Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kablówka i EURODOCIS jak podzielić

29 Lis 2008 09:52 3203 20
  • Poziom 10  
    W mieszkaniu mam doprowadzoną kablówkę. W różnych pokojach zainstalowałem 4 gniazda do podłączania urządzeń RTV. Kabel z zewnątrz jest doprowadzony do centralnego punktu mieszkania. Do tego też punktu doprowadzone są kable z trzech gniazd RTV. Stoi tam też modem EURODOCIS.
    Technik z kablówki podłączył mi jedno z gniazd i modem poprzez rozdzielacz TRIS 354P tak jak na rysunku poniżej. Gniazdo jest podłączone poprzez wyjście TV więc sądzę, że będzie problem z odbiorem programów radiowych gdy kupię już amplituner.

Chciałbym podłączyć też pozostałe gniazda ale jeśli to jest możliwe nie wstawiać dodatkowych rozdzielaczy ponieważ wprowadzają one dodatkowe tłumienie. Jeśli to możliwe to wolałbym wymienić rozdzielacz TRIS 345P na jakiś inny o trzech wyjściach z sygnałem RTV i jednym DATA. Czy są takie produkowane? Jeśli tak to może jakiś link gdzie można je kupić w necie.

Kablówka i EURODOCIS jak podzielić
  • Poziom 12  
    Tam gdzie masz wyjście TV podłączasz rozgałęźnik aktywny czyli wzmacniacz który nie wprowadza tłumienia lecz je niweluje np Firmy Telmor:
    WSA-815
    RTA-120
    Lub inny z odpowiednią ilością wyjść innej firmy
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przy 3 gniazdach wzmacniacz raczej nie będzie potrzebny.
    Dla pewności podaj parametry pracy modemu (192.168.100.1).

Co do elementów to dobierzemy coś gdy zobaczymy parametry pracy modemu.
  • Poziom 27  
    Po kolei,sygnał data z wyjścia gniazda ma specyficzne tłumienie 1 dB dla sygnału upstream i 10 dla sygnału downstream nie bedę pisał dlaczego,wstawianie w jego miejsce rozgałezników zmienia zasadniczo upstream,gienek nie ma takich gniazd z trzema wyjściami rtv przynajmniej ja z takimi się nie spotkałem,moja rada zawołać technika z kablówki założy rozgałęznik z pełnym pasmem odseparuje to wszystko od kanału zwrotnego filtrem (ważne) ew dobierze parametry pracy modemu ,będzie taniej i bezboleśnie .
  • Poziom 10  
    mbo napisał:
    Przy 3 gniazdach wzmacniacz raczej nie będzie potrzebny.
    Dla pewności podaj parametry pracy modemu (192.168.100.1).

Co do elementów to dobierzemy coś gdy zobaczymy parametry pracy modemu.

Code:

Name    WebSTAR EPC2100R2

Modem Serial Number    202314787

Cable Modem MAC Address     00:11:e6:cc:10:b5

Hardware Version    2.0

Software Version    v2.0.2r1256-060303

Receive Power Level      -4.2 dBmV

Transmit Power Level     47.0 dBmV

Cable Modem Status     Operational

Dodano po 5 [minuty]:

krzysiek napisał:

gienek nie ma takich gniazd z trzema wyjściami rtv przynajmniej ja z takimi się nie spotkałem

Gniazda mam w ścianie

krzysiek napisał:

,moja rada zawołać technika z kablówki założy rozgałęznik z pełnym pasmem odseparuje to wszystko od kanału zwrotnego filtrem (ważne) ew dobierze parametry pracy modemu ,będzie taniej i bezboleśnie .

Technik był wczoraj. Powiedział, że co najwyżej to może mi wstawić gniazdo co też i zrobił

Dodano po 11 [minuty]:

marites napisał:
    Tam gdzie masz wyjście TV podłączasz rozgałęźnik aktywny

A co z sygnałem radiowym?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Można użyć rozgałęźnika rozdzielającego sygnał TV i DATA np.
    MDZ-211 lub TRIS-210E (wbudowany izolator).
    Dalej na wyjściu TV podpiąć rozgałęźnik na 4 gniazda TV.
    Nie zmienią się wtedy parametry pracy modemu.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Za "MBO"

Sygnał TV jest na poziomie około 70dB/mikroV - możliwe, że rozg 1/4 wystarczy - ale zalezy jeszcze jak sygnał będzie tłumiony w dalszej części instalacji - przewody, gniazda, złącza.
    Podstaw - będziesz widział
    pzdr
  • Poziom 10  
    mbo napisał:

Nie właściwsza byłaby zwrotnica multimedialna TRIS-268E?
  • Specjalista elektryk
    gienekpa napisał:
    mbo napisał:

Nie właściwsza byłaby zwrotnica multimedialna TRIS-268E?

