Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa coilgun'a - proszę o wyrozumiałość

26 Lis 2008 20:15 3527 14
  • Poziom 23  
    A więc na lekcję techniki zamierzam z kumplem zbudować coilgun'a. Ha chęci są ale co z tego? Przeczytałem wiele artykułów, przeglądałem temat o tym na forum, oglądałem różne filmy i nic.
    Podłączenie pod 230v od razu odpada. To zbyt niebezpieczne i mam złe wspomnienia odnośnie bawienia się takim napięciem, a przypominam że to ma być przedstawione w szkole, a jak siądą korki to po mnie :)

Dużą rolę odgrywa też cena. Nie będziemy zamawiać części za kilkadziesiąt złotych (w moim małym mieście nie ma takich sklepów). Mam na zbyciu stare radia, aparat, telefony itp. itd. Posiadam zasilacz 12v czy jak to sie tam nazywa, i czuję że się przyda. Czy te wszystkie elementy można wymontować np. z radia? Jako rurkę można wykorzystać taką zwykła białą plastykową, jakie są stosowane np. w tanich namiotach? Czy cewka też znajdzie się w radiu lub w jakimś innym urządzeniu? Mam jedynie sporo drutu o dość szerokiej średnicy owinięty izolacją, lub wiele innych cieńszych zwykłych...

Skąd mam wiedzieć jakiej długości ma być rurka, co gdzie dobrze połączyć? Jestem totalnym amatorem i na pewno nie dam sobie rady więc proszę o Waszą pomoc i wyrozumiałość. Jest jakiś poradnik dla ZIELONYCH co i jak podłączyć w stylu spryciarze.pl :P?

Mam nadzieję że z Waszą pomocą uda nam się to zbudować :)

Proszę o pomoc i pozdrawiam!
  • Poziom 26  
    Buduj na początek działo jedno cewkowe, cewka ma być bez rdzenia a rurka ma nie być wykonana z materiału magnetycznego. Potrzebne jest pełno kondensatorów (radia telewizory itp). Co chcesz tym działem przebić? Pociski muszą być wykonane z czegoś magnetycznego (śruba, gwoździ itp).
  • Poziom 14  
    ja też pracuje nad tym działem tylko zrobiłem je bardzo proste napięcie 5v stabilizowane podłączyłem od razu pod konda 470 uF 50V potem odrazy pod cewkę, cewkę nawinąłem na rurkę od długopisu ta plastikowa miękką i mój problem jest taki zasilanie jest iskra ok. 1mm jak rozładowuje kondensator tylko jak włożę gwóźdź nawet taki poniżej 1g on nie drgnie w tej cewce , czy jest to wina cewki jeśli tak to proszę o pomoc w dobraniu ilości zwojów
  • Poziom 23  
    No to dobrze że robi to też druga osoba :)
    Tylko jakie te części muszą dokładnie być? Co to ta cewka bezrdzeniowa? Radi mam kilka plus jakieś stare telefony z sekretarką, coś starego do puszczania muzyki (duża wersja wolkmana z większą ilością funkcji).
    Proszę o pomoc w dobraniu konkretnych elementów, mogę prosić jakąś listę podającą gdzie co znajdę, ile musi mieć czegoś tam itp.

na jutro muszę zrobić plan pracy, wiec muszę wiedzieć co dokładnie potrzebuje.

Edit: Jakby przebiło puszkę to było by bosko :D Np http://www.stupidvideos.com/video/all/Coil_Gun/ czy tu został wykorzystany drut z izolacją?
  • Poziom 26  
    Kondzioły będą w radiach telewizorach parę będzie też w telefonach. Jeśli chodzi o spust to najlepszy by był tyrystor jako spust ale tego możesz w tych starociach nie znaleźć. Mao na ten temat czytałeś znalazłem kiedyś w Google stronę gdzie było dokładnie opisane jak zbudować coilgun'a. Przebijała wersja jedno cewkowa 1 puszkę.

