Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa piecyka-kilka pytań

28 Lis 2008 00:19 1666 5
  • Poziom 15  
    Chciałbym zadać kilka pytań:
    1.Jaka jest różnica między piecykiem tranzystorowym, a lampowym?
    2.Jaka maksymalna moc wystarczy do nagłośnienia dużego pokoju a jaka do nagłośnienia Sali o powierzchni około 200m²?
    3.Jakie filtry itp. Trzeba zamontować przy piecyku tak, aby miał jakiś poziom(jak można prosić o jakieś projekty to będę wdzięczne)?
    4.Jakie złącza należy zastosować przy piecyku tak, aby był jak najbardziej uniwersalny?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    1. tranzystorowy - oparty na tranzystorach końcowych kondensatorach i trafie, przesterowanie samej w Sobie końcówki daje nie miłe dźwięki (co innego jak używamy kostki albo wbudowanego przesteru na przedwzmacniaczu).

Lampowy- jak nazwa wskazuje jest na lampach mocy, dokładnego działania Ci nie przedstawię, ale przesterowanie lamp daje nam bardzo ładny efekt (w 99 procentach przypadków), wadą jest to, że żeby piec lampowy oddał swoje prawdziwe brzmienie musi być wysterowany praktycznie na maksa.

Każdy piec mus Mieć przedwzmacniacz. Spotyka się dlatego piece hybrydowe:

Przedwzmacniacz lampowy, końcówka tranzystorowa,
    przedwzmacniacz tranzystorowy, końcówka lampowa.

2. Do nagłośnienia pokoju starczy Ci spokojnie 10-20W,
    Do sali 200m to zależy od akustyki i innych instrumentów które będą grały ale wydaje mi się że 75W-120W to na bank styknie :).

4. wejścia na jack (na xlr się nie stosuje bo raczej żadne efekty nie mają wyjść na xlr), wyjście na jackach również i na XLR (ale jeśli to piecyk gitarowy a nie basowy to i tak nagłaśnianie mikrofonem :))
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    1. Oprócz samej budowy różni się brzmieniem - lampowy jest o wiele lepszy ( wg. 99,9% gitarzystów :D ), ale musi być wykonany na dobrych lampach. Wadą lampowych jest też to, że inaczej grają jak lampy są chłodne a inaczej jak ciepłe.

2. Tak jak kolega pisał, 10 - 20W w pokoju wystarczy.

3. Jeszcze się nie spotkałem z piecem, który by miał filtr. Ogólnie w piecach można zamontować jakiś efekt. Podaję link do strony z przedwzmacniaczami, wzmacniaczami, efektami i różnymi innymi rzeczami...

Link
  • Poziom 28  
    a zapomniałem o barwie i cieple lamp :)
  • Poziom 15  
    Wielkie dzięki za odpowiedzi i pytam dale:

1.Z tym większym pomieszczeniem chodziło mi o sale gimnastyczną w mojej chodzi ma ponad 10 metrów wysokości, a trybuny zaczynają się na 2 metrach, akustyka beznadziejna nawet po wielu zabiegach(oczywiście nie ja ustawiam te dodatki) wiec ile wystarczy.
    2.Jakie aż nie typowe złącza gitarowe (i jak można prosić o ich wygląd)?
    3.Jakie filtry trzeba zastosować, aby piecyk był uniwersalny do zastosowania na przykład w domu, w kościele, czy na hali gimnastycznej, lub na otwartej estradzie?
    4.Jaki zakres częstotliwości powinien mieć filtr przy głośniku?
  • Poziom 28  
    1.piecyk 75-150W (i zalezy jeszcze głównie od SPL głośnika)
    2. Nie rozumiem twojego pytania. Pisz po polsku. Zlącza powinieneś mieć wejścia jack mono, wyjścia jack TRS (symetryczny inaczej stereo), lub mono. ewentualnie dodatkowo wyjście XLR

Dodano po 10 [minuty]:

i o co Ci chodzi z tymi filtrami?? o odcięcie z dołu i góry?? Na ogół chyba głośnik gitarowy powinien grac od 50-80hz do 5-6tyś hz. Powyżej dźwięk przenoszony jest nieprzyjemny. Zresztą spójrz Sobie na specyfikacje głośników gitarowych firmy Celestion. Dlatego musisz to dostosować do wybranego głośnika