Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator centra 45Ah problem z jedną celą

27 Lis 2008 14:56 7594 7
  • Poziom 17  
    Trafił do mnie akumulator centra 45Ah ma około 2-3 lata - nie ma problemu z rozruchem auta.
    Podłączyłem do ładowania (1A) i odtworzyłem korki.
    Po kilku godzinach wszystkie cele oprócz jednej zaczęły delikatnie gazować. Po następnych kilku godzinach nadal ta jedna cela nie pracuje.
    Zmierzyłem napięcia na poszczególnych celach no i na wszystkich jest 2,15-2,2V natomiast na tej jednej 1,9V.
    Gdzieś wsysło mi areometr wiec na razie nie mam pomiaru gęstości elektrolitu.
    Wszystkie cele wyglądają wizualnie tak samo, są częściowo pokryte białym osadem.
    Czy to jest zwarcie wewnętrzne celi -> skoro ma 1,9V to chyba nie??
    Jeżeli to zapowiada powolne zwieranie celi wolałbym nie ryzykować uszkodzenia alternatora i zagotowania aku w aucie.
    Złom czy probować zrobić parę cykli ładowanie/rozładowanie?
  • Poziom 28  
    Witam. Bez pomiaru gęstości elektrolitu trudno doradzić, Prawdopodobnie gęstość jest sporo poniżj 1,2 g/cm*.Przy niskich temperaturach takie cele mają tendencję zamarzać. Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Przy okazji innych zakupów udało mi się nabyć super areometr ;) za 4,99 - najlepszy jaki był w sklepie :|
    Na szczęście ma normalny pływak i podziałkę.
    Pomiary napięć i odpowiednio gęstości:

2,2V | 1,9V | 2,2V | 2,16V | 2,2V | 2,14V
    1,20 | 1,10 | 1,20 | 1,175 | 1,20 | 1,175

Trochę chyba rozcieńczony jest elektrolit bo jest go trochę za dużo w aku no i pomiar gęstości jak widać :)

Czy ma sens wylanie tego co jest ze wszystkich cel (zmieszanie) i potem zalanie z powrotem tak żeby wyrównać stężenie?
  • spec od auto-elektro
    Jak dla mnie to złom nie wiem jak to może jeszcze palić chyba że te pomiary to teoria.P
  • Poziom 31  
    Biały osad na płytach oznacza zasiarczanienie i stąd gęstość elektrolitu jest niewłaściwa.
  • Poziom 17  
    Faktycznie akumulator okazał się złomem.
    Tydzień temu osłabł i trafił do mnie na ładowanie/reanimację.
    Teraz po nocy w aucie o ile wytrwale kręci to niestety nie wystarczająco szybko do odpalenia samochodu. Dodatkowo dziś w tej słabszej celi zrobiło się brunatne błotko więc płyty dodatnie podziękowały za współpracę :|

Właściciel tego aku jeszcze mi powiedział że około rok temu dolewał wodę destylowaną do niego i zauważył że w każdej celi była inna ilość elektrolitu a on dolał tak żeby było po równo.
    Zastanawiam się wobec tego czy do starszych akumulatorów w ogóle dolewać wody jak płyty są jeszcze zanurzone?
    Bo jak rozcieńczymy tak elektrolit w starszej baterii to zupełnie możemy ją dobić, mam racje?
  • Poziom 42  
    Nie bardzo masz racje... Stężenie wyjściowe elektrolitu jest we wszystkich celach jednakowe, ilość też.
    Jakakolwiek zmiana objętości elektrolitu to odparowanie wody - elektrolit sie więc zatęża, im więcej wody odparuje, tym większą gęstość bedzie miał elektrolit, więc aby uzyskać prawidłową gęstość(stężenie) należy dolać więcej wody.
    Zawsze (poza przypadkiem wylania elektrolitu) dolewamy tylko wodę, a jeśli po naładowaniu prawidlowej gęstości nie da się uzyskać to nie jest wina rozcieńczenia elektrolitu tylko trwałego rozkładu chemicznego kwasu siarkowego - zasiarczeie płyt.

Pozdrawiam