Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WR543G i problem ze znalezieniem nadajnika

Bolek1990 26 Nov 2008 08:58 1784 11
 • #1
  Bolek1990
  Level 10  
  Witam!
  Mam prośbę o pomoc. Rozdzieliłem sobie internet radiowy przy pomocy wr543g oraz wr340g. Sieć do której się podłanczam ma 4 nadajniki 1,2,3,4 ja zawsze podłączony byłem pod 2 bo jest najbliżej.
  Mój problem polega na tym że w zakładce Site Survey ustawień wr543g nie widzę mojego nadajnika o tymże numerze 2 dodam że wszystkie inne a więc 1,3,4 oraz inne sieci widać. Antena jest kierunkowa yagi na nadajnik 2 (widzą się). Dodam jeszcze że bez jakiejkolwiek anteny nadajnik 2 widziany jest poprzez kartę radiową na laptopie, a wr543g go nie widzi!!! Proszę o pomoc bo walczę już z tym kilka dni: (soft wymieniony na nowy w wr54g).
 • #2
  szwagros
  Level 33  
  Na jakich kanałach pracują nadajniki ?
 • #3
  Bolek1990
  Level 10  
  Dziękuję za zainteresowanie już odpowiadam
  Ten którego nie widać chodził na 13 kanale. Pozostałe chodzą na 1,2,9. Czy tu może być przyczyna i czy da to rade ustawić?
 • #4
  szwagros
  Level 33  
  Zmień region na 'Poland'
  WR543G i problem ze znalezieniem nadajnika
  Pozdrawiam
 • #5
  Bolek1990
  Level 10  
  Nie mogę zmienić tego regionu mam zablokowaną zmianę pisze United States jak na załączonym zdjęciu ten "ptaszek" do zmiany jest nieaktywny mogę tylko wpisać ssid. Czy to wina najnowszego softu?
 • #6
  szwagros
  Level 33  
  W dokumentacji jest napisane, że wersje amerykańskie mają zablokowaną możliwość zmiany regionu. Nie wiem czy jest to robione sprzętowo czy programowo, ale możesz spróbować wrzucić firmware stąd
  Pozdrawiam
 • #7
  Bolek1990
  Level 10  
  Po wgraniu innych softów jest możliwość zmiany regionu ale tylko w trybie "AP Router: Wireless Broadband" po przejściu w tryb "RouterAP Client Router: WISP Client Router" te znaczniki są nadal ukryte. Przestawiłem jednak w tamtym trybie na poland kanał 13 i wyszukuje mi mój nadajnik nr 2 jednak nadal nie ma połączenia, podczas gdy zmienię na nadajnik 1 który jest na kanale 9 łączy się i działa lecz strasznie wolno działa internet. Czy to normalne że w trybie WISP mam nieaktywną zmianę regionu i kanałów?
 • #9
  Bolek1990
  Level 10  
  Problem był w złym ustawieniu rutera który miał ustawiony kanał 13 na rozsyłanie po domu czyli taki sam jak od mojego dostawcy. Trzeba zmienić na oddalony kanał np 1. Jest lepiej ale nie wiem z jakiego powodu raz widzi nadajnik i wszystko hula super a po np. 2 godz. w ustawieniach wr543g nie ma sidu pod który się podłączam i nie ma netu inne nadajniki widzi zawsze.
 • #10
  8850
  Level 21  
  Odstęp powinien wynosić minimum 3 jednostki wtedy kanały nie nakładają się na siebie. Jeśli Twój operator ma 13, ustaw najlepiej wspomnianą 1 o ile nikt w pobliżu nie używa tego kanału (sprawdź aplikacja netstumbler).

  Na routerze łącząc się z operatorem ustaw tryb "tylko B" lub "tylko G". Wyłącz mix B/G. W ten sposób ustabilizujesz łącze. Tryb B jest bardzo stabilny ale ma max 24Mbit, tryb G mało stabilny zrywa połaczenie ale 54Mbit. W praktyce w świetnych warunkach nie osiąga się nawet 30Mbit. Wnioski wyciąg sam. Tryb B/G samoczynnie przełącza się prędkościami jak tylko chce stąd jest najmniej stabilny ze wszystkich wymienionych ale domyślnie używany we wszystkich urządzeniach wifi ze względu na uniwersalność.

  Jeśli router ma możliwosć regulacji mocy nadajnika, ustaw na średnią moc lub słabą. Im mniejsza moc tym lepsza czułość. Wyłącznie od czułości routera zależy polącznie z Twoim operatorem.

  Zastanów się nad kupnem byle jakiej używanej czaszy satelitarnej 80/90cm za np. 30 PLN i dołożenie promiennika/oświetlacza do tego z dobrego biquadu ok. 40 PLN. Wywalisz swoją kiepską antenę, internet przyspieszy. Przykładowy realny zysk przeciętnej anteny Yagi - ok. 12dbi, czasza 24dbi. Zyski dbi rosną logarytmicznie, nie stopniowo, od zysku anten odejmuje się straty na kablu i łaczkach. Przy kiepskim cienki kablu Twoja antena ma zysk tylko np. 8dbi. Więc jak taki internet ma działać szybko, skoro praw fizycznych nie da się naciągnąć? :)
 • #11
  Bolek1990
  Level 10  
  Nie wiem co się dzieje ustawiłem na tryb g i wszystko działa wyśmienicie jednak chodzi nawet kilka godzin po czym "brak połączenia" wchodzę w zakładkę site survey i nie ma mojego nadajnika dodam że gdy jest wszystko ok siła sygnału wynosi około 40 db jest to najsilniejszy ze wszystkich nadajników dostępnych u mnie w okolicy. Później za jakiś czas po kilku godzinach wszystko wraca do normy tzn. po przeskanowaniu pokazuje się nadajnik i jest znowu ok. Może ktoś się już spotkał z takim "znikaniem nadajnika" - dodam tylko że gdy ten mój główny zniknie pozostałe stacje nawet bardzo słabe są widoczne w zakładce site survey. Z góry dziękuję za odpowiedz!
 • #12
  8850
  Level 21  
  Wygląda na to, że:
  1. Sieci które widzisz gryzą się kanałami, nadają na tym samym lub są do siebie zbliżone o jeden, dwa. Twój operator jest zagłuszany przez innych
  2. Na Twojej drodze są liście które po deszczu - mokną. Tracisz połączenie na jakiś cas
  3. Twoja antena zewnętrzna ma szczeliny - dostaje się woda, para wodna
  4. Twój operator ma problemy z siecią - to u niego tkwi problem - jemu wysypuje się serwer lub router (możliwe, że w wyniku przeciążanie lub złej konfiguracji)
  5. Operator i Ty powinnście mieć razem ustawiony tryb "tylko G" lub tryb "Tylko B". Ustawienie tego po jednej stronie dużo nie zmienia
  6. Zmień antenę zewnętrzną na inną (pożycz od kogoś silniejsza i przetestuj)