EDIT: Jak widać masz bana na google. Plany budowy masz tutaj.
  • Poziom 23  
    Ale te "kondzioły" i tyrystroy obojętnie jakie? Widziałem jakieś takie z trzema nóżkami w innych urządzeniach, np. w zabawkach RC, ale to chyba nie to bo jest okrągłe i nie wiem po co coś takiego w zabawce :D

Z elektroniką nie będzie tak źle, ale to może być ten zasilacz 12v? I ten drut z izolacją się nada? Urządzenie może być większe niż te co na niektórych filmikach wielkości myszki od komputera...
  • Poziom 28  
    nie przebijesz puszki coilgunem zasilanym z 12V, za nic w świecie. Fizyka na to nie pozwala (chyba że załatwisz kabel powiedzmy 6mm2 i zrobisz giiiga cewke o małym oporze, to można próbować, ale kondensatory będą niemałe :). CoilGun o jakiejś konkretnej mocy to tylko wyprostowane 230V i wyzwalanie na tyrystorze (potężnym swoją drogą, jakieś 1200A w impulsie)

:arrow: Crazy 470uF ?? w życiu :P minimum 10mF żeby uzyskać jakiś wynik (żeby plujło pociskiem)
  • Poziom 23  
    No dobrze, może i skusze się o 230v ale czy jest jakieś ryzyko wysadzenia korków, pożaru itp? Czytałem gdzieś o bezpiecznikach w tym działku, można zamontować coś tak że w razie błędu wysiądzie korek w tym urządzeniu i nie w domu?

I jakie dokładnie potrzebuje części? Właśnie pisze plan pracy na jutro na technikę, i muszę wiedzieć co dokłądnie napisać w spisie części.
  • Moderator Samochody
    Przecież w podanym przez Sobota linku masz gotowy spis części... tyrystora raczej nie znajdziesz w tym złomie elektronicznym, chyba że masz tam gdzieś ściemniacz (ale taki tyrystor będzie raczej za słaby).
  • Poziom 23  
    No ok, jutro biorę się za zbieranie części ;)
  • Poziom 19  
    Taki drut to raczej nie. Lepiej jest kupić drut nawojowy ( w elektronicznym lub na allegro :D ). A co do schematy to jest tam narysowane jak wygląda coilgun ze spustem na tranzystorze. Taki coilgun na 220V to raczej spust tranzystorowy bo przy normalnym włączniku to będzie porządnie iskrzyć i jest to niebezpieczne.
  • Poziom 18  
    Jak najbardziej możesz uzyć takiego drutu, ale ma to sens jak twoje działko ma z >500J Wtedy można nawet cewkę nawinąć na czymś i nie stosować lufy. No i działko staje się sensowne dla napięć >300V i pojemności kondensatorów >1000uF. No i niestety widzę, że bardzo słabo orientujesz się w elektronice, a tym bardziej w coilgunie, więc odradzę ci budowę puki co, chyba że się podszkolisz. Wtedy mogę ci zaproponować kondensator 6000uF/350V (mam ich z 20 kilka sztuk, parę mogę sprzedać) i możesz się bawić.
  • Poziom 23  
    Tak słabo się orientuje, mimo że przeczytałem kilka książek!

Jest jakiś artykuł który prosto mówi co do czego służy i gdzie ma zastosowanie a nie jakieś pidololenie by pokazać jaki ktoś mądry... Wpieniają mnie takie książki niby dla początkujących gdzie dawają jakieś zrąbane definicje i czuje się jakbym uczył się na fizyka... Dlatego nie lubię wikipedi, bo jest ona właśnie tak napisana i nadaje się tylko na jakieś referaty do szkoły.

Z tego co rozumiem to kondensator ładuje się do określonego napięcia, a potem jest to puszczane przez cewkę i tyle. Ale to jest podłączone bezpośrednio do gniazdka? Bo na filmach widzę jakieś zasilacze.
    I dlaczego nie 12v? Przecież też się chyba kiedyś naładuje...

To mogę użyć drutu czy nie, bo zabrzmiało to jakoś ironicznie i nie wiem co to 500J...
    Jakby elektronika nie mogła obierać się na samych woltach...
  • Poziom 28  
    Daj sobie spokój bo będzie nieszczęście.... nie wiesz co to 500J, a przeczytałeś kilka książek, jaja se robisz ?? chyba że przeczytałeś "kartkując" bo jak to twierdzisz w książkach są definicje.....