Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekaźnik bistabilny zmiana polaryzacji ale jak ??

26 Lis 2008 22:33 10520 16
 • Poziom 10  
  witam mam mały problemik wykonałem układ (ten z obrazka) celem jest pojedynczym kliknięciem swatcha typu reset po to aby zmienić polaryzacje na wyjściach 1 i 2 co da zmianę stanu przekaźnika bistabilnego ale pojawił sie problem układ zasilam 5 v i tak samo jest zasilany przekaźnik gdy klikam swatcha zmiana polaryzacyj jest czyli wszystko niby oki gdy zrobiłem diody do sprawdzenia poprawności działania które miały wspólna masę i oddzielna anodę jedna podłączona do wyjścia 1 i 2 to po nienaciskaniu swatcha działało poprawnie jedno naciśniecie zapala sie 1 dioda drugie zapala sie 2 dioda (tu zaznaczam ze to ma być chwilowy impuls czyli gdy naciskam przycisk reset to dioda świeci tak dugo dopóki przycisk jest wciśnięty wiec już na pewniaka odpinam diody podłączyłem przekaźnik bistabilny i zero reakcji przekaźnik ani rusz podpinam miernik i obserwuję gdy wciskam swatch 1 pokazuje ze na wyjściu jest 2,5v po drugim naciśnięciu pokazuje -2,5v reakcja niby prawidłowa ale czemu przekaźnik nie nie zmienia stanu dodam ze gdy podpinam pod ten sam zasilacz( 5v) sam przekaźnik i za każdą zmianą polaryzacji wszystko jest oki i działa prawidłowo sprawdziłem tez ze gdy podepnę pod układ sam miernik to pokazuje ze jest 5 v czyli tak jak ma być i oczywiście zmiana polaryzacji tez jest kto mi może pomóż czy może muszę układ uzupełnić o coś ?? nie jestem jakimś fenomenem elektronika to moje hobby wiec proszę o pomoc
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 20  
  Czy problemem nie będzie obciażalność wyjść 4081?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 36  
  Na pewno jest tak jak napisał kol. SzymonHK.
  Rozwiązaniem może być zastosowanie dodatkowo po tranzystorze do każdego wyjścia bramek.
  A może wystarczyło by zamiast układu 4081 zastosować 40107, (z tym że jest to bramka NAND a nie AND).
  Jednym słowem układ ten należy dostosować do mocy cewek przekaźnika.
 • Poziom 10  
  czy można trochę jaśniej jeśli masz jakiś pomysł proszę przedstaw go każda pomoc sie przyda jeśli można jakiś schemacik bym prosił
 • Poziom 36  
  To może podaj jeżeli możesz, jaki konkretnie stosujesz przekaźnik.
 • Poziom 10  
  tylko tyle na nim jest :
  EA2-5T NEC JAPAN 9609
  wiem ze jest na 5v i jest bistabilny
  znalazłem jeszcze coś o tym przekaźniku
  javascript:openreq('http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/nec/EA2-3T.pdf')
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  To rozwiązanie z dodatkowymi tranzystorami to by tak wyglądało.

  przekaźnik bistabilny zmiana polaryzacji ale jak ??

  To przy założeniu że jest to przekaźnik bistabilny 2-cewkowy. Bo z karty katalogowej wynika że są też 1-cewkowe.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Obejrzałem jeszcze dokładnie kartę katalogową i teraz jest już jasne, literka T w symbolu przekaźnika oznacza wersję 2-cewkową. Czyli jest ok.
 • Poziom 10  
  mam jeszcze pytanko tak wygląda przekaźnik od spodu czy możesz mi rozrysować jak połączyć wyjścia z tranzystorków do niego do nóżek
  10 i 6
  albo
  5 i 1
  w tych kombinacjach można zmieniać polaryzacje żeby zmienił stan jeśli mogę prosić zęby napisać do których nóżek podłączyć diody i w jakim kierunku i gdzie wyjścia z tranzystorków
 • Poziom 36  
  Czy aby na pewno dobrze przedstawiłeś kolejność nóżki tego przekaźnika na swoim rysunku ? W mojej karcie katalogowej jest inaczej. ???

  A tak by wyglądało jego podłączony do tego układu.

  przekaźnik bistabilny zmiana polaryzacji ale jak ??
 • Poziom 10  
  dzięki wielkie mam jeszcze jedno pytanie co oznacza literka N na końcu układu scalonego czy jeśli ona jest w schemacie to musi być na układzie??
 • Poziom 36  
  Literka N oznacza typ obudowy tego układu scalonego - DIP. Czyli do montaży tradycyjnego (a nie powierzchniowego), itd. Na schemacie może ta literka występować lub nie, nie ma tu ona znaczenia. Ma ona znaczenie dopiero w układzie montażowym.
 • Poziom 10  
  Witam.

  Wykonałem ten układ do zmiany polaryzacyj i u mnie wygląda on tak,
  że steruje 4 przekaźnikami bistabilnymi, czyli mam 4 wejścia, które impulsem zmieniają stan przekaźnika. Po podłączeniu do zasilania wszystkie przekaźniki wariują. Domyśliłem się, że to wina drgań styków i gdy podłączyłem wszystkie wejścia pod mikro stycznik z układem zapobiegającym drganiom wszystko jest dobrze, ale ja chcę te wejścia impulsu podłączyć pod przekaźniki, które są sterowane układem cd4017. Gdy wciskam 1 mikro switch będę wybierał 1 z 4 przekaźników, który w danej chwili będzie dawał możliwość za pomaca drugiego switcha podania impulsu na układ zmiany polaryzacyj jak na załączonym obrazku. Tu pytanie: co wstawić zaraz za przekaźnikiem, bo jak wiadomo bezpośrednie podłączenie do przekaźnika powoduje niepewne działanie układu. Wiem, że to musi być układ do eliminowania drgań styku, tylko nie wiem jak go wykonać.

  przekaźnik bistabilny zmiana polaryzacji ale jak ??
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Ja stosuję inny układ eliminacji zakłóceń od drgających styków :
  przekaźnik bistabilny zmiana polaryzacji ale jak ??

  Jaki układ powinien być na wyjściu (za przekaźnikami) to zależy od tego, do czego te styki będę podłączone (załączanie dużych prądów, napięć - więc ochrona styków przed przepalaniem, czy też sterowanie wejściem "nisko mocowym" - a więc likwidacja efektu drgań - błędnych impulsów).
 • Poziom 10  
  ten układ co działa w 100% o to mi chodziło dziękuje
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  W przypadku przekaźników bistabilnych zastosowanie 4017 nie jest dobrym pomysłem. Tracisz w ten sposób ich właściwości, czyli przełączanie impulsem i podtrzymanie stanu bez zasilania cewki.

  Pzdr.
 • Poziom 10  
  Właśnie można impulsem, tylko masz rację, że cewka cały czas będzie zasilana.
  Tak by wyglądało przełączanie impulsem przekaźnika bistabilnego jak na załączniku. Każde naciśniecie S1 zmieni nam stan przekaźnika. Zastanawiam się tylko, czy nie można jakoś zrobić, żeby zasilanie było odcięte po zmianie stanu.

  przekaźnik bistabilny zmiana polaryzacji ale jak ??

  bawiłem sie trochę i wymyśliłem coś takiego myślicie ze może to działać w praktyce ??
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Kiedyś zaprojektowałem ten układ.

  przekaźnik bistabilny zmiana polaryzacji ale jak ??

  Można wprowadzić modyfikację eliminującą jeden z układów '47, ale kosztem wprowadzenia 4081.

  Pzdr.