Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie wentylatorem komputerowym

Ganz 28 Nov 2008 10:06 3605 5
    Ganz
    Level 17  
    Witam!

Mam zamiar zabrać się za mały upgrade mojego komputera. Na początek chcę wyciszyć zasilacz przez dołożenie mu funkcji regulacji obrotów w zależności od temperatury radiatorów (im temperatura większa tym szybciej pracuje). Później może zabiorę się za wentylator CPU.

Chcę, żeby wszystkim sterował uC. Pomiar temperatury chcę robić za pomocą DS18S20 i przy okazji wyświetlać go na obudowie komputera.

Oprogramowanie uC w zakresie odczytu temperatury przez DS18S20 i wyświetlanie na wyścietlaczach siedmiosegmentowych mam opanowane.

Problem mam jednak z regulacją obrotów wentylatora. Z tego co udało mi się dowiedzieć to w takich wentylatorach wykorzystuje się bezszczotkowe silniki prądu stałego. Wentylator w zasilaczu posiada dwa kable: czarny i czerwony, a ten na CPU dodatkowo żółty.

Jak można sterować takimi wentylatorami za pomocą uC?
    SciroWroc
    Level 14  
    Tak na szybko.
    Wykorzystaj PWM uC. Ładnie można regulować obrotami przez zmianę wypełnienia. Druga sprawa sprzętowy PWM działa sam sobie, więc uC może w tym czasie sobie coś tam wyświetlać lub mierzyć temperaturę.
    Ganz
    Level 17  
    SciroWroc wrote:
    Tak na szybko.
    Wykorzystaj PWM uC. Ładnie można regulować obrotami przez zmianę wypełnienia. Druga sprawa sprzętowy PWM działa sam sobie, więc uC może w tym czasie sobie coś tam wyświetlać lub mierzyć temperaturę.

Tyle to już wiem bez Elektrody. ;-) Raczej szukam schematu na którym mógłbym się wzorować, chyba że bezszczotkowymi silnikami prądu stałego steruje się identycznie jak szczotkowymi.
    Ganz
    Level 17  
    quinty wrote:
    Założę się, że twój BIOS ma coś w rodzaju technologi "Cool & quiet" - to BIOS będzie regulował szybkośc wentylatorków.

Pudło. ;-) Moja płyta to K7VT6 firmy ASRock. Jest pozbawiona tej funkcji.