Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[80C51/52] Proste pytania odnośnie tworzenia układu z 80C51.

tomasz.ozga 28 Nov 2008 00:57 2374 4
Altium Designer Computer Controls
    tomasz.ozga
    Level 10  
    Witam,

hmm w ostatnim czasie dość mocno zaciekawiłem się kontrolerami, a szczególnie tym z serii '51. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że oprócz zaprogramowania takowego kontrolera to trzeba pierw odpowiednio utworzyć płytki, które będzie można nastepnie odpowiednio programować. Do rzeczy.

Dorwałem dość ciekawy poradnik z serii EdW z mikrokontrolerem własnie 80C51/52 i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że nie miałem w życiu styczności z jakimkolwiek układami. Kiedyś lutowalem jakiś zestaw na "technikę", ale tam było wszystko pieknie rozrysowane i właściwie nic z tego nie wynikło.

O tyle, o ile komputerami interesowałem sie od zawsze i zrozumienie pojęć dotyczących działania samego kontrolera są dla mnie dość oczywiste o tyle utworzenie jakiegokolwiek układu z płytką drukowaną jest dla mnie w tym momencie jak przeskoczenie o własnych siłach pięcio metrowego muru.

W czym problem? Otóż proszę spojżeć

Schemat A:

Schemat B:

Schemat C:

I teraz tak. O ile pierwszy schemat jest przebanalnie przejżysty to mam do niego tak czy inaczej kilka pytań. Mianowicie, powiedzmy, że zakupię 80C51/52, pamięć EPROM oraz układ 74HCT573, do tego płytkę drukowaną oraz zasilacz, a następnie ładnie porobię na tej jakże dużej płytce te wszystkie ścieżki(jak właściwie zrobić ścieżki na płytce? - jakiś tutorial? i właściwie co zrobić ze ścieżkami przecinającymi się? puścić je drugą stroną płytki?). Tak czy siak, załóżmy, że mam to zmontowane, wszystkie ścieżki są ładnie połączone. Powiedzmy, ze mam już nawet napisany programik, który coś tam sobie liczy... i co prawda mimo, że nie mam żadnych urządzeń peryferyjnych to on teoretycznie działa sobie w tym układzie. W jaki sposób ja go wgram w moją pamięć?

Ok. Zakładam, że uzyskałem odpowiedź na powyższe pytania. Przejdźmy dalej. Biorę teraz drugi schemat... de facto jest tam tylko ta różnica, że w schemacie zamiast EPROM`u wstawiono SRAM - tzn. zdaję sobie sprawę, że ma to istotne znaczenie wiążące się z działaniem programu, ale raczej nie wielkie w momencie próby montażu, i co dalej widzę? "Szyny" - tak fachowo nazwano to w tym artykule... i w tym momencie wymiękam, ponieważ kompletnie nie mam pojęcia skąd będę wiedział, jak utworzyć taką szynę i co z czym w ostateczności połączyć. W tym miejscu przydałby mi się jakiś mały tutorial prostych układów. Takich zupełnie prostych. Migająca dioda... czy coś w tym stylu. Byłbym przeogromnie wdzięczny.

O ile leżałem przy schemacie B, o tyle przy schemacie C po prostu zapadam się pod ziemie. Tzn. teoretycznie rozumiem nawet zasadę działania tego i opis, który został podany w kursie jest dość przystępny... tylko znów to pytanie: W jaki sposób to zmontować? Tak w rzeczywistości.

Na koniec: Prosiłbym nie odsyłać mnie do tysięcy stosów literatury, prosiłbym natomiast o dość ścisły i dość przystępny opis moich problemów - czyli, dokładnie gdzie, co i jak szukać, żeby otrzymać odpowiedzi na te pytania.

Z góry wszystkim dziękuję.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Altium Designer Computer Controls
    elektryk
    Level 42  
    Ad1, o projektowaniu i wykonywaniu płytek na forum było bardzo wiele tematów, raczej nie pozostaje tu nic do dyskutowania. Co do programowania to w układzie A masz pamięć EPROM lub jakąś kompatybilną którą się programuje programatorem.
    Ad2 Schemat B wydaje mi się hipotetyczny, bo nie widzę możliwości wgrania programu do pamięci RAM (układ nie ma podtrzymywania) Co do magistral czy szyn, to one czynią ten schemat czytelniejszy, każde wprowadzenie sygnału do magistrali posiada etykietę, a wszystkie sygnał z określoną etykietą są elektrycznie połączone.
    Co do miga diodą to daruj sobie te układu 80C51, one są dobre do przemysłowych sterowników a nie do nauki. Kup sobie coś z wbudowaną pamięcią FLASH.
    Na forum znajduje się bardzo wiele informacji z zakresu o jaki pytałeś, skorzystaj z wyszukiwarki.
  • Altium Designer Computer Controls
    tomasz.ozga
    Level 10  
    No więc tak... załóżmy, że już wiem jak zrobić ten układ, tzn jak go przenieść na płytkę drukowaną to pytanko mam... jak podłączyć do tego wszystkiego port aby przenieść program do pamięci? Czy posiada ktoś gotowy schemat takiego układu dla procesora 8051/52?

Aha i co to jest za oznaczenie tak jakby dwie masy przy sobie... jakby kondensator? tak?
    kubiaczek1982
    Level 12  
    Poszukaj układów z programatorem ISP tylko do tego potrzebny Ci procesor który można programować przez ISP (tj z literą s). O tym jest gdzieś na elektrodzie. Ewentualnie możesz kupić programator specjalistyczny. Ich koszt nie będzie mniejszy niż 60zł a isp to koszt w granicach 15zł

Te "dwie masy" to kondensator ceramiczny. Z resztą obok masz jego wartość 33pF.
    MichałKob
    Level 20  
    W kursie, z którego zaczerpnąłeś te schematy można znaleźć odpowiedź na większość Twych pytań :)

Właśnie wczoraj czytałem ten kurs i zrozumiałem, że:
    - Procesor posiada wewnętrzną pamięć kodu zaprogramowaną programem monitora. Ten program służy do wczytywania przez komputer lub ręcznej edycji programu do pamięci SRAM .
    - Po załadowaniu do SRAM programu, przełączamy procesor na wykonywanie kodu pamięci zewnętrznej i resetujemy go - procesor zaczyna wykonywać to, co wcześniej sam tam zapisał. Wada: Po wyłączeniu zasilania, naturalnie, pamięć SRAM traci zawartość.

Warto rozważyć wstawienie do układu pamięci nieulotnej EEPROM lub DataFLASH, albo nawet karty SD o maleńkiej pojemności. (Wystarczy np. 256kiB.) Można by wtedy tak przerobić program monitora, aby zapisywał (pobrany przez port szeregowy, bądź edytowany ręcznie) do pamięci nieulotnej program (w pamięci nieulotnej istniałoby np. 16 bloków po 32 kiB). Przy starcie wybierałoby się, który z 32-kiB bloków ma zostać załadowany do SRAM.

Jak wiadomo, dokonał się od tamtych czasów w dziedzinie mikrokontrolerów ogromny postęp. Pojawiła się seria AT89S51, AT89S52, których wewnętrzna pamięć programu da się zaprogramować przez port LPT i układ 74LS244. Nazywa się to ISP - In System Programming. Co najlepsze - 89Sxx są całkowicie kompatybilne wstecz z tymi omawianymi w artykule.