Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

domofon - otwieranie bramki z opóźnieniem

27 Lis 2008 16:44 3359 2
 • Poziom 15  
  witam serdecznie,
  proszę o pomoc.
  Jestem szczęśliwym (?) posiadaczem zestawu domofonowego opartego na centralce EWD10IN firmy ELTCRAC.
  Centralka ta posiada możliwość otwarcia rygla (elektrozaczepu, zamka elektromagnetycznego) poprzez naciśnięcie przycisku w unifonie - w moim przypadku WEKTA TK6. Podanie napięcia na zamek może odbywać się na dwa sposoby:
  1 - zamek otwarty jest tak długo jak długo przyciśnięty jest przycisk w unifonie
  2 - zamek otwarty jest tak długo jak długo przyciśnięty jest przycisk w unifonie i jeszcze 4 sekundy po jego puszczeniu.

  Chciałbym wstawić (najlepiej w unifon bo jest tam najwięcej miejsca) układ, który by "naciskał" przycisk otwarcia zamka na ok 2 sekundy, po około 10 sekundach od naciśnięcia dodatkowego przycisku (w w/w unifonie są dwa, jeden do zamka drugi do interkomu, którego nie wykorzystuję).

  Z góry odpowiadam osobom, które chciałyby mi polecić elektrozaczep z funkcją pamięci, miałem już trzy i żaden nie dał rady warunkom na jakie był wystawiony - deszcz, śnieg, mróz,częste używanie.
  Bardziej niż na tym żeby zamek był otwarty od momentu naciśnięcia przycisku do momentu opuszczenia posesji zależałoby mi aby zamek był otwarty tylko w momencie mojej obecności przy bramce.
  Moja średnia od domu do bramki to ok 10 sekund, ale gdyby w układzie tym była możliwość regulacji zakresu między 10 a 15 sekund to byłby dodatkowy plus.
  Także plusem byłby sygnał dźwiekowy lub świetlny oznaczający nie tyle trwanie (choć mogłoby być), co rozpoczęcie pracy układu - już wyjaśniam dlaczego, w unifonie w/w firmy przycisk sterujący zamkiem to kawałek wygiętej blaszki wlutowany w płytkę układu, który zamyka obwód po dociśnięciu go to pręcika także wlutowanego w płytkę. Efekt jednorazowego przyciśnięcia nie zawsze jest zgodny z porządanym (zamknięciem obwodu), więc miło by było zatrzaskując za sobą drzwi domu mieć pewność, że bramka otworzy się gdy do niej dojdę.
  W grę nie wchodzi także jakiś ukryty przycisk przy bramce, mały niewidoczny jest tak samo mało odporny na warunki atmosferyczne jak wspomniany wyżej elektrozaczep, a duży i widoczny przycisk mija się z celem.
  Jeszcze jeden argument przemawiający za tym by układ znajdował się w unifonie jest taki, że gdy będę chciał otworzyć bramkę komuś wchodzącemu to skorzystam z fabrycznego przycisku i bramka otworzy się od razu, a nie po czasie.
  Napięcie podawane z centralki na cały obwód to 12-14V 150mA. Na elektrozaczep podawany jest prąd bezpośrednio z transformatora w centralce.
  Czekam na pomysły i sugestie
  pozdrawiam
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Można to zrobić np. tak:
  domofon - otwieranie bramki z opóźnieniem

  Do wyboru jest układ "górny" - 4 bramki (WY1) lub "dolny" - 3 bramki (WY2) -zależnie od sposobu wyzwalania przełącznikiem S1.
  Czas opóźnienia od naciśnięcia S1 do włączenia przekaźnika zależy od R1C1 (w tym czasie świeci dioda LED). Po tym czasie (ok. 10s) włącza się przekaźnik na czas określony przez R2C2 (ok. 5s), zwierając istniejący w unifonie przycisk S3.
  WE jest oczywiście połączone z WY1 lub WY2 :D
  Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  dzięki za odpowiedź, sory że tak późno