Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel "czyta" z OPC serwera prędkość obrotową went

27 Lis 2008 17:51 3535 5
 • Poziom 9  
  Witam

  Jestem tu nowy więc wybaczcie niewiedzę

  Napisałem program pod CPU224XP Siemensa, połączyłem dane z niego z OPC serwerem, który przekazuje dane do Excela,
  odpowiednie komórki w Excelu wskazują dane takie jak: temperatury,
  ciśnienia, prędkość obrotową rotora pompy.

  Stąd moje pytanie:
  czy można w Excelu przyporzadkować danej komórce kształt wirnika pompy, którego prędkość obrotowa będzie proporcjonalna do wartości liczby w tej komórce ?

  Jest to moja praca dyplomowa, mam jeszcze trochę czasu
  więc mogę coś jeszcze pokombinować ...

  pozdrawiam
 • SterControl
 • Poziom 14  
  Gdzieś w sieci (dawno temu) widziałem bibliotekę do Excela, która działała jak timer wywołujący co zaprogramowany czas wskazaną funkcję (VBA). Można by w tej funkcji sprawdzać dane o prędkości i przestrajać szybkość tego timera oraz podmieniać obrazki żeby stworzyć animację obracającego się wirnika.
  A może to już jest na pokładzie (po którejś łacie Microsofu) w excelu.
 • SterControl
 • Poziom 13  
  Witam
  Widzę, że nikt nie odpowiada...
  Jeśli jeszcze szukasz przykładu, to proszę.
  Na bazie niego stworzyłem swój arkusz - odczytujący dane z aplikacji WinCC, współpracującej z PLC S7-300, obsługującej kotłownię.
  Pomimo dość spartańskiego kodu naprawdę działa. Doskonały przykład dla własnych eksperymentów i rozbudowania. Pamiętaj o zaklikaniu odwołań do bibliotek. (u mnie to Siemens OPC DAAutomation 2.0)
  O ile dobrze pamiętam przykład pochodzi ze strony Siemens'a.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Witam,
  według mnie można by było to rozwiązać następująco: instalujemy OPC Server dla Excel'a (np. prosty i łatwy jest: http://www.commsvr.com/Products/OPCServer/ExcelOPCServer.aspx), czyli mamy dwa OPC serwery: jeden podłączony do sterownika, drugi podłączony do Excela, teraz wystarczy wykorzystać oprogramowanie do wymiany danych pomiędzy serwerami OPC (np. DataPorter) i już problem z głowy, na stronach woratlu CommServer (http://www.commsvr.com/) znajdują się aplikacje w wersji demo, więc można wszystko łatwo przećwiczyć (jest tam nawet filmik pokazujący konfiguracje z Excelem).

  Inne rozwiązanie to może implementacja elementów oprogramowania dla serwera lub klienta o OPC (jakiś wstęp do tego jest tutaj: http://maciej-progtech.blogspot.com/2009/02/opc-dcom-net-i-c-w-jednym-stali-domu.html), ale w tym przypadku widzę schody, schody, schody ...

  Powodzenia!
 • Poziom 30  
  Czy to musi być koniecznie Excel i jakiś OPC. Myślę, że w ramach pracy dyplomowej możesz spokojnie użyć środowiska do wizualizacji np. InTouch, iFix, Citect. To ostatnie ma wbudowany OPC i łączysz się ze sterownikiem przy pomocy kabla PPI. Poza tym wykorzystywanie środowiska arkusza kalkulacyjnego do wizualizacji jest jakby trochę dziwne. Chyba że to wymyślił jakiś "promotor" i teraz trzeba się gimnastykować.