Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EDA SH-1.0 1989 r. - problemy z rozruchem pod ciśnieniem

28 Lis 2008 15:34 3395 9
  • Poziom 10  
    Witam

zbudowałem kompresor do malowania na bazie sprężarki lodówkowej.

Wspomniane w tytule problemy dotyczą sytuacji, w której presostat ma ponownie załączyć sprężarkę po spadku ciśnienia w zbiorniku do poziomu ok. 4-5 bar.
    W 50% przypadków (przy tym samym ciśnieniu ok. 4 bar) nie następuje wznowienie pracy, tylko w okolicach puszki z elektryką pojawia się cichutkie buczenie. Czasami ponowna próba po kilku sekundach przerwy uwieńczona jest powodzeniem. Zazwyczaj pomaga też obniżenie ciśnienia w instalacji. Generalnie przy podanych ciśnieniach startuje jak chce...

Urządzenie rozruchowe (nie wiem czy tak się nazywa ta biała kostka i walec z nawiniętym drutem miedzianym) po rozkręceniu było pełne sadzy (z pół łyżeczki wytrząsłem, styki z grubsza przeczyściłem).

Sprężarka jest z odzysku, z pewnego źródła, do końca eksploatacji lodówki pracowała bez zastrzeżeń.
    Rok produkcji 1989, moc 130/190W

O co chodzi? Podobna sprężarka EDA tylko 90W SH-0.63 u kolegi, śmiga aż miło, startując bez problemu przy 5 barach. Jest jednak nowsza (ma kilka lat).

Czy tu może chodzić o wiek i zabrudzenie instalacji elektrycznej (styki, wspomniana sadza)?
    Czemu raz rusza raz nie?

Chciałbym uniknąć instalowania zaworu zwrotnego rozruchowego.
    Pomóżcie! Bardzo potrzebuję tego kompresora!

Pozdrawiam
    Bartek
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 36  
    Witam, zwróć uwagę czy styki o których pisałeś rzeczywiście się zwierają.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 10  
    Hej

w jaki sposób mam to sprawdzić?
    Mam sprawdzić przy rozkręconej tej białej kostce (urz. rozruchowe?) i pod napięciem?
    Sorki za takie pytanie, ale z elektryki jestem cieniutki.. Ja nawet dokładnie nie wiem jak takie urządzenie pracuje.
  • Poziom 36  
    Niestety trzeba to sprawdzić w czasie rozruchu, elektromagnes powinien przyciągnąć styk na chwilę i zwolnić po rozruchu silnika. Sprawdź też czy styki w tym urządzeniu nie są wypalone (te które łączą go z agregatem też).
  • Poziom 10  
    o.k. Spróbuję. Opisz proszę jak wyglądają typowe przepalone styki w takim urządzeniu. Po czym to poznać? Nie mam żadnej skali porównawczej.
    Tak to wyglądało po wstępnym przetarciu z sadzy.

Następnie styki przeszlifowałem tak, że teraz ich powierzchnie lekko się "świecą żywym metalem". Szaleństw nie ma, ale jest lepiej, bo nie ma żadnego brudu, sadzy i nalotu.

Czy to dobry kierunek?
    Jeśli są przepalone, nadpalone itd. to da się je zregenerować czy cały element do wymiany? Czy kondycja tej małej sprężynki też ma znaczenie dla opisywanego problemu?

Bartek
  • Poziom 36  
    Wygląda nieźle powinno działać, teraz zwróć uwagę czy w czasie rozruchu styk który jest na sprężynce zwiera dwa styki które są zamontowane przy cewce, w ten sposób włącza na chwile uzwojenie rozruchowe w silniku i umożliwia jego rozruch, sprawdź także bolce wychodzące z agregatu i styki w tym przekaźniku z którymi te bolce się łączą czy nie są skorodowane.
  • Poziom 10  
    Hej!

Postanowiłem na razie nie sprawdzać czy ten ruchomy styk zwiera styki czy nie i poprzestać na czyszczeniu.
    Przetarłem dla pewności te pozostałe styki i gniazda, o których pisałeś niutat. Dziś wieczorem będę robił próby. Dzęki za dotychczasową pomoc!

Bartek
  • Poziom 10  
    Hej!

Robiłem kilka prób z uruchamianiem - wygląda, że wszystko jest o.k.
    W razie czego wiem, gdzie pytać:D
    Dzięki raz jeszcze za pomoc niutat!

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam

problemy z rozruchem powróciły :cry:
    Czy ktoś wie, gdzie jeszcze mogę dostać przekaźnik rozruchowy do EDA SH-1.0, taki na 1,4 A, jak na fotach parę postów wyżej?

W Radomiu szukam od 2 tygodni i we wszystkich serwisach rozkładają ręce. Wiem, że EDA już nie produkuje, ale myślałem, że na rynku wtórnym jeszcze znajdę:cry:

Dzięki z góry

niutat napisał:
    ... zwróć uwagę czy w czasie rozruchu styk który jest na sprężynce zwiera dwa styki które są zamontowane przy cewce, w ten sposób włącza na chwile uzwojenie rozruchowe w silniku i umożliwia jego rozruch, sprawdź także bolce wychodzące z agregatu i styki w tym przekaźniku z którymi te bolce się łączą czy nie są skorodowane.

Niutat, właśnie to sprawdziłem. Oto moje obserwacje:
    1. Nabiłem zbiornik 5-krotnie (cykl: nabijanie - szybkie spuszczanie powietrza z 6 do 4 bar, aż do ponownego załączenia się sprężarki)
    2. 3-krotnie załączył się i dopompował bez problemów. Ruchomy styk "podskoczył" na ułamek sekundy, zwarł styki i "opadł".
    Za 4 razem zwarł, ale już nie puścił. Próbowałem załączyć go jeszcze 2 razy, ale działo się dokładnie to samo.
    3. Cała próba (cykl: nabijanie - szybkie spuszczanie) trwała ok. 10 min., więc szybciej niż w podczas malowania. Sprężarka nieco się zagrzała (była ciepła, nie gorąca)

Główne pytanie:
    Czy to "nie puszczanie/nie rozwieranie" styków przez styk ruchomy uniemożliwia rozruch silnika,
    czy jest odwrotnie - tzn. styk ruchomy nie puszcza, dopóki nie uruchomi silnika (a ten z jakichś powodów nie jest w stanie ruszyć)?

Czyli co jest zepsute: przekaźnik czy mechanika sprężarki?
    Jak sobie z tym poradzić?

Bardzo liczę na Waszą pomoc.
  • Poziom 10  
    Witam

opisane w powyższych postach problemy z rozruchem zniknęły jak ręką odjął. Jak to się stało? Styki w puszce z elektryką za radą mojego rodziciela spryskałem obficie... WD-40. Od tego czasu załączył się na pewno ponad 100 razy i ZAWSZE za pierwszym razem.

Pozdrawiam wszystkich konstruktorów!:D

Edit:
    Po trzech latach :D
    Pilnie poszukuję przekaźnika 1.4A do opisanego tu agregatu. W moim mieście, ani w sieci nic nie znalazłem. Może ktoś z Was ma z odzysku?
    Bardzo proszę o pomoc, bo dotychczasowy mimo moich wysiłków (czyszczenie styków) już chyba dogorywa.
    Edit:
    Znalazłem inny. Ma podane dwie wartości w Amperach: (Id?)1.5A i (ar max?)3.8A. Czy mogę tym przekaźnikiem zastąpić dotychczasowy? Z jakimi skutkami? Help!