Większe tłumienie toru RTV
  • Poziom 10  
    kasprzyk napisał:
    Większe tłumienie toru RTV

Nie znam się na tym zbyt dobrze ale z tego co zauważyłem to TRIS 210E ma też inne parametry toru DATA niż zamontowany u mnie TRIS 345P Czy nie wpłynie to negatywnie na pracę mego modemu?
  • Specjalista elektryk
    Tak - dobrze zauważyłeś - ale mimo to praca modemu będzie w zakresie tolerancji.

Mój błąd wyżej w obliczeniach co do toru RTV - sygnał na pewno będzie o 5 dB niższy dla analoga. (liczyłem dla zwrotnicy 210e)

pzdr
  • Poziom 10  
    kasprzyk napisał:

Mój błąd wyżej w obliczeniach co do toru RTV - sygnał na pewno będzie o 5 dB niższy dla analoga. (liczyłem dla zwrotnicy 210e)

pzdr

Czyli teraz mam sygnał około 65dB/µV na wyjściu analogowym?
  • Specjalista elektryk
    gienekpa napisał:
    kasprzyk napisał:

pzdr

Czyli teraz mam sygnał około 65dB/µV na wyjściu analogowym?

Owszem, czysto teoretycznie tak, miernikiem mona dopiero stwierdzić na 100%
    pzdr
  • Poziom 10  
    kasprzyk napisał:
    Owszem, czysto teoretycznie tak, miernikiem mona dopiero stwierdzić na 100%
    pzdr

Po zmianie zwrotnicy multimedialnej na TRIS-210/E mam teraz

Code:

Name                                          WebSTAR EPC2100R2

Modem Serial Number                  202314787

Cable Modem MAC Address          00:11:e6:cc:10:b5

Hardware Version                        2.0

Software Version                         v2.0.2r1256-060303

Receive Power Level                   -12.2 dBmV

Transmit Power Level                  44.2 dBmV

Cable Modem Status                   Operational

Czy oby wszystko dobrze połączyłem? Odnoszę wrażenie, że sygnał spadł zamiast wzrosnąć.
  • Specjalista elektryk
    Dobrze - sygnał na modemie spadł, na telewizji powinien podskoczyć o 2dB
    Pzdr
  • Poziom 10  
    kasprzyk napisał:
    Dobrze - sygnał na modemie spadł, na telewizji powinien podskoczyć o 2dB
    Pzdr

Jakie są graniczne wartości sygnału dla modemu kablowego?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam -15 +15 - ale tych wartości już lepiej nie przekraczać.

Pzdr
  • Poziom 10  
    kasprzyk napisał:
    Witam -15 +15 - ale tych wartości już lepiej nie przekraczać.

Pzdr

Widzę, że mój modem pracuje prawie na granicy. Czy tak niski poziom sygnału nie wpływa negatywnie na prędkość bo mam wrażenie, że nie osiągam pełnej prędkości.
  • Specjalista elektryk
    Kilka dB do granicy brakuje, a i tak nie powiedziane, że po przekroczeniu się wysypie. Nie wiem jak sprawdzasz prędkość łącza, właściwie żaden operator nie daje gwarancji, że prędkość zawsze będzie maksymalna.

Sprawdzaj do punktu styku operatora z siecią zewnętrzną. Masz odczyt SNR na modemie ?

pzdr
  • Poziom 10  
    kasprzyk napisał:
    Kilka dB do granicy brakuje, a i tak nie powiedziane, że po przekroczeniu się wysypie. Nie wiem jak sprawdzasz prędkość łącza, właściwie żaden operator nie daje gwarancji, że prędkość zawsze będzie maksymalna.

Sprawdzaj do punktu styku operatora z siecią zewnętrzną. Masz odczyt SNR na modemie ?

pzdr

Sprawdzam na www.dsl.cz oraz ściągając duże pliki z różnych serwerów. Dokładnie mówiąc ściągam obraz płyty DVD z linuxem z różnych mirrorów.

Mam łącze 2Mb/s a nigdy nie udało mi się przekroczyć 1,8Mb/s. Wcześniej korzystałem z tego samej firmy udostępniającej net tylko, że mieszkałem w innym miejscu miasta i bez problemu osiągałem 2Mb/s. Czyżby firma oszczędzała swoje łącza ograniczając o kilka procent prędkość?

Co to jest SNP i jak sprawdzić prędkość do punktu styku operatora z siecią zewnętrzną?
  • Specjalista elektryk
    SNR - stosunek sygnału użytecznego do szumu.

Co do prędkości - nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, musiałbyś zgłosić się do operatora, może dostawca netu, na swojej stronie (swoim serwerze) ma do ściągnięcia większe pliki - w ten sposób sprawdzisz prędkość.

Pzdr

ooo co to za VIP ze mnie się zrobił ? :D