Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okrojony Windows CE 5.0 core - jak zrobić pasek "start&

26 Lis 2008 21:07 57704 20
  • Poziom 12  
    Witam,
    Posiadam od niedawna zabaweczkę nawigatora GPS "LARK 35.0" (tę z wyborczej).
    Zabawka fajna - ponieważ łatwo można uruchomić różne aplikacje.
    Niestety zainstalowany na niej Windows CE 5.0 CORE jest strasznie obcięty. Poza panelem kontrolnym i exploratorem windows (oraz menu zabawki) nie ma już nic.
    I tu seria pytań:

1) Czy można dograć do obszaru FLASH coś, aby mieć pasek "start" i ikonki w TRAYu?
    2) Jeśli tak to na czym by to polegało, czy jest to legalne i czy/jak mogę sprawdzić szczegóły licencji na swojego Windowsa CE 5.0
    3) Czy można coś zrobić aby okienka dialogowe nie wyświetlały się w szerokości ~480 pikseli (ekran ma 320x240 więc wychodzi to poza ekran a niektóre okna nie mają paska tytułu).
    4) Czy/Jak mogę wykonać kopię ROMu
    5) Jak to pudełko otworzyć? W środku pewno jakiś EEPROM będzie...

EDIT 2008-11-28:
    Udało mi się ujrzeć pasek "start":
    Oto kroki, które były do tego potrzebne:
    1) Nagraj na kartę SD narzędzia
    (a) coś do uruchamiania plików (np. Total Commander CE)
    (b) coś do przesuwania okien (np. move.exe z mio)
    (c) edytor rejestru CE (może być regedit.exe dla CE lub też można użyć zdalnego ceregedita)
    (d) CEProcessV.exe z mio
    (e) sprawny explorer.exe (np. ten od kitora)
    2) Uruchom LARK'a 35.0 z włożoną kartą SD (można ją włożyć także po włączeniu LARKa)
    3) Wejdź w ustawienia i zmień ścieżkę do programu automapy na \StorageCard\ścieżka do (a), np.:
    Code:
    \StorageCard\CECMD\CECMD.EXE

4) wyjdź do głównego menu i uruchom program do nawigacji - powinien się uruchomić total commander (czy cokolwiek tam masz ustawione)
    5) Przejdź do \StorageCard i uruchom (b)
    6) Uruchom (d)
    7) Za pomocą (d) zabij TYLKO procesy Launcher.exe oraz explorer.exe
    8) Zamknij (d)
    9) Uruchom (c)
    10) Otwóz HKEY_LOCAL_MACHINE/init
    11) Zmień wartość Launch60 z "Launcher.exe" na cokolwiek poprawnego (np. (a) lub (b))
    12) Zamknij (c)
    13) Uruchom (e)
    Gotowe

Nie wiem niestety jak ten proces zautomatyzować
    Przyjemnej zabawy!

EDIT: I jak na złość teraz znalazłem dopiero ten topic:
    Link do strony My-Navia
  • Poziom 12  
    Wejdż na stronkę http://www.my-navia.pl/
    tematy są tam bardziej rozwinięte i dowiesz się wszystkiego a po krutce:
    Ad1. odblokować navi
    Ad2.można ale po co zreszta powinna być z tyłu urzadzenia.
    Ad3.Nie można
    Ad4. Można potrzebny program Microsoft ActiveSync 4.5PL, ceregedit ,RegEdit
    Ad5.Po co otwierać jak działa ,nie masz na to gwarancji?
  • Poziom 12  
    marites napisał:
    Wejdż na stronkę http://www.my-navia.pl/
    tematy są tam bardziej rozwinięte i dowiesz się wszystkiego a po krutce:
    Ad1. odblokować navi
    Ad2.można ale po co zreszta powinna być z tyłu urzadzenia.
    Ad3.Nie można
    Ad4. Można potrzebny program Microsoft ActiveSync 4.5PL, ceregedit ,RegEdit
    Ad5.Po co otwierać jak działa ,nie masz na to gwarancji?

