Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Soczewka domowej roboty

26 Nov 2008 20:12 14288 18
  • Level 11  
    Witajcie, chacialbym sie dowiedziec czy ktos z was albo z waszych znajomych probowal wykonac soczewke z roznych materialow praktycznie nie wnoszac zydnych kosztow? Najbardziej mnie interesuje plastik, bo jedna udalo mi sie zrobic i ksztalt byl dobry ale jest to specyficzny plastik i slabo cos przez niego widac (wiem ze sa rozne rodzaje tego materialu).
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 12  
    myslalbym nad akrylem
    odlac cos i wypolerowac, przeswituje bez problemu :)
  • moderator of Robotics
    22z wrote:
    Witajcie, chacialbym sie dowiedziec czy ktos z was albo z waszych znajomych probowal wykonac soczewke z roznych materialow praktycznie nie wnoszac zydnych kosztow? Najbardziej mnie interesuje plastik, bo jedna udalo mi sie zrobic i ksztalt byl dobry ale jest to specyficzny plastik i slabo cos przez niego widac (wiem ze sa rozne rodzaje tego materialu).

Prościej wydobyć soczewkę ze starego urządzenia.
    Tanie soczewki robi się z Akrylu, ale żeby odnieść sukces, trzeba zachować ścisły reżim technologiczny,, żeby materiał był czysty.
    Ale to połowa sukcesu. Ważne jest zachowanie kształu i precyzja obróbki.
    Jeśli tu będziesz miał jakąś niedokładność to i soczewka będzie do d...
  • Level 11  
    Quote:
    Prościej wydobyć soczewkę ze starego urządzenia.

Masz racje, prosciej nawet jest kupic np. teleskop. Mnie tu raczej chodzi o to zeby samemu stworzyc a nie skladac gotowe. Nawet ma sie z tego pewne doswiadczenie.

A ten akryl mozna dostac w jakims sklepie budowniczym czy gdzie i czy jego cena nie przekracza 50 zl?
  • Level 12  
    Można też zastosowac pleksę , łatwa w obróbce i ewentualnie polerowaniu . Ale pleksa występuje w kilku odmianach o różnej przenikalnosci świetlnej i od tego zależy efekt jaki się uzyska . Oczywiście nie wspomnę o precyzji wykonania i odpowiednim kształcie soczewki bez tego efekt będzie mizerny .
  • Level 13  
    nie lepiej wykorzystać soczewke fresnella jest tego pełno za pare złotych idzie kupić...
  • Level 28  
    Witam. Dobrze by było wiedzieć jakie parametry ma mieć soczewka: ogniskowa i średnica, wtedy łatwiej doradzić. Pozdrawiam.
  • Level 11  
    Na poczatek chcialbym zrobic soczewke o srednicy 6 cm i ogniskowej 4 cm.
    Moze te dane w czyms pomoga.
  • Level 28  
    Witam. Zrobienie dobrej soczewki w warunkach domowych jest raczej niemożliwe. Podobne parametry: Ogniskowa 4cm, średnica 6cm Mają lupy ręczne, które spotykam na targowiskach w cenie kilu zł. Pozdrawiam i zyczę sukcesów.
  • moderator of Robotics
    Przypomniało mi się.
    Można tanio zrobić w domu soczewkę płaskowypukłą.
    Wystarczy forma i... woda.
    Potem - do lodówki. Ważne - powolne zamarzanie czystej wody, nawet wiele godzin (czyt. temperatura ledwo poniżej zera).
    Oczywiście, soczewka taka jest nietrwała, mało funkcjonalna i słabej jakości.
    Ale jest darmowa i prosta. :D

I tak to wygląda. Główny koszt soczewek to ich obróbka. Szkło jest tanie.
    Ale wszystkie części optyczne trzeba dopieścić bardzo, bardzo, bardzo, dokładnie. Błąd o ułamek stopnia na jakiejś płaszczyźnie i du...rszlak. :)

Dlatego lepiej kupić gotowe.
  • Level 11  
    Z woda probowalem, i raczej grubszej soczewki niz pare milimetrow nie da sie z niej zrobic bo wraz z gruboscia przezroczystosc staje sie gorsza. A czy spalanie szkla jest bezpieczne i da sie uzyskac soczewke odlewajac stopione szklo w formie?
  • Level 29  
    22z wrote:
    Z woda probowalem, i raczej grubszej soczewki niz pare milimetrow nie da sie z niej zrobic bo wraz z gruboscia przezroczystosc staje sie gorsza. A czy spalanie szkla jest bezpieczne i da sie uzyskac soczewke odlewajac stopione szklo w formie?

