Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podniesienie napięcia w SBS 380

28 Lis 2008 17:22 2730 8
  • Poziom 21  
    Witam!
    Otóż mam takie pytanko. Posiadam zestaw głośników 2,1 Creative SBS380. Ostatnio zauważyłem że subwoofer dziwnie charczy (żeby nie mówić że "pierdzi") podejrzewam że jest to wina wzmacniacza tego zestawu. Zestaw ma 12W RMS i jest zasilany AC 10V ~1200mA 12VA. Pomyślałem czy bym nie mógł podłączyć go pod zasilacz DC 12V 800mA w celu znikomego podniesienia mocy, lecz mam obawy czy nie spale w ten sposób głośników.
  • Poziom 12  
    Ten zestaw jest o kant d**y rozbić, chyba najgorszy zestaw z subwoferem Creativa. W dodatku subwofer nie ma ŻADNEGO wytłumienia, w środku jest pusto. Polecam zaopatrzyć się najzwyczajniej w świecie w coś innego.
  • Poziom 21  
    NO właśnie zauważyłem że w środku nic nie ma i może przez to tak dudni, bo słychać jak by na siłe próbowało wydostać sie z niego powietrze. Nigdy bym sobie tego zestawu nie kupił, tylko ze ja go dostałem, no i cóż zrobić ;) Myślałem właśnie nad wytłumieniem suba ale nie ma to chyba sensu i zbytnio jak to zrobić, bo by trzeba było cały głośnik rozwalać.
    Czy miał by ktoś jakieś propozycje, jak temu zaradzić?
  • Poziom 36  
    Z tego co wiem, a wiem sporo, to tłumienie nie jest żadnym wyznacznikiem jakości subwoofera, więc niewłaściwe jest rozumowanie że jak się da wytłumienie to dopiero będzie bas że ho-ho-ho.

Wytłumienie stosuje się przede wszystkim szanowni panowie w dwóch przypadkach:
    1. po pierwsze gdy obudowa ( zamknięta zazwyczaj, ale i w BR się zdarza), podbija częstotliwości o kilka dB wyższe niż ta najniżej przenoszona przez dany układ głośnik - obudowa. Po prostu jak kolumna przenosi przykładowo od 50 Hz na przyzwoitym poziomie , a podbijane są częstotliwości pomiędzy 70 Hz- 100 Hz to to się wytłumieniem koryguje żeby nam nie przysłaniały tych 50 Hz.
    2. po drugie w celu stłumienia fali stojącej , która powstaje raczej przy dużych obudowach, czyli ten drugi przypadek nie dotyczy waszego problemu.

Ten malutki wooferek od CREATIVE-a poprostu nie przenosi niskiego dołu, tylko od ok. 80 - 100 Hz, co jest faktycznie odbierane jako dudnienie beczkowate. Tu właśnie te częstotliwości są podbijane poprzez niewielką obudowę.
    A jak zastosujesz wytłumienie to tylko jeszcze bardziej ten wysoki , kiepski bas stłumisz, ale lepszego niższego nie uzyskasz bo go ten układ głośnik - obudowa poprostu nie przenosi.

A co do zasilania to jest on zasilany napięciem przemiennym 10 v, a prostownik i zasilacz masz w środku urządzenia, z którego wychodzi około 14V/1200mA. Dałbyś sporo słabszy zasilacz.

Ale jak być miał jakiś transformator sieciowy który ma np. 25W - 35W i napięcie wtórne 10 - 11V, i co najważniejsze umiał go wykorzystać, to wtedy moc zasilania tego urządzenia byś zwiększył 2 -3 razy.
  • Poziom 21  
    Wiem że to mały kiczowaty subik :( ale na obecną chwilkę nic innego nie mam, jutro jadę do kolegi zobaczyć inny wzmacniacz.
    Żeby to lepiej opisać dodaje fotki:

Chcę zamienić to:

Na to :

P/S dzięki za cierpliwość ;)
  • Poziom 21  
    Czyli jak bym dostał takie coś tzn. te "kostkę" (lub inny zasilacz) tylko że mocniejszą to można by coś z tego zrobić tzn. zamienić ten oryginalny- czy o to chodzi?
  • Poziom 36  
    Przede wszystkim musisz rozróżniać napięcie przemienne, od stałego.

Zasilacz składa się z transformatora ( obniża napięcie sieciowe z 220 do 10 V napięcia przemiennego w twoim przypadku ) a potem jest prostownik , który robi z napięcia przemiennego napięcie stałe, a potem jest kondensator filtrujący, który trzyma wyprostowane napięcie.

Zazwyczaj jest to w jednej obudowie, ale CREATIV-e sobie wymyślił że transformator jest tylko w tym pudełku czarnym, a prostownik i kondensator jest wewnątrz urządzenia.

Żeby zwiększyć moc zasilacza twojego wzmacniacza w zestawie musisz mieć napięcie przemienne 10 -11 V o wydajności prądowej większej niż
    1200mA, bo tyle to ma twój.
  • Poziom 21  
    I o takie coś mi chodziło. Teraz już praktycznie wszystko wiem co chciałem wiedzieć ;) Dziękuję za wyjaśnienie i cierpliwość. Pozdrawiam!!! :)