Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ucięty wąż świetlny, jak to połączyć?

krzycho1708 27 Nov 2008 13:25 28209 13
 • #1
  krzycho1708
  Level 9  
  Witam
  Dostałem za darmoche ze 20m węża świetlnego, z tym że ma on ucięty koniec i nie wiem jak złączyć ze sąbą te kable.
  Ucięty wąż świetlny, jak to połączyć?
  Te 3 grubsze żyły idą przez cały wąż od wtyczki, te 2 cieńsze są od żaróweczek(nie LEDów) i tyle wiem, ale jak je złączyć to nie mam pojęcia.
  Jeżeli ktoś się bawił z wężykami i wie jak połączyć te kabeli to proszę o pomoc.
  Z góry dzięki.
 • #2
  Abili
  Level 20  
  Witam

  Tego typu wąż ma na całej długości zaznaczone miejsca gdzie można go ciąć, z tego co pamiętam to co metr. Należy znaleźć to miejsce i dokonać cięcia oczywiście jak najbliżej końca. W miejscu przecięcia powinny być widoczne trzy kable (linka), w które należy wcisnąć złączkę. W oryginale były to trzy bolce z jednej strony zaostrzone i tą stroną wbijało się w wąż a z drugiej strony doprowadzało się napięcie. Jeden styk był wspólny a do dwóch podłączone były dwie sekcje żarówek. Ściśle określone miejsca dokonania cięcia węża spowodowane są tym że żarówki w wężu łączone są szeregowo.

  AB
 • #3
  Matitronik
  Level 16  
  Miałem kiedyś taki wąż i wiem tyle, że potrzebny jest do niego sterownik, który napędza taki wąż aby świecił.
  Tak jak napisał Kolega musisz znaleźć miejsce cięcia i w to miejsce założyć na wąż (po ucięciu) specjalną łączówkę. Można takie dostać w Castoramie (tam kupiłem wąż i sterownik).
 • #4
  krzycho1708
  Level 9  
  Żeczywiście są miejsca cięcia co 3m.
  To chyba powinno działać bez łączenia tych 3 żył?
  A mi nie działa:|
 • #5
  Matitronik
  Level 16  
  Napisałem - aby taki wąż świecił, potrzebny jest do niego sterownik.
 • #6
  krzycho1708
  Level 9  
  Nieprawda, sterownik jest po to aby migał, mrugał etc. ale żeby świecił ciągle to sterownik nie jest potrzebny.Przynajmniej tak wyczytałem.
 • #7
  Matitronik
  Level 16  
  Musisz w takim razie popróbować. Ja próbowałem swój wąż świetlny zasilać bez sterownika i nie udało mi się to wcale.
  Może wąż jest tak na prawdę spalony?
 • #8
  martenka100
  Level 12  
  Wąż takiego typu zasilasz w taki sposób : środkowa żyła to biegun wspólny a boczne zasilają osobno co drugą żarówkę , czyli mamy dwa szeregi żaróweczek od miejsca cięcia do drugiego znacznika ( tak w uproszczeniu) .Ta ucięta sekcja gdzie wystają cienkie kabelki jest na straty , należy ją odciąć w miejscu , które powinno być oznaczone . Co do zasilania ... ja się spotkałem z takimi wariantami :~ 230V ,~110V, ~24 V
  Jeżeli jest to wąż na ledach to potrzebny jest kabel z układem prostującym . Sterowniki potrzebne są do uzyskania efektu mrugania w różnych kombinacjach .Polecam koledze sprawdzenie miernikiem . Wystarczy że jedna żarówka jest padnięta w szeregu i cała sekcja nie bedzie świecić .
 • #9
  Tiger_1986
  Level 10  
  Witam, nie chciałem zakładać nowego tematu a mam problem z podłączeniem węża, kupiłem potrzebną końcówkę z bolcami i wtyczkę do gniazdka, lecz gdy podłączyłem wąż do sieci, świeci tylko co druga żarówka

  wąż 3 żyłowy, podpowie ktoś co może być tego powodem?


  z góry dziękuję za pomoc
 • #10
  zyzy52
  Level 27  
  Dla "krzycho1708".
  Tak, jak koledzy pisali. Ucinasz w miejscu cięcia i jeden koniec zaślepiasz, a drugi podłączasz tak, jak żyrandol (jedna żyła wspólna a dwie są gałęziami). Możesz je razem złączyć jeśli nie masz sterownika.

  Dla "Tiger-1986".
  Zdarza się,że końcówka się źle wbije i nie chce łączyć. Spróbuj jeszcze raz wbić bolce do węża.
 • #11
  Tiger_1986
  Level 10  
  próbowałem kilkakrotnie wkładac tą końcówkę z bolcami, i dalej świeci tylko co druga żarówka, może być inna przyczyna tego?
 • #12
  diri91
  Level 2  
  Ja mam jeszcze inny problem, brat dostał taki wąż świetlny (z żaróweczek a nie diod), który również nie działa. Próbował podpiąć go bez sterownika - niebieski od wtyczki do niebieskiego przy wężu i czarny też od wtyczki do jednego z dwóch czarnych przy wężu i wtedy nie było żadnej reakcji na podpięcie do zasilania, natomiast gdy przepiął czarny od wtyczki do drugiego czarnego przy wężu - "wybił korki" ja nie jestem w tym zbyt obeznany więc jeśli ktoś wie czy z tego coś da się jeszcze zrobić to proszę o pomoc.
 • #13
  Liscior
  Level 1  
  Witam mam pytanie bo niechce robic nowego tematu a moze ktos odpowie mi tutaj... Mam dwa weze swietlne i chcialbym je polaczyc w jeden czy jest to mozliwe i jak to zrobic??? Weze sa ledowe... Prosze o pomoc. Pan wyzej nawiazal do wezy ledowych i napisal ze potzreba kabla z ukladem prostujacym czy kyos moglby to sprostowac??? o co chodzi....
 • #14
  popey02
  Level 9  
  odnośnie węża Tiger_1986,
  musisz znaleźć masę tego węża, będzie to przewód który nie jest podłączony z żarówkami(musisz w patrzeć się w wąż i znaleźć taki przewód, jak już najdziesz no łączysz go do wtyczki, pozostałe dwa skręcasz ze sobą i takze łączysz, całość powinna świecić że ho ho ;)