Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Taki schemacik potrzebny

wtw 28 Nov 2008 10:06 1130 0
    wtw
    Level 11  
    Czołem, jestem tu nowy i jest to też mój pierwszy post na tym forum, mam też nadzieję, że umieściłem go w odpowiednim dziale. A więc do rzeczy. Ostatni dzięki pomocy kolegi zrobiłem sobie pilota do sterowania z laptopa migawką w moim aparacie (Nikon D50). Dlatego pilota, gdyż ów aparat nie posiada wejścia na tzw wężyk spustowy czy kabelek. Pilot jest połączony z laptopem po przez tzw relay box i port LPT. Poniżej zamieszcza schemat tego relay boxa, niebieskim kułkiem zaznaczyłem miejsce podpięcia pilota.
    Taki schemacik potrzebny
    Wszystko byłoby fajnie z tym pilotem, gdyby nie jeden problem. Przy próbie sterowania aparatem za pomocą używanego przeze mnie oprogramowania (Guidemaster lub DSLRShuter jeżeli cokolwiek to wam powie), pilot zamiast wysłać pojedynczy sygnał odpalający migawkę i po upłynięciu czasu ekspozycji kolejny zamykający, wysyła jeden ciągły sygnał trwający tyle na ile został ustalony czas ekspozycji. Takie zachowanie powoduje kilku-kilkunastokrotne zamykanie się i otwieranie migawki na przemian. Co jest ciekawe, przy obsłudze za pomocą innego softu (niestety płatnego) wszystko działa poprawnie. W związku z powyższym potrzebowałbym schemat jakiegoś układu, który wpięty pomiędzy pilota i relay box, zmieniałby ten ciągły sygnał na sekwencję typu: pojedynczy impuls otwierający migawkę - ekspozycja - pojedynczy impuls zamykający migawkę. Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
    Wojtek