Jeśli masz piec który daje 1000 stopni to możesz sobie wytopić, ale soczewki głównie się szlifuje. I w domu NIGDY nie zrobisz dobrej soczewki. Jeśli masz jakąś presję to zamów u szlifierza optyki laboratoryjnej ew. od biedy w zakładzie okulistycznym.
  • Level 10  
    Jeśli chodzi o wykonanie soczewki domowym sposobem, to jak najbardziej jest to możliwe ale niestety bardzo pracochłonne, zwłaszcza polerowanie końcowe. Robiłem w życiu sporo soczewek począwszy od maleńkich do mikroskopów aż po duze soczewki teleskopowe. Mam doświadczenie, więc w razie czego służę poradami. Nie wiem tylko do jakich celów potrzebujesz takiej soczewki. Jeżeli ma to być soczewka do jakiegoś super precyzyjnego urządzenia, to oczywiście odradzam bawienie się w samoróbki, gdyż domowym sposobem nie da się bez specjalnych przyrządów wykonać takiej super-dokładnej soczewki jak na przykład w napędach CD. Ale jeśli taka soczewka ma spełniać rolę jedynie lupy bądź obiektywu do rzutowania obrazu na ekran, to nie jest to wcale trudne wykonanie takiej soczewki.
    Najlepiej szlifować soczewkę z plexi bo polerować można ją zwyczajną kredą białą i polerowanie jest krótkie. Natomiast soczewki ze szkła wymagają specjalnego proszku polerskiego (tlenku Ceru lub tlenku żelaza-różu polerskiego) poza tym polerowanie szkła zajmuje nawet 10 godzin, dosłownie ręce bolą zanim otrzyma się idealną błyszczącą powierzchnię. Szlifowanie ręczne to najprostszy sposób, nie wymaga dodatkowych mechanicznych urządzeń, tak jak to ma miejsce w przypadku mikro-soczewek mikroskopowych. Potem po wyszlifowaniu i polerce można też zbadać dokładność powierzchni soczewki na tzw. nożu Foucault`a, ale to juz wyższa szkoła jazdy. W każdym razie zrobiłem jak wspomniałem sporo soczewek i jako lupy lub proste obiektywy świetnie zdawały egzamin. Jakby co, to służę szczegółowymi informacjami.
  • Level 11  
    Soczewke chcialbym zrobic dwuwypukla i raczej chcialbym zrobic konstrukcje z dwoch soczewek sluzaca do ogladania oddalonych obiektow np. o 500m. Nie chodzi mi o to aby bylo to bardzo dokladne ale zeby mozna bylo cos zobaczyc. A czy masz jakies informacje gdzie mozna nabyc te plexi i w jakiej cenie (najlepiej jak by to byla jakas strona internetowa) i co bede jeszcze potrzebowal do obrobki?
  • Level 10  
    Jeśli chodzi o soczewkę dwuwypukłą, to będziesz miał do wykonania podwójną robotę. Do wyszlifowania dwie strony a nie jedna. Polecałbym zatem zrobić soczewkę płasko-wypukłą, która będzie spełniała swoje zadanie idealnie a do wyszlifowania będzie tylko jedna strona szkła lub plexi. Nie wiem gdzie w dzisiejszych czasach zdobyć plexi, trzeba będzie poszparać w google. Gdzieś na pewno sprzedają. W każdym razie jeśli dostaniesz taką plexi to bedzie ona w kształcie płyty i trzeba wówczas mieć jakąś specjalną pilarkę do wycinania okręgów na określoną średnicę. Ja posiadam specjalny nóż do szkła , taki cyrkiel natomist kółka z plexi wycinałem za pomocą okrągłych zębatych kół, do nabycia w kazdej castoramie lub w OBI. A plexi płytki brałem ze starych niepotrzebnych półek pod sprzęt RTV itd.