Dzięki, lecz:
    1) Odblokowywanie chyba nie jest potrzebne. W LARK 35.0 można podmienić program do nawigacji na dowolny. Niemniej paska "start" nadal nie mam. ShowTaskbar.exe nie robi nic.
    2) Naklejka "Windows(R) CE Core 5.0" z numerami nie zawiera warunków licencji.
    3) Dzięki. Smuma wiadomość, ale przydatna.
    4) Używam ActiveSync 3.7.1 - już zasysam nowszy. Regedit na niewiele się zda - po każdym resecie urządzenie przywraca rejestr i pliki z ROMu (pozostawiając FLASH area i SD nietknięte). Ceregedit jak na razie nie uruchamiałem - zaraz sprawdzę.
    5) Gwarancję mam - ale jakbym chciał stworzyć własny ROM to otworzyć (i stracić gwarancję) pewnie będę musiał - takie rzeczy nigdy nie działają za pierwszym razem.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Licencję na WinCE kupuje producent, i to on ją widzi. Co do paska zadań to szukaj w /windows pliku explorer.exe, jak go nie ma to poszukaj z CE 5.0 takiego. Co do własnego romu to zapomnij... struktura XIP chociażby...
  • Poziom 12  
    kitor napisał:
    Licencję na WinCE kupuje producent, i to on ją widzi. Co do paska zadań to szukaj w /windows pliku explorer.exe, jak go nie ma to poszukaj z CE 5.0 takiego. Co do własnego romu to zapomnij... struktura XIP chociażby...

OK. Rozumiem, że nie zobaczę licencji.
    Explorer.exe mam - ale po uruchomieniu pojawia mi się tylko okienko exploratora - bez paska "start". Uruchomienie ShowTaskbar.exe nie powoduje żadnego widocznego efektu.
    XIP - chociaż jedno słówko do poszukania w googlach. (EDIT: Coś wyszperałem w serwisie hpcfactor)
    Dzięki
  • Poziom 34  
    XIP - eXecute In Place - sposób mapowania pamięci w modułach romu dzięki czemu nie są ładowane do ramu aby ich użyć. Każde ruszenie plików w XIPie romu to konieczność przemapowania tablicy alokacji pamięci w nich (czyli kalkulator hex + hexedit + kartka papieru i długopis + dużo czasu + anielska cierpliwość). Sam próbowałem do tego podejść - mnie to faktycznie by się przydało; jednak jest to dla mnie nieco zbyt zawiłe i czasochłonne.

Co do explorera to najwyraźniej jest jakiś wybrakowany... ja na forum wrzucałem explorera z CE 4.2, z tego co pamiętam to na niektórych CE 5 działał.
  • Poziom 12  
    kitor napisał:
    kalkulator hex + hexedit + kartka papieru i długopis + dużo czasu + anielska cierpliwość

Lubię pisać bezpośrednio w kodzie maszynowym z tablicą opcode'ów w ręce. Hexy mi nie straszne. Papier i długopis znajdę. Anielska cierpliwość - poćwiczę. Dużo czasu.... z tym czasem to tak nie bardzo :(

kitor napisał:
    ja na forum wrzucałem explorera z CE 4.2, z tego co pamiętam to na niektórych CE 5 działał.

Znalazłem. Niespodzianka: EXPLORER.EXE 4.2 uruchomił się bez problemu. Niestety - nadal nie widzę paska "start". Nawet po uruchomieniu "ShowTaskbar.exe". Ale spróbowałem sobie p-kliknąć na pulpicie i mogę wyświetlić właściwości ekranu :) Jakieś pomysły co dalej?
  • Poziom 34  
    Nie, nie to nie assembler tylko bezpośrednie przeliczanie adresów pamięci wirtualnej.

Co do explorera - czyli masz pulpit, nie masz paska? Czy może odpala eksplorator jako okienko przeglądarki plików?
  • Poziom 12  
    kitor napisał:
    czyli masz pulpit, nie masz paska? Czy może odpala eksplorator jako okienko przeglądarki plików?

Mam pulpit, mogę na nim kliknąć prawym.... ehm..... wskaźnikiem - wtedy wyświetla "właściwości ekranu".
    Przeglądarka plików też się odpala.
    Paska nie widać. Próbowałem też uruchomić ShowTaskbar.exe - bez zmian.
  • Poziom 34  
    Przyznam dość ciekawe zachowanie. Na obecną chwilę przychodzi mi do głowy... no właśnie, nic nie przychodzi mi do głowy. Jutro postaram się podrzucić program (mam nadzieję że zadziała) żeby sprawdzić czy pasek się gdzieś za ekranem nie schował.
  • Poziom 12  
    kitor napisał:
    Jutro postaram się podrzucić program (mam nadzieję że zadziała) żeby sprawdzić czy pasek się gdzieś za ekranem nie schował.

