Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Bester STA-140 - jak zmodernizować?

aćka 27 Lis 2008 13:13 4428 6
  • #1 27 Lis 2008 13:13
    aćka
    Poziom 9  

Jestem posiadaczem spawarki Bester STA-140, ale ma ona przestarzałą jak na dzisiejsze czasy regulację prądu wyjściowego.Chciałbym wykorzystać do regulacji układ elektroniczny.W związku z tym mam pytanie-jaki sposób regulacji byłby najlepszy?

0 6
  • #3 30 Lis 2008 11:08
    malko5
    Poziom 12  

Zacznij od odpowiedzi na pytanie czy to ma sens. Jeśli zużywasz paczkę lub więcej elektrod na tydzień i do każdej potrzebujesz inny prąd to TAK, a jeśli zmieniasz prąd raz na tydzień to daj sobie spokój. Nowoczesne i dobre nie zawsze idzie w parze.

0
  • #4 30 Lis 2008 11:58
    lechoo
    Poziom 39  

Po podłączeniu regulatora na triaku po stronie pierwotnej może się okazać, że spawa się dużo gorzej niż przed modyfikacją.

0
  • #5 01 Gru 2008 21:14
    aćka
    Poziom 9  

Czy modernizacja działającej spawarki ma sens?Jeśli wziąć stronę finansową- to na pewno nie.Spawarka którą dysponuję to po prostu transformator z oddzielnie nawiniętymi uzwojeniami(pierwotnym i wtórnym),regulacja prądu wyjściowego odbywa się po przez wsuwanie lub wysuwanie środkowej kolumny rdzenia;po stronie pierwotnej równolegle do uzwojenia są podłączone trzy kondensatory elektrolityczne o pojemności 7,5mF/400V każdy.Jest to spawarka 2-fazowa o maksymalnym prądzie wyjściowym-140A.Elektrodami 3,25 spawa się dosyć dobrze ale często występuje problem z zajarzaniem łuku(szczególnie na początku spawania).Problemem jest ustawienie właściwego prądu spawania elektrodami 2;2,5mm aby po wyspawaniu połowy elektrody pozostała w uchwycie część nie była czerwona. Modernizując istniejącą spawarkę chciałbym uzyskać stabilny prąd wyjściowy jeśli nie w całym zakresie to przynajmniej w jego większej części,o ile taka stabilizacja dla zadanej wartości wyjściowej jest możliwa w warunkach prawie że zwarcia-jakim jest łuk elektryczny.
    Druga sprawa to poprawienie zajarzania łuku.Przeglądając na forum posty kolegów siedzących w temacie spawarek doszedłem do wniosku iż można byłoby wykonać regulator po stronie pierwotnej na którymś układów typu U2008,U208B,U209B ale co w takim razie zrobić ze środkową kolumną rdzenia.Czy regulując prąd wyjściowy po stronie pierwotnej należałoby go wyprostować dodatkowo po stronie wtórnej?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

0
  • #6 02 Gru 2008 18:41
    kaz
    Specjalista - spawarki

To co napisal wyżej Lechoo sprawdza się w 99,9 procentach.

1
  • #7 11 Lis 2009 14:42
    aćka
    Poziom 9  

Dzięki za rady,temat do zamknięcia gdyż po namyśle postanowiłem kupić spawarkę inwertorową z możliwością spawania TIG

0