przebieg napięcia na kondensatorze C10 ładowanego poprzez R18 i R19. Wiec regulowanie czasu odbywa się analogicznie jak poprzednio, poprzez zmianę napięcia odniesienia. Na wyjściu komparatora znajduje się przerzutnik U2B, który odwraca i dopasowuje sygnał dla przerzutnika U3B (przerzutnik typu D). Wejście danych D przerzutnika U3B na stałe podłączone jest do zasilania, wiec po pojawieniu się zbocza narastającego na wejście zegarowe CLK, na wyjście Q przepisywany jest stan wysoki. Zostaje tam do chwili pojawienia się '1' na RST (resetowanie obu przerzutników). Podczas gdy linia resetująca jest w stanie wysokim to przez D6 płynie prąd i na wyjściu U2S mamy stan niski co sprawia że kondensator C10 jest rozładowany przez D5. Po odczekaniu 1ms sygnał reset przyjmuje wartość niską i znów zaczyna się proces ładowania kondensatora. Niewielkiego objaśnienia wymagać może jeszcze sama proces synchronizacji po odpowiednio odmierzonym czasie poprzez opisany wyżej układ. Wiec dzieje się to tak że impulsy synchronizujące cały czas taktują przerzutnik U3A, po odmierzeniu czasu na wyjściu Q przerzutnika U3B, które jest podłączone do wejścia D przerzutnika U3A, pojawia się '1' i zostaje tam do czasu wyzerowania układów. Jednak nie powoduje to wyzwolenia błysku ponieważ ta jedynka zostanie przepisana na wyjście Q przerzutnika U3A (linia wyzwalająca) dopiero w momencie pojawienia się impulsu synchronizującego. Po podłączeniu zewnętrznego źródła wyzwalania poprzez S1 i S2 przerywany jest proces ładowania kondensatora C10, a przerzutnik U3B jest taktowany sygnałem zewnętrznym izolowanym galwanicznie od całego urządzenia poprzez optoizolator.
    User removed account
    User removed account  
    Seba319
    Level 24  
    Ten oczywiście nie. Co widać po schemacie jednak są plany aby zrobić do niego sterowanie na uC, co umożliwiło by dodanie ciekawych efektów i wygodnego sterowania na odległość. Sprawi to że projekt będzie o wiele atrakcyjniejszy :)
    DjKlawisz
    Level 15  
    witam jestem poczatkujacy ii chcialbym sie zapytac czy jesli mam Omnilux XOP-15(palnik) to mozna zmienic transformator zaplonowy na mniejszy czy cos??bo nie wiem gdzie mozna taki kupic 15kV
    mariusz324

Level 13  
    Witam mam pytanie, dałoby sie tego stroboskopu używać ale z palnikiem tzw. "świński ogonek"? czy sie nie spali?? ;] mam nadzieje ze wiecie o jaki mi chodzi :P
    Seba319
    Level 24  
    Powinien działać, pytanie tylko jak długo? Być może trzeba by zmienić wartości pewnych elementów, żeby ograniczyć energie pojedynczego wyładowania.
    digger4
    Level 12  
    Witam panów.Mam prośbę do kolegi ALBERTA: mógłbyś wrzucić fotkę płytki od góry?Trochę głupio o tym gadać ale mam problem z montażem trafka.Na twojej płytce widzę,że masz wykorzystane 2 nóżki a górna idzie do palnika.Widziałem kilka fotek i praktycznie na każdej jest inaczej zamontowany.Robiłem według twojej płytki(od ciebie)i interesuje mnie jak ty to zamontowałeś.Druga sprawa to czy potencjometr precyzyjny nie powinien być zamontowany odwrotnie?Rezystancja o jakiej mówisz jest tylko na nóżce 1 i 2(4,81k).U mnie da się ustawić tylko na 4,83k ale chyba jest to do przyjęcia.Z tego co widzę to 1i2 są zwarte ze sobą.Czy nie jest to błąd?Mam problem bo sclat nie chce mi ruszyć.Szlag mnie zaczyna już trafiać bo wykonałem już drugą płytkę(pierwsza miała za duże podtrawienia).Proszę o pomoc bo wydałem już tyle kasy i poświęciłem dużo czasu(no i nerwów)a to dziadostwo nawet razu nie błysło.
    gigital
    Level 11  
    Ja też miałem problem z uruchomieniem.
    Sprawdziłem część generującą impulsy i było ok, tzn wpiąłem led za diodę zenera 6,8V i tam sygnał był, okazało się że problem tkwił w niewłaściwym doborze rezystora przed tyrystorem i na bramkę docierał zbyt mały prąd.
    Wymieniłem rezystor na mniejszy ( nie pamiętam w tej chwili wartości) i stroboskop zaczął działać.

Niestety to nie koniec historii.
    Podczas pracy palnik bardzo jonizował powietrze.
    Nie wiem czy to normalne, ale z układu wydobywało się głośne pukanie (nie było wyładowań na płytce, to raczej któryś z elementów.
    Uruchamiałem stroboskop z 5 razy na okres minuty i ostatnim razem zaczął nierówno pracowac, potem migał raz na jakiś czas, teraz nie działa wcale.

Problem leży gdzieś w części zasilającej palnik, lub w samym palniku, gdyż wymieniłem tyrystor, transformator i sprawdziłem impuls wyzwalający i wszystko ok.
    Być może problem leży w kondensatorze 4,7uF czyli tym największym, ale nie mam drugiego, ani nie wiem jak to sprawdzić.
    Kondensator nie jest typową kostką. jest to okrągły kondensator nowego typu, niestety nie wiem jak się fachowo nazywa (oczywiście nie jest to elektrolit)

Próbowałem nawet zwierać elektrody tyrystora, żeby spowodować zapłon, ale bez rezultatu.

Wiem że jest na forum kilka osób które mają na swoim koncie już po kilkanaście udanych konstrukcji tego typu.
    Być może ktoś spotkał się z czymś takim i zasugeruje mi coś.

Nie jestem elektronikiem, tylko hobbystą, więc proszę nie krzyczeć za nie w pełni fachowe wypowiedzi :)

Dodane 22.12

Już śmiga. Padł kondensator przy transformatorku. Aż dziwne. Nówka sztuka Miflex na 630V.
    Teraz włożyłem na jego miejsce kondensator z odzysku wylutowany z zasilacza ATX :)
    digger4
    Level 12  
    Kolego gigital możesz powiedzieć mi który to rezystor i jaką dokładnie ma wartość?Z góry dzięki.
    gigital
    Level 11  
    Chodzi o ten 3.3k włączony w szereg przed bramką tyrystora. Nie wiem jaki wlutowałem, bo dobierałem eksperymentalnie i nie pamiętam co ostatecznie tam wylądowało, a nie mam w tej chwili możliwości sprawdzenia. Stawiałbym na jakieś 2,2k , może 1k. Pokombinuj, tyrystor kosztuje 2pln, więc da się przeżyć :)