To samo mi przyszło do głowy (tym bardziej, że te okienka otwórz/zapisz są szersze niż ekran). Chyba zaciągnę sobie CE SDK i pomęczę troszkę to navi.
    Dzięki za pomoc. Czekam na plik.
  • Poziom 34  
    Okna poza ekran to normalne - CE nie jest przystosowany do rozdzielczości ekranu, urządzenia w niego wyposażone (pomijamy PNA właśnie - tu docelowo user nie ma dostępu do systemu) z reguły mają 640px+ szerokości ekranu.
  • Poziom 12  
    Więc oto do czego doszedłem:
    System się odpala normalnie z exploratorem - ale nie widać go. Równocześnie odpala się launcher.exe (chyba z XIP ponieważ go nie widzę w filesystemie) i zasłania wszystko.
    Jak zabiję launchera (albo go przesunę) to widzę tapetę pulpitu - ale na pulpicie nie ma ikon.
    Jeśli dodam ikony w /windows/desktop to widzę je na pulpicie.
    W rejestrze jest klucz HKLM/Software/Microsoft/Shell/AutoHide z wartością domyślną ustawioną na 1.
    Nie mogę trwale zmieniać rejestru ani katalogów systemowych - po restarcie przywracane są ich poprzednie wartości.
    Klawisz WIN nie powoduje pojawienia się paska.
  • Poziom 34  
    http://www.hjgode.de/dev/files/WinTreeCE.exe

Pobierz plik, uruchom. Jeśli odpali normalnie program to kliknij na "Scan", w liście która pojawi się po chwili poszukaj pozycji HHTaskBar. Jeśli ją znajdziesz to powiedz jakiego koloru "oczko" jest koło niej. Kliknij również dwukrotnie na tej pozycji, z wyświetlonego menu daj "Set Window Size" i przepisz współrzędne które się pokażą.
  • Poziom 34  
    Hmm... podaj zawartość HKLM/Init. Nawigacja po resecie nadpisuje rejestr lub zawartość pamięci dyskowej (nie mówię tu o wewnętrznych flashdiskach oczywiście)?

Coś mi wygląda na to że nakładka ubija pasek zadań

No i jeszcze takie pytanie - ty odpalałeś explorery ręcznie, czy poprzez nadpisywanie tego w /windows?
  • Poziom 12  
    Explorer był uruchomiony automatycznie. Nie oznaczyłem na rysunku WinTreeCE jako uruchomionego przeze mnie - a jest.
    HKLM/init:
    Launch20 "device.exe"
    Launch30 "gwes.exe"
    Depend30 0x14 0x00
    Launch50 "explorer.exe"
    Depend50 0x14 0x00 0x1E 0x00
    Launch60 "Startup.exe"
    Depend60 0x14 0x00 0x1E 0x00 0x32 0x00

Po starcie chyba cały rejestr jest nadpisywany wraz z dyskiem (ROOT). Z tego co zauważyłem mogę bezpiecznie wgrywać tylko do NANDFlash i CardStorage
  • Poziom 34  
    Hmm... ja bym zaryzykował podmianę wpisu startup.exe na donothing.exe. Jeśli initu nie nadpisze to powinna nie odpalać nakładka producenta, tylko sam explorer.

Choć z drugiej strony skoro explorer już chodził to te dodatkowe podkładane przez ciebie nic nie robiły... także to jednak może być wina explorera. Muszę sobie przypomnieć jakiś program który pozwalał by go 'ubić' - wtedy odpaliłoby się własnego i wszystko byłoby wiadomo.
  • Poziom 12  
    Zmiana nie dała absolutnie nic. Po restarcie (soft) przywrócona została poprzednia wartość rejestru.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    A więc wracamy do punktu wyjścia. Jak wrócę ze szkoły postaram się coś wymyślić zgodnie z drugą częścią mojego poprzedniego posta.
  • Poziom 12  
    SUKCES !!!
    Lista tego, co trzeba było zrobić w pierwszym (wyedytowanym) poście.
    Kitor miał rację.