    Do rzeczy:
    1)Potrzebne Ci będą proszki szlifierskie (karborund) o różnych gradacjach. Od największej do najdrobniejszej. W okresie kryzysu czerpałem osobiście takie proszki ze zwykłego papieru ściernego. Wystarczyło namoczyć papier ścierny a następnie zdrapać z niego ścierniwo oraz wysuszyć.
    2)Potrzebna będzie smoła lub inny lepik w celu zrobienia matrycy polerskiej
    3)W przypadku plexi do polerowania można użyć zmielonej kredy szkolnej a w przypadku szkła trzeba mieć tlenek żelaza lub lepiej tlenek ceru jako proszek polerski.
    4)wzór na obliczanie krzywizny soczewki, czyli jaka głębokość szlifu
    DxD/16xF
    gdzie D= średnica soczewki w milimetrach
    F=długość ogniskowej soczewki jaka ma być
    czyli przykładowo jeśli soczewka ma mieć 6cm średnicy a długość ogniskowej 4cm to znaczy: 60mm średnicy i 40mm ogniskowa, więc:
    60x60/16x40=5,625
    czyli głębokość szlifu musi wynosić ponad 5mm dla takiej soczewki. Itd.
    5)trzeba mieć szczelinomierz do sprawdzania głębokości szlifu właśnie.
    6)trzeba mieć sporo cierpliwości ale zapewniam że satysfakcja gwarantowana:)
  • Level 11  
    1)Zakladam ze te proszki maja wysoka cene i oplaca sie papier scierny; ile dokladnie bede go potrzebowal (rozmiary) i ile rodzajow?
    2)Mozna troche wiecej na temat lepiku?
  • Level 12  
    Mogę koledze podesłac za darmo kilka kawałków pleksi grubości 10 mm + zielona pasta polerska , pokryjesz tylko koszty przesyłki . Robię to z ciekawości czy się uda koledze bo precyzja wykonania musi być bardzo wysoka , jestem ciekaw . Co do wycinania okregów w pleksi to można kupić tzw. otwornicę (wyżynarkę ) do drewna , cena ok 20-30 zł , trzeba tylko zdemontować wiertło . Oczywiście konieczne jest mocowanie materiału obrabianego w imaku lub imadle ! (brak prowadzenia ) .i wiertarka stołowa .
  • Level 11  
    martenka100, bylbym wdzieczny jezeli oczywiscie to nie jest duza strata finansowa dla ciebie.
  • Level 10  
    Posłuchaj 22z, podaję Ci linki do bardzo fajnych stron, gdzie wyjaśnione jest krok po kroku jak szlifować, jak polerować i jak wykonać polerownik ze smoły itd. Co prawda strony te dotyczą szlifowania zwierciadeł do teleskopów, ale zasada jest identyczna jak w przypadku szlifowania i polerowania zwykłych soczewek. Gdy szlifuje się zwierciadło, krążek szklany musi być nad matrycą, wówczas otrzymujemy po szlifowaniu soczewkę wklęsłą, natomiast jeśli chcemy mieć soczewkę skupiającą, czyli płasko-wypukłą, to po prostu szlifujemy wszystko tak jak jest to pokazane na tych stronach, z tym, że tą naszą upragnioną soczewką płasko-wypukłą będzie ten krążek lub plexi, który w przypadku szlifowania zwierciadła pełni rolę matrycy, czyli ten krążek, który jest na dole i na którym szlifujemy zwierciadło.
    Tu masz linki a w razie nieścisłości i problemów pytaj.
    http://www.racjonalista.pl/index.php/s,58/k,120
    lub lepsza strona:
    http://www.astrojawil.pl/jazzz.htm
    Pozdrawiam i życzę powodzenia.